COVID-19 UPDATE
View Details
 

Devonport Tapeta Synthetic: Devonport Racing Club Tuesday, 14 July 2020

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Synthetic
Track Condition: Synthetic
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 15-Jul-20 9:12AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 60
TRIALS Finalised 14/7 - 7.30am
Race 1 - 10:15AM Open Trial (1350 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 1:22.40 Last 600m: 0:37.16 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 RUBYRANGER Michael Trinder Thomas Doyle 4  
2 2 KATHONIOUS Cameron Thompson Brandon Louis 0.1L 2  
3 3 REBEL PRINCESS Andrew Moore Miss Lauryn Bingley 10.85L 3  
4 1 FIRANDE John Keys Yassy Nishitani 11.6L 1  
Race 2 - 10:30AM Open Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:48.09 Last 600m: 0:33.99 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 CENTURY ARROW Angela Brakey Kyle Maskiell 1  
2 3 DOTHRAKI PRINCESS Adam Trinder Thomas Doyle 0.2L 3  
3 6 TSHAHITSI Chris Crook & Imogen Miller Brendon McCoull 1.2L 6  
4 5 MYSTIC JOURNEY Adam Trinder David Pires 1.6L 5  
5 4 SKIP TOWN MIKE Mark Ganderton Daniel Ganderton 3.85L 4  
6 2 HARRIMAN Adam Trinder Ismail Toker 4.85L 2  
Race 3 - 10:45AM Open Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:49.38 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 SILKSTONE Adam Trinder Ismail Toker 4  
2 1 DEBSERAA Adam Trinder Ianish Luximon 0.2L 1  
3 2 MAGIC WALER Adam Trinder David Pires 0.4L 2  
4 6 O’LONH STAR John Keys Miss Codi Jordan 1.65L 6  
5 5 GEEGEES FIRST LADY Leon, Dean & Trent Wells Yassy Nishitani 3.65L 5  
6 3 FURRRENZY Ken & Tanya Hanson Miss Lauryn Bingley 8.4L 3  
Race 4 - 11:00AM 3YO Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:48.76 Last 600m: 0:34.44 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 NEEDS TO BELONG John Blacker Kyle Maskiell 2  
2 7 TAKE THE SIT Bill Ryan Thomas Doyle 0.75L 7  
3 6 RED ROGER Glenn Stevenson Miss Codi Jordan 0.85L 6  
4 1 MYSTICAL PURSUIT Adam Trinder David Pires 2.6L 1  
5 4 PLUCKS’R’FLYING Monica Ryan Miss Lauryn Bingley 3.35L 4  
6 5 RED LETTER LADY Bill Ryan Brendon McCoull 4.1L 5  
7 3 OUR LITTLE TED Cameron Thompson Brandon Louis 4.2L 3  
Race 5 - 11:15AM 3YO Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:50.19 Last 600m: 0:35.21 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 ODALINE Cameron Thompson Brandon Louis 3  
2 6 STILL A STAR Bill Ryan Brendon McCoull 0.1L 6  
3 2 BONA DEA TAPIT Glenn Stevenson Miss Codi Jordan 0.85L 2  
4 5 SO I’M DREAMING Leon, Dean & Trent Wells Daniel Ganderton 1.6L 5  
5 4 SH’BOURNE BRANDY Monica Ryan Ianish Luximon 3.1L 4  
6 1 APOLLO LANDING Ken & Tanya Hanson Kyle Maskiell 3.85L 1  
Race 6 - 11:30AM 2YO Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:48.80 Last 600m: 0:34.69 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 MICHBAR Adam Trinder Thomas Doyle 2  
2 3 ONE LOTTO John Keys Yassy Nishitani 0.2L 3  
3 1 ARRIONDO Leanne Gaffney Ismail Toker 1.2L 1  
4 6 TRIFURTHER Adam Trinder David Pires 1.95L 6  
5 5 SWOOP DOG John Blacker Kyle Maskiell 2.45L 5  
6 4 PUMPKIN SPICE Shirley Berger Miss Lauryn Bingley 12.45L 4  
Race 7 - 11:45AM 2YO Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:49.89 Last 600m: 0:35.27 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 WARRIOR PRINCE Adam Trinder Ismail Toker 5  
2 4 THE POODLE John Blacker Kyle Maskiell 0.4L 3  
3 3 SIZZLING FAST Adam Trinder David Pires 2.15L 2  
4 1 EXTENDED Alana Fulton Ianish Luximon 4.15L 1  
5 5 TURK DELIGHT Glenn Stevenson Miss Codi Jordan 5.15L 4  
SB 2 GREYLING Shirley Berger Miss Lauryn Bingley 0  
Race 8 - 12:00PM 2YO Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:49.95 Last 600m: 0:35.25 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 GISELLE’S DANCE Yassy Nishitani Yassy Nishitani 1  
2 2 LOOK TO THE FUTURE Bill Ryan Brendon McCoull 1L 2  
3 5 YARRAN CAMP Cameron Thompson Brandon Louis 2.25L 5  
4 3 QUEEN’S THE WORD Glenn Stevenson Miss Codi Jordan 2.45L 3  
5 4 SOULITA Shirley Berger Thomas Doyle 4.7L 4  
Race 9 - 12:15PM Maiden/Class 2 Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:48.81 Last 600m: 0:34.83 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 DUSTY JOE Adam Trinder David Pires 3  
2 1 ANCONA Mark Ganderton Miss Codi Jordan 0.5L 1  
3 5 SARSAPARILLA Vern Poke Miss Lauryn Bingley 2.25L 4  
4 3 CHEVALIN John Blacker Kyle Maskiell 6.25L 2  
SB 6 VAREKAI Leon, Dean & Trent Wells Brendon McCoull 0  
SB 2 ANNENKOVA Vern Poke 0  
Race 10 - 12:30PM Maiden/Class 2 Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:49.52 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 SOFT TOUCH Cameron Thompson Miss Codi Jordan 3  
2 6 TOUGH BOY Adam Trinder David Pires 0.75L 6  
3 1 BELLATAVI (NZ) John Blacker Kyle Maskiell 1.5L 1  
4 4 SIZZKYE Vern Poke Miss Lauryn Bingley 2.25L 4  
5 2 DUNAWAY Alana Fulton Ianish Luximon 3L 2  
6 5 SKWOSH Rowan Hamer Thomas Doyle 3.2L 5  
Race 11 - 12:45PM Maiden/Class 2 Trial (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Synthetic Track Condition: Synthetic Time: 0:49.98 Last 600m: 0:35.50 Timing Method: Electronic

Colour Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 BRIMONDO Vern Poke Miss Lauryn Bingley 1  
2 5 TAMBROS BOBBY Steven Davis Miss Codi Jordan 0.3L 5  
3 2 NOTEABLY Adam Trinder David Pires 0.7L 2  
4 3 SCOTTISH BELLE Alana Fulton Kyle Maskiell 0.8L 3  
5 4 SH’BOURNE RENEGADE Bill Ryan Brendon McCoull 3.8L 4  

© Tasracing Pty Ltd (TR) (and other parties working with it). TAS racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by TR and other parties working with it.