COVID-19 UPDATE
View Details
 

Devonport Tapeta Synthetic: Devonport Racing Club Tuesday, 28 July 2020

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Synthetic
Track Condition: Synthetic
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 29-Jul-20 12:24PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 50
TRIALS Finalised 28/7 - 7.30am. Late Scratching Trial 7 N3.
Race 1 - 10:30AM Open Trial (1350 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 1:24.81 Last 600m: 0:36.67 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 BONA DEA TAPIT Glenn Stevenson Daniel Ganderton 1  
2 3 HUNCH Leon, Dean & Trent Wells Mrs Dianne Parish 1.25L 3  
3 2 GEEGEES FIRST LADY Leon, Dean & Trent Wells Yassy Nishitani 2.25L 2  
4 4 TIME STALKER Vern Poke Miss Lauryn Bingley 4.75L 4  
Race 2 - 10:45AM Open Trial (1009 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 1:00.41 Last 600m: 0:35.26 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 MYSTIC JOURNEY Adam Trinder David Pires 5  
2 1 O’LONH STAR John Keys Yassy Nishitani 1.5L 1  
3 3 DOTHRAKI PRINCESS Adam Trinder Thomas Doyle 2.25L 3  
4 2 MOSS ’N’ BOLT (NZ) Ken & Tanya Hanson Kyle Maskiell 4L 2  
5 4 DEBSERAA Adam Trinder Ianish Luximon 4.1L 4  
Race 3 - 11:00AM Open Trial (1009 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 1:02.23 Last 600m: 0:36.15 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 SKIP TOWN MIKE Mark Ganderton Daniel Ganderton 2  
2 1 LIBERANCE Rowan Hamer Ianish Luximon 1L 1  
3 3 SKWOSH Rowan Hamer Thomas Doyle 2.25L 3  
4 4 SOFT TOUCH Cameron Thompson Miss Codi Jordan 3.75L 4  
Race 4 - 11:15AM Open Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:49.15 Last 600m: 0:34.53 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 TSHAHITSI Chris Crook & Imogen Miller Brendon McCoull 5  
2 3 HARRIMAN Adam Trinder David Pires 2L 3  
3 4 SILZOAR John Blacker Kyle Maskiell 3L 4  
4 1 BROCKTON PUNCH Vern Poke Miss Lauryn Bingley 7.5L 1  
5 2 FURRRENZY Ken & Tanya Hanson Miss Codi Jordan 14.5L 2  
5 TIME STALKER Vern Poke 0
Race 5 - 11:30AM 3YO Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:50.59 Last 600m: 0:35.48 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 GOODNESS GRACIE Adam Trinder Thomas Doyle 1  
2 6 TAKE THE SIT Bill Ryan Brendon McCoull 0.75L 6  
3 4 RED LETTER LADY Bill Ryan Kyle Maskiell 0.85L 4  
4 2 ODALINE Cameron Thompson Brandon Louis 2.85L 2  
5 5 SPANISH TITLE Cameron Thompson Miss Codi Jordan 6.85L 5  
6 3 PLUCKS’R’FLYING Monica Ryan Miss Lauryn Bingley 9.35L 3  
Race 6 - 11:45AM 3YO Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:49.38 Last 600m: 0:34.84 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 STRIKE CELEBRATION Leon, Dean & Trent Wells Daniel Ganderton 4  
2 4 STILL A STAR Bill Ryan Brendon McCoull 0.1L 3  
3 1 AKUREYRI Rowan Hamer Miss Codi Jordan 0.85L 1  
4 6 MYSTICAL PURSUIT Adam Trinder David Pires 1.35L 5  
5 2 OUR LITTLE TED Cameron Thompson Brandon Louis 1.45L 2  
3 RED ROGER Glenn Stevenson 0
Race 7 - 12:00PM 2YO Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:48.98 Last 600m: 0:35.03 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 THE POODLE John Blacker Kyle Maskiell 3  
2 2 KOHIMA Cameron Thompson Brandon Louis 1.25L 2  
3 5 YARRAN CAMP Cameron Thompson Ianish Luximon 3L 4  
4 1 HERO OF ROMANI Adam Trinder David Pires 3.75L 1  
3 LOOSE LIPS Monica Ryan Brendon McCoull 0
Race 8 - 12:15PM 2YO Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:50.52 Last 600m: 0:35.77 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 SWEETSOP Cameron Thompson Brandon Louis 4  
2 1 BLACK MAGIC WOMAN Adam Trinder Thomas Doyle 0.1L 1  
3 2 KARNAK KID Liandra Gray Yassy Nishitani 1.85L 2  
4 3 QUEEN’S THE WORD Glenn Stevenson Daniel Ganderton 8.35L 3  
Race 9 - 12:30PM Maiden/Class 2 Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:49.93 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 ANCONA Mark Ganderton Miss Codi Jordan 1  
2 7 WILD DESTINY (NZ) John Blacker Kyle Maskiell 1L 7  
3 3 MYSTICAL WARRIOR Adam Trinder Thomas Doyle 1.4L 3  
4 4 SH’BOURNE RENEGADE Bill Ryan Brendon McCoull 2.9L 4  
5 6 VELA BLUE Graeme McCulloch Ismail Toker 3.4L 6  
6 2 CLASSICMAN Vern Poke Miss Lauryn Bingley 3.5L 2  
7 5 SILKY STAR Troy Blacker Ianish Luximon 6.75L 5  
Race 10 - 12:45PM Maiden/Class 2 Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:49.46 Last 600m: 0:34.86 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 TOUGH BOY Adam Trinder David Pires 6  
2 2 GALWAY GIRL Graeme McCulloch Ismail Toker 0.5L 2  
3 4 NEEDS TO BELONG John Blacker Kyle Maskiell 0.7L 4  
4 5 SKILENDRA Ian Hay Ianish Luximon 1.45L 5  
5 3 HONKY TONK GIRL John Blacker Thomas Doyle 2.45L 3  
6 1 APOLLO LANDING Ken & Tanya Hanson Miss Lauryn Bingley 3.45L 1  

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.