COVID-19 UPDATE
View Details
 

Hobart: Tasmanian Racing Club Sunday, 05 July 2020

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: +13m Entire Course
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer: 4.71
Track Information:
Scratchings Last Published: Sun 05-Jul-20 4:46PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 98
Finalised 5/7 - 7:45am. Late Scratching R3 N10. Late riders R1N3, R3N8, R6N1, R6N7, R7N9, R7N11, R9N4, R10N8

For Scratching Release Information Click Here.



To print the scratching sheet click the print button in your web browser.

----- Tasmania -----

Meeting: Sunday 5Jul2020 Tasmanian Racing Club
Rail: +13m Entire Course Penetrometer: 4.71
Weather: Fine Total Scratchings: 29
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf Track Rating: Soft 5
General Comment: Finalised 5/7 - 7:45am. Late Scratching R3 N10. Late riders R1N3, R3N8, R6N1, R6N7, R7N9, R7N11, R9N4, R10N8
Irrigation: Nil
Rainfall: Nil last 24hrs, 6.5mm last 7 days
Track Information:

Rail Position Last Meeting

There is no rail position available for last meeting.


Scratchings

Race 2: 1 GEE GEE JOSIE (5/7 0658VC)
Race 3: 1 BABE’S BOY (4/7 1809)
Race 4: 2 HOT WIRED (4/7 1837)
  11 LOOK TO THE FUTURE (4/7 1342)
Race 6: 2 BOGAN BILL (2/7 1318)
  14e ROSEHAVEN (Eliminated)
  15e SARDEGNA DEEL (Eliminated)
  16e MISSLITTLETURF (Eliminated)
  17e REBEL PRINCESS (Eliminated)
Race 7: 13e SEGUIMIENTOS (Eliminated)
  14e NEED A BELLA (Eliminated)
  15e WITH NO NAME (NZ) (Eliminated)
  16e OH SO NEEDY (Eliminated)
  17e HATRICK HERO (Eliminated)
Race 8: 10 PELAGIA
  11 PINKEYES PRIDE (04/7 0831VC)
Race 9: 9 RED FIORE (5/7 0519)
  14e CAPTAIN MORGAN (NZ) (Eliminated)
  15e ROSEHAVEN (Eliminated)
  16e FINAL CROWN (Eliminated)
  17e REBEL PRINCESS (Eliminated)
Race 10: 4 SET PLAY
  5 ALINJER
  6 VALLABAR (4/7 1838)
  14e GEEGEES CASH COW (Eliminated)
  15e CONGOMOTION (Eliminated)
  16e ACRONYM (Eliminated)
  17e HATRICK HERO (Eliminated)

Late Scratchings

Race 3: 10 FIGHTING FLOYD (Late Stew 0836)

Late Riders/Alterations

Race 1: 3 GEE GEES QUEENIE - David Pires
Race 3: 8 ROYAL OMEN - Ismail Toker
Race 6: 1 BANCA SYD - Yassy Nishitani
  7 MCDOWALL - Mrs Dianne Parish
Race 7: 5 AUDREY - Mehmet Ulucinar
  9 ODIN’S FOLLY (NZ) - Mrs Dianne Parish
  11 VIVID DREAMER - Yassy Nishitani
Race 9: 4 SH’BOURNE RENEGADE - Bulent Muhcu
Race 10: 8 RAVAGE - Ismail Toker

Undeclared Riders

There are no undeclared riders

Duplicate Riders

-

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.