Launceston: Tasmanian Turf Club Wednesday, 20 March 2019

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: +9m 1200m to WP, +6m remainder
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer: 4.52
Track Information:
Scratchings Last Published: Wed 20-Mar-19 1:08PM AEDT
Riders must be declared before: Mon 18-Mar-19 12:00PM AEDT
Scratching close: Wed 20-Mar-19 7:30AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 99
Finalised 20/3 - 7.45am Rider Replacement R2 N11

For Scratching Release Information Click Here.



To print the scratching sheet click the print button in your web browser.

----- Tasmania -----

Meeting: Wednesday 20Mar2019 Tasmanian Turf Club
Rail: +9m 1200m to WP, +6m remainder Penetrometer: 4.52
Weather: Fine Total Scratchings: 28
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf Track Rating: Soft 5
General Comment: Finalised 20/3 - 7.45am Rider Replacement R2 N11
Irrigation: 3mm last 24hrs, 35mm last 7 days
Rainfall: 0.6mm last 24hrs, 0.6mm last 7 days
Track Information:

Rail Position Last Meeting

+6m Entire Circuit


Scratchings

Race 1: 8 BEAUTIFUL BOY (19/3 1517)
  11 GARLAND (18/3 1200)
  14 BREATHTAKING (19/3 1026)
  18e FOREVER ALONE (Eliminated)
  19e BOART (Eliminated)
Race 2: 6 MISS SMITH (20/3 0729)
  12 SPEEDY ILLUSION (20/3 0712)
  13 THE GREATNESS (18/3 1114)
  16e O’LOUGHLIN (19/3 1551)
Race 4: 5 MILTONS (19/3 1841)
  6 SANCTION KING (19/3 1026)
  14e FLANNIE (Eliminated)
  15e IOWNA (Eliminated)
  16e KEL’S STAR (Eliminated)
Race 5: 12e BUZZERED (Eliminated)
  13e OH SO NEEDY (Eliminated)
  14e MOUNTAIN MUSIC (Eliminated)
  15e MALELUJI (Eliminated)
  16e DEER POACHER (Eliminated)
Race 6: 12e SUDDEN SHOCK (Eliminated)
  13e GEE GEE FLICKER (Eliminated)
  14e DEER POACHER (Eliminated)
  15e VOLUNTAS (Eliminated)
Race 8: 1 AGREE TO (19/3 1451)
Race 9: 12e OUR ARTIE (Eliminated)
  13e ARVING (Eliminated)
  14e TOTALLY WICKED (Eliminated)

Late Scratchings

Race 2: 18e GEORGE’S GAMBOL (LateStwds0737)

Late Riders/Alterations

Race 1: 3 TURTLES NEST - Ms Georgie Catania
  9 CAESAR’S QUEST - Ms Alex Patis (a3),
  13 LOUISE (NZ) - Chris Graham (a1.5),
  17e GO FOR IT - Stan Tsaikos
Race 2: 8 PARTY PLANNER - Trent Germaine (a3),
  11 JUPITER’S MOON - Mehmet Ulucinar
  15e ANSAAM - Ms Georgie Catania
  17e KEPTA -
Race 4: 2 BALLANTRAE - Ms Alex Patis (a3),
  11 STELLARTIE - Stan Tsaikos
  13e CORONATION PIA - Ms Sigrid Carr
Race 6: 1 FONTEIN HARRY - Stan Tsaikos
  7 BOSS CAT - Mehmet Ulucinar
Race 7: 4 MINUTE REPEATER - Ms Georgie Catania
Race 8: 7 BARJEEL - Ms Alex Patis (a3),

Undeclared Riders

Race 2: 17e KEPTA

Duplicate Riders

-

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.