Ballina: Ballina Jockey Club Friday, 17 January 2020

Meeting Type: Country (TAB MEETING)
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 7
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information: Track downgraded from Good 4 to Soft 7 @ 8:50am following a further 12mm rainfall since 7:30am
Scratchings Last Published: Fri 17-Jan-20 5:38PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 101

For Scratching Release Information Click Here.



To print the scratching sheet click the print button in your web browser.

----- New South Wales -----

Meeting: Friday 17Jan2020 Ballina Jockey Club
Rail: True Penetrometer:
Weather: Overcast Total Scratchings: 38
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf Track Rating: Soft 7
General Comment:
Irrigation: Nil
Rainfall: 12.5mm last 24hrs, 33mm last 7 days
Track Information: Track downgraded from Good 4 to Soft 7 @ 8:50am following a further 12mm rainfall since 7:30am

Rail Position Last Meeting

+3m 1000m - 250m cutaway applies


Scratchings

Race 1: 1 DARK COMEDY (17/1 0649VC)
Race 2: 2 ETHEREUM (L/Stwds 10:50)
  3 ICE ELITE (17/1 0732)
  7 HOSTWIN SUNLIGHT (16/1 1414)
  8 NASHVILLE STAR (17/1 0624)
  18e VAPPU (Eliminated)
Race 3: 2 WOTS WONG (17/1 0712)
  5 STRONG AND FAST (15/1 1151)
  13 NEVER LOSE FAITH (15/1 1151)
  14 PRINCESS SPARKLES (L/Stwds 10:17)
  18e SUNSET RUBY (Eliminated)
Race 4: 4 VAINITY (16/1 1414)
  7 MILLY WILL PARTY (15/1 1041)
  9 GENERAL WITT (L/Stewards 0915)
  10 PHONY PONY (15/1 1055)
  11 SAVANNA JEUNE (L/Stwds 12:30)
  18e CHOUXTORIAL (NZ) (Eliminated)
Race 5: 2 BULLET SHOT (17/1 0712)
  3 PIERINO (17/1 0725)
  12 LEGS UNBARRED (17/1 0716)
  14e SIDERO STAR (17/1 0721)
Race 6: 1 OUR ECHO (17/1 0713)
  2 SEE IT THRU (17/1 0625)
  6 CENTREFIRE (16/1 1247)
  12 BELLS APPROACHING (17/1 0713)
  13 GOLDEN LILY (17/1 0713)
  14 LUANA (16/1 1414)
Race 7: 3 PEACOCK (16/1 2037)
  15e SUGAR BUZZ (17/1 0726)
  16e SPIRAL (17/1 0730)
  18e BASANITE (Eliminated)
Race 8: 3 COLLINS CREEK (15/1 1114)
  4 BELLA OCCHI (16/1 1650)
  5 AIRINO (17/1 0711)
  6 BRINKMANSHIP (16/1 1414)
  14 SUPER FREAK (17/1 0700)
  15e MINI MELD (15/1 1015)

Late Scratchings

Race 5: 1 DREAM BUILDER ()

Late Riders/Alterations

Race 1: 3 KINGOFTHEHARBOUR - Ryan Plumb
  15e TEZZA - Jake Bayliss
Race 2: 4 ICHERO - Nozi Tomizawa
  15e KING OF THE REALM - Jake Bayliss
Race 3: 1 CARIBBEAN KISSES - Matthew Paget
  17e CHAMPAGNE PARTY - Andrew Spinks
Race 4: 8 TOUGH TIMES - Jake Bayliss
  17e DUKATTI - Ron Stewart
Race 5: 4 LUCKY JACKSON - Justin Huxtable (a0/54kg),
  7 BRADBURY - Sean Cormack
  8 CERTAIN DOUBT - Luke Rolls
  15e MYBOYCELLITO - Ms Kasie Stanley
Race 6: 15e LADY SOLERNO - Ms Madeleine Wishart (a0/51kg),
  16e MONASHEE RIDGE - Beau-Dene Appo
  17e SKYLAAZEM - Ron Stewart
  18e QUITE UNEXPECTED - Luke Rolls
Race 7: 12 BRYNEICH - Jake Bayliss
Race 8: 13 MAIDENOVER - Jake Bayliss
  17e LADY CLARE - Micheal Hellyer

Undeclared Riders

There are no undeclared riders

Duplicate Riders

-

© Racing NSW (and other parties working with it). NSW racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by Racing NSW and other parties working with it.