COVID-19 UPDATE
View Details
 

Aquis Park Gold Coast: Gold Coast Turf Club Tuesday, 30 June 2020

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
Rail Position: True Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 6
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 01-Jul-20 11:06AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 104
Trials - Finalised 30/06 7:30am
Race 1 - 8:00AM 2YO OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:01.29 Timing Method: Electronic

Official Comments: Track Downgraded to (Soft 5) prior to Trial 1.

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 SACRED ZIM Toby & Trent Edmonds Michael Cahill 6  
2 5 FARASAN Toby & Trent Edmonds Zac Lloyd 0.2L 5  
3 1 PACKAGE Scott Morrisey Jarrod Woodhouse 4.2L 1  
4 4 VANDERLAND Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 4.95L 4  
5 7 HEMBROW Michael Costa Robbie Fradd 5.15L 7  
6 2 YOU DREAMT WHAT John Zielke Luke Dittman 6.15L 2  
7 3 AVENUE OF STARS Kacy Fogden Andrew Mallyon 6.35L 3  
Race 2 - 8:10AM 2YO OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:01.39 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 WAR HOPE Les Kelly Ms Carly Frater 4  
2 1 SAFEWORK Scott Morrisey Jarrod Woodhouse 0.5L 1  
3 5 DRY TIMES Toby & Trent Edmonds Tegan Harrison 2.25L 5  
4 2 MOONSHINE EXPRESS Gary Doughty Michael Cahill 2.35L 2  
5 6 CHARACTER WITNESS Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 4.1L 6  
6 3 ARMAGEDDON FLYER Michael Costa Allan Chau 6.85L 3  
Race 3 - 8:20AM 2YO OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:02.05 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 HOT NEWS Michael Costa Nozi Tomizawa 6  
2 4 STELLAR Scott Morrisey Allan Chau 2.25L 4  
3 1 PERNELL Toby & Trent Edmonds Andrew Mallyon 5.25L 1  
4 2 CALCAREOUS Toby & Trent Edmonds Robbie Fradd 6.5L 2  
5 5 HEDONIE Angela Plumb Shannon Doyle 7.5L 5  
6 3 THE RED DANCER Helen Page Jason Taylor 19.5L 3  
Race 4 - 8:30AM 2YO OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.90 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 AHRI’S AMORE Scott Morrisey Micheal Hellyer 5  
2 4 REDENZO BULLET John Zielke Nozi Tomizawa 3L 4  
3 1 XERRI Toby & Trent Edmonds Robbie Fradd 4.5L 1  
4 2 GEORGIA CAROLINA Toby & Trent Edmonds Tegan Harrison 6.75L 2  
5 3 RICH DEVIL Michael Costa Allan Chau 6.85L 3  
6 6 SKELLIG ISLAND Kacy Fogden Andrew Mallyon 7.35L 6  
Race 5 - 8:40AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.63 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 TAWFIQ BOY Kris Lees Andrew Mallyon 4  
2 1 DREAM MASTER Toby & Trent Edmonds Michael Cahill 0.2L 1  
3 8 MR BELLAGIO Toby & Trent Edmonds Zac Lloyd 0.7L 7  
4 4 SANGLIER Michael Costa Jag Guthmann-Chester 1.45L 3  
5 6 DANTE ROSSETTI Paula Campbell Shannon Doyle 3.45L 5  
6 3 QIJI PHOENIX Kacy Fogden Micheal Hellyer 3.85L 2  
7 7 LUCKY FIX Ben Ahrens Jarrod Woodhouse 5.6L 6  
2 MANAYA Michael Costa 0
Race 6 - 8:50AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.41 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 POTRO DURO Toby & Trent Edmonds Zac Lloyd 5  
2 3 WUDANG BLADE Marcus Wilson Tegan Harrison 0.1L 3  
3 2 ATOUCHMORE Mitchell Fry Jason Taylor 3.1L 2  
4 1 TOAN THANG Glenn Stockdale Shannon Doyle 3.2L 1  
5 4 BLUE COMET Noel Doyle Jag Guthmann-Chester 3.5L 4  
6 7 HOLBROOK (NZ) Scott Morrisey Allan Chau 6L 7  
7 8 PROSPECTUS Chris Waller Michael Cahill 6.75L 8  
8 6 HEARTS LIFTED Michael Costa Robbie Fradd 6.85L 6  
Race 7 - 9:00AM 3YO OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.71 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 ASTRO BOY TOY Toby & Trent Edmonds Andrew Mallyon 2  
2 6 SULKING Toby & Trent Edmonds Robbie Fradd 0.5L 5  
3 7 FIREBOX Michael Costa Allan Chau 3L 6  
4 1 ISA ROCKET Toby & Trent Edmonds Zac Lloyd 4L 1  
5 5 CONQUERING JUDAS Gary Doughty Jag Guthmann-Chester 7.25L 4  
6 4 MACIPENKO (GB) Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 8.75L 3  
2 SUNDAY SASSY Les Kelly 0
Race 8 - 9:10AM 3YO OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.78 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 VIBRANT CITY Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 4  
2 2 GETYOURGREYON Michael Costa Michael Cahill 6.75L 2  
3 6 FLATTER Toby & Trent Edmonds Zac Lloyd 7.5L 6  
4 3 BEFANA Toby & Trent Edmonds Andrew Mallyon 8L 3  
5 1 MY DIAMOND GIRL Toby & Trent Edmonds Tegan Harrison 10.75L 1  
6 5 MODELKA Toby & Trent Edmonds Robbie Fradd 11.75L 5  
Race 9 - 9:20AM CLASS 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.87 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 SAMURAI Noel Doyle Jag Guthmann-Chester 2  
2 3 AMAZINGLY John Smerdon Shannon Doyle 2.75L 3  
3 5 SAPPHIRE GIFT Helen Page Jason Taylor 3.75L 5  
4 7 ATYAAF Maryann Brosnan Nathan Fazackerley 3.85L 7  
5 4 ICHERO Michael Costa Allan Chau 4.6L 4  
6 1 BARTALUMBA Diane Murphy Chris Taylor 5.35L 1  
7 6 EXACTAMENTE Gillian Heinrich Luke Dittman 8.1L 6  
Race 10 - 9:30AM CLASS 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.66 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 SNIPPETSPEED David Fletcher Tegan Harrison 6  
2 3 HOSTWIN SUNLIGHT Helen Page Jason Taylor 0.4L 3  
3 2 WAMWARRA BAY Maryann Brosnan Nathan Fazackerley 2.15L 2  
4 4 THE WARDSMEN Lennie Wheeler Luke Dittman 2.35L 4  
5 5 WEIGELA Glenn Stockdale Michael Cahill 5.85L 5  
6 1 PURRFECT DEAL Michael Costa Nozi Tomizawa 6.05L 1  
7 7 PEPPINO John Smerdon Shannon Doyle 7.8L 7  
Race 11 - 9:40AM MAIDEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:01.85 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 ADD ME SOME Marcus Wilson Tegan Harrison 3  
2 2 ZEPHYR CRUISER Debbie Newham Ms Tennille Gray 0.4L 2  
3 8 MISS HUSTLE Gillian Heinrich Luke Dittman 0.9L 8  
4 4 REAL APPEAL Michael Costa Michael Cahill 1.2L 4  
5 5 BARBICAN Alicia Willick Jason Taylor 1.7L 5  
6 7 FAITH AND LOVE Toby & Trent Edmonds Zac Lloyd 3.2L 7  
7 1 KALLIE Noel Doyle Jag Guthmann-Chester 3.3L 1  
8 6 SEIZETHEMOMENT Ben Ahrens Jarrod Woodhouse 4.8L 6  
Race 12 - 9:50AM MAIDEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:01.30 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 FAY CONQUERS ALL Diane Murphy Chris Taylor 2  
2 4 DANITES Bevan Laming Tegan Harrison 1.75L 4  
3 7 HOSTWIN GENERATION Helen Page Ms Carly Frater 3.25L 7  
4 5 POET’S GIRL David Fletcher Jason Taylor 4.25L 5  
5 3 THINKLIKELIGHTNING Glen Baker Shannon Doyle 5.5L 3  
6 1 LIZZIE BETH Debbie Newham Ms Tennille Gray 7.25L 1  
7 6 ARISE MY SON Ben Ahrens Luke Dittman 9L 6  
8 8 ESKIMO KISS Ben Ahrens Jarrod Woodhouse 10L 8  
Race 13 - 10:00AM MAIDEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.84 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 MULRONEY (NZ) Maryann Brosnan Nathan Fazackerley 6  
2 2 ARIZONA SUN Gillian Heinrich Chris Taylor 0.4L 2  
3 1 TAYELLA Toby & Trent Edmonds Robbie Fradd 1.65L 1  
4 5 MA DUSHKA Wayne King Shannon Doyle 4.4L 5  
5 8 CONJUROR Chris Waller Michael Cahill 7.15L 8  
6 7 DRESSED FOR BATTLE David Scanes Ms Carly Frater 11.65L 7  
7 3 HAND ON YOUR HEART Ben Ahrens Jag Guthmann-Chester 11.85L 3  
8 4 THRIFT SHOP Ben Hull Jarrod Woodhouse 19.1L 4  
Race 14 - 10:10AM MAIDEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:01.74 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 TELEREVE Elizabeth Forrester Shannon Doyle 6  
2 3 LUNAFREYA Alicia Willick Jason Taylor 0.2L 2  
3 5 RHINESTONE Toby & Trent Edmonds Michael Cahill 0.95L 4  
4 1 TWO SMOKIN BARRELS Ben Ahrens Jarrod Woodhouse 1.7L 1  
5 4 WEALTHY BACHELOR Mel Eggleston Nathan Fazackerley 1.9L 3  
6 6 MISS CHARLOTTE Steve Field Jed Hodge 7.4L 5  
2 RISING STAR Gillian Heinrich Luke Dittman 0
Race 15 - 10:20AM 2YO OPEN (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.06 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 SILKAY Les Kelly Nozi Tomizawa 1  
2 4 CARLIE EKCELS Les Kelly Ms Carly Frater 0.75L 4  
3 2 ALBICORE Bruce Hill Nathan Fazackerley 1.75L 2  
4 3 TINY TIARA Wayne King Shannon Doyle 1.95L 3  
5 5 ROSEVALE Bruce Hill Jag Guthmann-Chester 6.95L 5  
Race 16 - 10:30AM MAIDEN - CLASS 2 (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:56.84 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 RED DENARO Bruce Hill Jag Guthmann-Chester 3  
2 2 ELTIZAAM Maryann Brosnan Jason Taylor 0.2L 2  
3 1 RAGNOR Maryann Brosnan Nathan Fazackerley 2.7L 1  
4 QUITE EASILY DONE Wayne King 0
Queensland
Racing Queensland Notice
Nothing in the issuance of these weight declarations guarantees a runner a place in the field, should decisions under, or the application of the Rules of Racing require a different outcome.

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.