Sunshine Coast: Sunshine Coast Turf Club Sunday, 16 June 2019

Meeting Type: Provincial (TAB MEETING)
Rail Position: +11m Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer: 6.63
Track Information:
Scratchings Last Published: Sun 16-Jun-19 5:39PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 82
Finalised 16/6 - 7:45am - Rider Replacement Races 2 & 7

For Scratching Release Information Click Here.



To print the scratching sheet click the print button in your web browser.

----- Queensland -----

Meeting: Sunday 16Jun2019 Sunshine Coast Turf Club
Rail: +11m Entire Penetrometer: 6.63
Weather: Fine Total Scratchings: 40
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf Track Rating: Good 4
General Comment: Finalised 16/6 - 7:45am - Rider Replacement Races 2 & 7
Irrigation: Nil
Rainfall: Nil last 24hrs, 2mm last 7 days
Track Information:

Rail Position Last Meeting

+9m Entire


Scratchings

Race 1: 10 POWER FROM WITHIN
Race 2: 12e TIGERPOWER (NZ) (Eliminated)
  13e DEBONAIR DES (Eliminated)
  14e PIANO MAN (Eliminated)
  15e FREEDOM FACTOR (Eliminated)
Race 3: 2 VIRAL (16/6 0023VC)
Race 4: 9 ATLANTIC ROSE (13/6 1159)
  12e SIXES (15/6 1731)
Race 5: 1 NICK THE SKIP (15/6 1508)
  2 CURLY WHIRLY KENNY (16/6 0641)
  3 FURY OF THE STORM (16/6 0608)
  5 RUMBERELLA (NZ) (15/6 1508)
  7 GUNNOBE (13/6 1104)
  8 HARDLY ME (13/6 1054)
  9 STEPPED IN PAINT (15/6 1812)
  10 TURMOIL (15/6 0516)
  12e TOUGH TIMES (13/6 1103)
  13e BEYOND DESIRE (16/6 0723)
  17e TAVEUNI (15/6 1913)
Race 6: 1 VIRAL (16/6 0024VC)
  12 LOVES A LOTTERY (15/6 0935)
  14e SANTARENE (16/6 0621)
Race 7: 5 CORONATION GLADE
  8 LOVES A LOTTERY (15/6 1416)
  11 TRESTRAIL (16/6 0723)
  14e MEYIWA HITAM MAWAR (Eliminated)
  15e BOSS’S BOY (Eliminated)
  16e GEM OF THE LOCHS (Eliminated)
  17e PLAY NOW (Eliminated)
  18e KING’S MEN (Eliminated)
  19e ELUSIVE ELEMENT (Eliminated)
Race 8: 3 BUFFY (15/6 1813)
  7 MISS SEVERINA (15/6 0517VC)
  11 ATLANTIC ROSE
  12e REPATRIATE (15/6 1845)
  15e REAL ESTATE (Eliminated)
  16e GET ON (Eliminated)
  17e ROTHFORD (Eliminated)
  18e HAYLEE PRINCE (Eliminated)
  19e DRUMS JEWEL (Eliminated)

Late Scratchings

There are no late scratchings

Late Riders/Alterations

Race 1: 4 FLASH FIGHTER - Jake Bayliss
  9 MISSY MUSKETEER - Mark Du Plessis
Race 2: 10 GLOBAL CHOICE - Matthew McGillivray
Race 3: 3 CONQUER THE STARS - Jake Bayliss
Race 5: 15e RAPIDO SHOW - Michael Cahill
  16e LUVDISC - Mr Jim Byrne
  18e UDEA’N’DINDY - Adin Thompson (a2/52kg),
  19e MELBERN QUEENS - Tegan Harrison
Race 6: 11 FLYING PRETTY - Nathan Thomas
  13e FLIRTY MCCOY - Adin Thompson (a2/52kg),
  15e NOBLE ARTIST - Stephanie Lacy (a0/54kg),
Race 7: 6 MUSICAL BLUES - Michael Cahill
  7 DIPLOMATIC MISS - Mr Jim Byrne
Race 8: 13e SCHINDLER - Stephanie Lacy (a0/54kg),
  14e COOK STRAIGHT (NZ) - Taylor Marshall

Undeclared Riders

There are no undeclared riders

Duplicate Riders

-
Queensland
Racing Queensland Notice
Nothing in the issuance of these weight declarations guarantees a runner a place in the field, should decisions under, or the application of the Rules of Racing require a different outcome.

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.