Morphettville Parks: South Australian Jockey Club Thursday, 16 May 2019

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position: marker pegs out 10m
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Fri 17-May-19 9:22AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 69
Race 1 - 9:00AM Two-Year-Old Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.03 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 ROCCABASCERANA David Jolly Todd Pannell 0  
2 8 SHEZA LITTLE POSH Gordon Richards Miss Lizzie Annells 1.9L 0  
3 10 MAGIC PHANTOM Jon O'Connor Ryan Hurdle 2.2L 0  
4 7 TUBBY TWO TRACKS Chris Bieg Caitlin Jones 5.8L 0  
5 1 LA RICHESSE Will Clarken Jake Toeroek 5.8L 0  
6 4 MARNDARRA Tony McEvoy Barend Vorster 8.4L 0  
7 6 GOD’S PENNY Phillip Stokes Gary Lo 8.7L 0  
8 9 OUTPOST David Tootell Simon Price 11.2L 0  
9 5 LASHDEE John Hyam Raquel Clark 14.2L 0  
10 2 STATELY STAR Leon Macdonald & Andrew Gluyas Jerry Chau 15.3L 0  
Race 2 - 9:10AM Two-Year-Old Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.89 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 HIGH ADVICE Mark Minervini Dom Tourneur 0  
2 2 ABSHIROO Tony McEvoy Barend Vorster 0.2L 0  
3 5 ISCARIOT Will Clarken Todd Pannell 3.9L 0  
4 3 PREDICTS Gordon Richards Miss Lizzie Annells 8.6L 0  
5 6 JACK’S A CRACKER Grant Young Ms Sophie Logan 8.7L 0  
6 1 EMBROILED Jon O'Connor Ryan Hurdle 9.3L 0  
7 4 LACE AND WHISKEY Will Clarken Jake Toeroek 9.8L 0  
8 8 BARBARAIDER Leon Macdonald & Andrew Gluyas Jerry Chau 12.4L 0  
9 9 MISS DISS Chris Bieg Paul Gatt 14.4L 0  
Race 3 - 9:20AM Open Short Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.14 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 CHAROSSA Gordon Richards Miss Lizzie Annells 0  
2 8 PAMELA JOY Travis Doudle Lachlan Neindorf 8L 0  
3 5 CASHED Ryan Balfour Simon Price 11.7L 0  
4 9 COCKLES Stephen Theodore Ms Anna Jordsjo 12.4L 0  
5 2 SUPLEX CITY Will Clarken Jake Toeroek 12.9L 0  
6 6 ELLE A WALKING Will Clarken Todd Pannell 13L 0  
7 7 SOARING HIGH Leon Macdonald & Andrew Gluyas Jerry Chau 17L 0  
1 ADATTO (NZ) Michael Hickmott 0
3 COOL MAVERICK Ryan Balfour 0
Race 4 - 9:30AM Open Short Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.04 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Everyday Lady)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 HANDSOME RETURN (NZ) Will Clarken Todd Pannell 0  
2 5 READY SUNSHINE Ryan Balfour Caitlin Jones 0.3L 0  
3 4 MYSTIFIED Ryan Balfour Simon Price 0.7L 0  
4 3 ROTHMOORE Ricky Moore Paul Gatt 1.9L 0  
5 1 SWIPE ME RIGHT Bill Bogarts Dom Tourneur 4.9L 0  
6 8 DAL ROMMEL (NZ) Francis Smith Lachlan Neindorf 7.2L 0  
2 EVERYDAY LADY Will Clarken 0
7 CAMPOBASSO (NZ) Michael Hickmott 0
Race 5 - 9:40AM Three-Year-Old Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.72 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 VIETTI Tony McEvoy Barend Vorster 0  
2 6 JAAMINT Gordon Richards Miss Lizzie Annells 7.5L 0  
3 4 SOUTHERN MISSILE Tony McEvoy Jason Holder 7.6L 0  
4 1 BOLD STAR Gordon Richards Raquel Clark 10.4L 0  
5 3 SIR GARFIELD Gordon Richards Ryan Hurdle 13.8L 0  
5 SCARY GO ROUND Robert King 0
Race 6 - 9:50AM Class 3 Handicap (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 3,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.81 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 GO FERRANDO Stephen Theodore Ms Anna Jordsjo 0  
2 4 HIDATSA Ryan Balfour Lachlan Neindorf 1.3L 0  
3 2 BUSKER’S BALLAD Ryan Balfour Simon Price 1.9L 0  
1 BEIWEN Philippe Huserot 0
3 REAL THINKER Michael Hickmott 0
Race 7 - 10:00AM Three-Year-Old Maiden Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.95 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Official Comments: Dead heat for 2nd

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 AUTUMN’S BEST David Aldridge Ms Sophie Logan 0  
2 7 MISS FLATLEY Wayne Francis & Glen Kent Lachlan Neindorf 1L 0  
2 6 SUNMATE Stacey Kotz Kate Cowan 1L 0  
4 4 YIN AND YANG Will Clarken Jake Toeroek 2.4L 0  
5 5 SO INTELLIGENT Phillip Stokes Jason Holder 2.5L 0  
6 2 COUNTER DRIVE Leon Macdonald & Andrew Gluyas Jerry Chau 2.8L 0  
7 8 FULL ON REBEL Philippe Huserot Ms Anna Jordsjo 7.3L 0  
1 HELPENY Wayne Francis & Glen Kent 0
Race 8 - 10:10AM Three-Year-Old Maiden Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.63 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 PREDICATED Will Clarken Todd Pannell 0  
2 6 REBEL TANTRUM Stacey Kotz Kate Cowan 6.5L 0  
3 7 GREY FROG John Hyam Raquel Clark 6.8L 0  
4 3 VEGAS SUNRISE Wayne Francis & Glen Kent Gary Lo 8.5L 0  
5 5 TRIVIA Bill Bogarts Lachlan Neindorf 9L 0  
6 4 SELF DIAGNOSIS David Jolly Jake Toeroek 10.1L 0  
2 EXALTED RUTH Grant Young 0
Race 9 - 10:20AM Three-Year-Old Maiden Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.61 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Kostya)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 PAM’S JOURNEY Wayne Francis & Glen Kent Kate Cowan 0  
2 4 KHANI STAR Darren Magro Jason Holder 0.2L 0  
3 1 HALMICH John Hyam Caitlin Jones 7.2L 0  
4 5 EVERY WISH Cody Reardon Ryan Hurdle 10.8L 0  
5 6 JUST NO KISSING Nikki Pollock Todd Pannell 12L 0  
6 2 MEADOWS KID Grant Young Ms Sophie Logan 12L 0  
SB 7 KOSTYA Gordon Richards Miss Lizzie Annells 0  
Race 10 - 10:30AM Maiden Trial (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Parks Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.79 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 DALAKANSHE Grant Young Ms Sophie Logan 0  
2 5 COVER GIRL Mark Minervini Ms Anna Jordsjo 1L 0  
3 1 DR CHOCCY Darryl Hewitt Caitlin Jones 2.5L 0  
4 4 TOFF HEART Cody Reardon Ryan Hurdle 3.6L 0  
5 3 DREAMLAND Ryan Balfour Simon Price 7L 0  
Race 11 - 10:40AM Open Trial (1250 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:19.29 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 ZANAHARY Chris Bieg Miss Lizzie Annells 0  
2 1 PERCY KIWA Travis Doudle Lachlan Neindorf 0.7L 0  
3 5 LAST WITNESS John Croucher Simon Price 2.4L 0  
4 3 CAST A SHADOW Travis Doudle Ryan Hurdle 3.9L 0  
5 2 FREE THE WIND Bill Bogarts Jason Holder 5.8L 0  

© Thoroughbred Racing SA (TRSA) (and other parties working with it). SA racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by TRSA and other parties working with it.