Doomben: Brisbane Racing Club@Doomben Thursday, 16 January 2020

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: +3.5m Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer: 5.66
Track Information:
Nominations Last Published: Fri 10-Jan-20 12:48PM AEDT
Weights declared by: Mon 13-Jan-20 5:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Tue 14-Jan-20 10:00AM AEDT
Riders must be declared before: Tue 14-Jan-20 1:00PM AEDT
Scratching close: Thu 16-Jan-20 8:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 206
Finalised 16/1 - 7:45am - Late Rider Race 6 No. 16
Race 1 - BENCHMARK 75 Handicap (1615 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,800, 2nd $6,400, 3rd $3,200, 4th $1,900, 5th $1,200, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
BenchMark 75, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 15 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x4103x4345 AXELLA M 4 Matthew Dunn 66
2 6689x36737 BRYNEICH G 6 Chris Anderson 73
3 67746x1318 CAPEOS G 5 Robert Heathcote 65
4 30001x4347 CEOL NA MARA M 4 Chris Munce 70
5 5311286568 CERTAIN DOUBT G 5 Jon Walk 61
6 3437118x56 DOWNLOADING G 6 Robert Heathcote 68
7 2323216102 FREE BILLY G 9 Shane Edmonds
8 053349x020 HANG G 5 Michael Nolan 73
9 9612442342 HARADIFY G 8 Alyssa & Troy Sweeney 61
10 x8x4521636 LAST LIGHT M 5 Alicia Willick 70
11 82269246x7 LE DUDE (NZ) G 7 Graeme Boyd 72
12 1070x57243 LUCKY JACKSON G 5 Chris Munce 65
13 6x3466x046 METAMORPHIC G 6 Chris Waller
14 04x8955x80 MISHANI PHOENIX G 7 Diane Murphy 66
15 902223428x MISS SHANTI M 5 Chris Waller 71.5
16 x432x44153 MOSSHIKI G 3 Robert Heathcote 65
17 7423266x45 PEMBROKE CASTLE G 4 Chris Waller 68
18 12x94093x0 ROYAL ATOM G 6 Darryl Hansen 68
19 11414x41 SEAT OF POWER (IRE) G 5 Michael Costa 73
20 52146x4422 SLOW HANDS (NZ) G 5 Kelly Schweida 65
21 x662536148 TOGA PICTA G 5 Tom Button 69
22 2315386x83 ULTIMATE RING G 4 Kelly Schweida 63
23 05413x9804 VENI VIDI VICI M 6 Jan Aitkenhead 64
Race 2 - BENCHMARK 65 Handicap (1350 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,800, 2nd $6,400, 3rd $3,200, 4th $1,900, 5th $1,200, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
BenchMark 65, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x338371x96 ARTERIAL G 5 Kelly Schweida 61
2 37x54113x9 BE WATCHFUL M 4 Stephen Lee
3 8x3438x355 CATALINA MISS M 5 Gillian Heinrich 64
4 67x6146x COMOGLI G 3 Stuart Kendrick 60
5 3247735263 CORDONED G 6 Doug Roberts 63
6 2x122136x0 DRAMATIC MOMENTS (NZ) G 5 Les Kelly 61
7 52816x6606 FANX G 6 Marcus Wilson
8 4x453531 GANDIVA F 3 Chris Waller
9 512x160x7 INTIMISSIMI M 4 Michael Costa
10 7x41256x74 JUNCTION G 5 Mark Currie 60
11 3114x55100 KITTY DAMOUR M 4 Barry Baldwin 72.5
12 x4543x8x86 LOVE AND ROCK IT G 5 Robert Heathcote 62
13 x1x37210x3 MOUNTBATTEN G 4 Leanne McCormick 63
14 363x24x486 NOTONYA NELLY M 5 Lawrie Mayfield-Smith 62
15 x22336x274 ONLY WANNA SING G 4 Kelly Schweida 67
16 8636285532 PHABENI G 5 Paul Robbins
17 119058x767 RED BALTER G 6 Andrew Williamson 57
18 2812264x82 SEND US A SIGN M 6 Ray Litton 65
19 43231x4354 SHEZANDI AS M 4 Bruce Hill 62
20 21x2 SOCIAL ORDER (NZ) F 3 Billy Healey 62
21 95x2645387 SOJOURNIST M 6 David Murphy 64
22 9x1633151x SOLSPEIL G 5 Marcus Wilson 67
23 687x521557 STAR SILK G 5 Chris Anderson 67
24 1x6x34436 STAY SMART G 4 Gregory Booth 60
25 35279x8006 TABROBANE G 8 Kim Loy 63
26 57x4444534 VIENNA MOON M 5 Robert Heathcote 60
27 05x4535356 WHODUNNIT M 6 Les Ross 62
28 10x7175x42 WINNING KISS M 6 Alyssa & Troy Sweeney 69
29 9x791 ZOUVILLA G 3 Tony Gollan 59
Race 3 - Class 5 Handicap (1110 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,800, 2nd $6,400, 3rd $3,200, 4th $1,900, 5th $1,200, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
Class 5, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 15 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 4172x317x2 AGGRAVATE G 5 Les Kelly 77
2 3x3601x659 ARCHER’S PARADOX M 4 David Murphy 77.5
3 2491490x65 BEAU ARROW G 6 Matthew John Dunn 72.5
4 049x74x687 BEST GUESS G 6 Scott Morrisey
5 16x1100x43 DRAM OF DELAGO M 4 Matthew Dunn 66
6 x233340018 GOODONYA SONJA M 5 Lindsay Gough
7 x3220433x5 HELFUCHI M 5 Chris Munce 69
8 x91190x448 JOHNNY WHITESOX G 5 Chris Munce 72.5
9 3114x55100 KITTY DAMOUR M 4 Barry Baldwin 72.5
10 49210x1270 LOVE SQUIRRELS M 4 Paul Jenkins 74
11 x11105x556 MUSICAL GENIUS (NZ) M 5 Barry Lockwood 76
12 125x477247 PAPER TRADE G 5 Peter & Will Hulbert 70
13 326x901530 PIRACY G 5 Tony & Maddysen Sears 84
14 4x212251Px RED CHASE G 4 Desleigh Forster 76.5
15 8437x69512 RHYMING PUPPET G 6 Brett Cavanough
16 5x012190x1 ROTHMAN G 4 Chris Munce 70
17 037764176x SEVEN YEAR REWARD G 6 Bevan Johnson
Race 4 - Class 2 Handicap (1615 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,800, 2nd $6,400, 3rd $3,200, 4th $1,900, 5th $1,200, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
Class 2, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 15 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 22x3213351 ALDERMAN G 5 Lindsay Gough 65
2 x4103x4345 AXELLA M 4 Matthew Dunn 66
3 1135x487 BIRKIN BLACK G 4 Bette Harden 61
4 x3325425x1 BUFFALO GIRL M 5 Lisa Garrett 62
5 345x25x471 CABOCHON LIL F 3 Stuart Kendrick 62
6 07070x7623 CONCAVE G 4 Chris Waller
7 23x7352231 CONSTRUE (NZ) M 4 Chris Waller
8 336x540052 CURRUMBIN CRAFT G 5 Robert Heathcote 58
9 5642514423 FIRST DAWN F 3 Stuart Kendrick 61
10 6x41x515 JEOPARDISE ME M 4 Matthew Dunn
11 37030x5477 JESSINA M 5 Jon Walk 47
12 75347276x3 LADY SOLERNO M 6 Ronald Cameron
13 6x3466x046 METAMORPHIC G 6 Chris Waller
14 3719x47422 MILL CITY (NZ) M 4 Kris Lees
15 6810x8 MISS UNDERSTANDING (NZ) M 4 Bryan Dais 59
16 x432x44153 MOSSHIKI G 3 Robert Heathcote 65
17 34x1222123 MR PIQUET G 4 Kris Lees
18 4x5963x621 MURLESS (NZ) G 4 Richie Stephenson 64
19 0x31 NEPTUNE’S CHOICE C 3 Brian J Smith 62
20 7423266x45 PEMBROKE CASTLE G 4 Chris Waller 68
21 4320212534 PHOENIX FLYER G 4 Matt Boland 61
22 x79700557x ROMANESQUE (IRE) G 7 Tony Haydon
23 904x028415 SINGLE STORY G 4 Tony Gollan 64
24 52146x4422 SLOW HANDS (NZ) G 5 Kelly Schweida 65
25 2705354623 SOARING HEART G 4 Pat Duff 61
26 4129x94816 STARBUSTER G 4 Robert Heathcote 63
27 08x701913 STRYKING EMERALD G 3 Alicia Willick 55
28 7247636823 SULTRY TESTA M 5 Glen Baker 54
29 1x0x00x6 TERRITORY (IRE) G 6 Chris Munce 60
30 21626x822x TWILIGHTER (NZ) M 5 Desleigh Forster 67
31 2315386x83 ULTIMATE RING G 4 Kelly Schweida 63
32 33311787x4 WESTHAM G 5 Tony Gollan 63
Race 5 - Class 1 Handicap (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $35,000.1st $19,800, 2nd $6,400, 3rd $3,200, 4th $1,900, 5th $1,200, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
Class 1, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 2189x05x2 BOLD EXPECTATIONS F 3 Garnett Taylor 53
2 29x679x567 BOLD SENSATION M 4 Garnett Taylor 50
3 78x741 CALABRIA M 4 Gary Doughty 60
4 14 CANUSEE M 4 Les Kelly 61
5 1x60x22 CINCO STAR G 3 Matthew Dunn
6 2x136 COOK IT CHARLIE G 4 Diane Murphy 60
7 x12x443752 COUPE DE VILLE M 4 Corey & Kylie Geran 56
8 6x4x15 DEVINE GREY F 3 Matthew Dunn
9 241 FLATTER F 3 Toby & Trent Edmonds 63
10 4x431x7 FLAUNT M 4 Steve Tregea 59
11 4x453531 GANDIVA F 3 Chris Waller
12 04x12x GOD OF MISCHIEF G 3 Tom Button 60
13 5525x22515 GOLDEN SYMPHONY G 4 Michael Nolan 58
14 x490220907 GYPSY’S TIP M 5 Jan Aitkenhead 50
15 7x43458x17 HIDDEN ACTION G 8 Matt Boland 52
16 5577842439 LORD OF THE DREAMZ G 6 Angela Plumb 50
17 24427x2315 ME MUM’S FOXY M 4 Gordon Hay 60
18 1 PALEONTOLOGIST (NZ) G 3 Billy Healey 63
19 8779443x32 QUANYIN M 4 Bruce Brown 57
20 x4322x6715 RED HANA M 4 Craig Cousins 59
21 x20497x523 SAN PIERRE G 4 Angela Plumb 57
22 1x SAVSGOLD G 5 Toby & Trent Edmonds 61
23 1x6x34436 STAY SMART G 4 Gregory Booth 60
24 34147x7323 STEPPED IN PAINT M 4 Stuart Kendrick 61
25 651x SUGAR ZONE G 3 Chris Anderson 63
26 258x46358x SURFACE TO SURFACE G 4 Barry Baldwin 54
27 63107 TERZO MILLENNIO G 4 Matthew Dunn 58
28 4x423x1 TOUGH TIMES M 4 Lindsay Hatch 60
29 4x538310x0 TWERK F 3 Chris Munce 59
30 33x1 VIVENDO IL SOGNO G 3 Matthew Dunn
31 9x791 ZOUVILLA G 3 Tony Gollan 59
Race 6 - Maiden Handicap (1350 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $27,500.1st $15,300, 2nd $4,700, 3rd $2,600, 4th $1,400, 5th $1,000, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
Maiden, Handicap, Four-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 8967x7343 ALL STYLE M 4 Gregory Hickman
2 20435x4446 ARCING HARD G 5 Ron Jackson
3 677474367x ELECTRIC ELLYSE M 5 Shirley Batten
4 328x08x527 HELSUN G 4 Dan Markey
5 238x09x HIGH CHIEF G 5 Barry Lockwood
6 789x HIGHLAND REBEL M 4 Chris Jordan
7 3328843332 LITTLE ALBERT G 7 Al Barnes
8 x8625098x4 MENDED G 4 Jon Walk
9 34x678808x MONTE SANTO G 5 Alicia Willick
10 508x6 MULHOLLAND MAN G 4 Kevin Kemp
11 xP80x7808x PIANO MAN G 4 Shane Parsons
12 6x644358x3 SHOW DECK M 4 Michael Costa
13 262644x038 SLIGHTLY SHADY M 6 Vicki Chalmers
14 69x60x2625 STAMEN G 5 Beau Gorman
15 54635x7494 THE GOOD THE BAD (NZ) M 4 Glen Baker
16 75x55x39 TORRIENTE G 4 Chris Munce
17 8x0x96980x ZOFGOLD M 4 Greg Ryan
Race 7 - Maiden Plate (1050 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $27,500.1st $15,300, 2nd $4,700, 3rd $2,600, 4th $1,400, 5th $1,000, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
Maiden, Set Weights, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 235x AIR SPIRIT F 3 Tony Gollan
2 5 AMIRYKAL F 3 Daniel S Bowen
3 7x79x242 BEACHBREAK F 3 Toby & Trent Edmonds
4 BEATING DRUM M 4 Tony & Maddysen Sears
5 8243x CANDY FLOSS (NZ) M 5 Barry Baldwin
6 2427x CLEAR THE BILL G 3 Geoff Burns
7 8x6 COACH CARTER G 4 Lindsay Gough
8 97x6 CREDITWORTHY M 4 Garry Schwenke
9 9x DAYTONA DANICA F 3 Robert Heathcote
10 DIXON BAY G 3 Gillian Heinrich
11 5x3 DON’TDIE WONDERING F 3 Billy Healey
12 54523622x4 FAITH AND LOVE F 3 Matt Cumani
13 0x FAY CONQUERS ALL F 3 Diane Murphy
14 3x9432465x GAME SET MATCH (NZ) G 5 Tracy Timbery
15 39x5x5457x INVESTIBLE G 3 Stuart Kendrick
16 557264522 KNUCKLEBOX G 4 Matt Boland
17 5 MACKENZIE COUNTRY G 4 Matthew Park
18 x8625098x4 MENDED G 4 Jon Walk
19 MOMENT OF BLISS M 5 Gillian Heinrich
20 9 MOZART’S MUSE M 5 Matthew John Dunn
21 MY ADELINE F 3 Gillian Heinrich
22 7 NAILED IT NAN F 3 Kelly Schweida
23 49 RELENTLESS MISS F 3 Gillian Heinrich
24 53x RISING STAR G 3 Gillian Heinrich
25 SEA RAIDER G 3 John Gilmore
26 28x SUNLANDER G 3 Kelly Schweida
27 405x35337x SWAN ISLAND F 3 Beau Gorman
28 750x TERRIUS G 3 Tony & Maddysen Sears
29 834x22 THREEPOINT MISSILE G 3 Tony Gollan
30 00x WHITE SATIN DANCER F 3 Gillian Heinrich
Race 8 - QTIS Three-Years-Old Maiden Handicap (1350 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $27,500.1st $15,300, 2nd $4,700, 3rd $2,600, 4th $1,400, 5th $1,000, 6th $500, 7th $500, 8th $500, 9th $500, 10th $500
Maiden, Handicap, Three-Years-Old, Apprentices can claim.
QTIS 3YO $12000 Bonuses: First $8500, Second $2300, Third $1200, to qualified horses.
QTIS 3YO Fillies $6,000 (1st $4,250, 2nd $1,150, 3rd $600)


Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 86x927x794 ABOVE THE SKY QTIS Bonus Scheme G 3 Tim Hurley
2 0606x5 AUNTY SNOW QTIS Bonus Scheme F 3 Gary Doughty
3 4 BARBICAN QTIS Bonus Scheme C 3 Alicia Willick
4 7x BOOM CHUGGA LUGGA QTIS Bonus Scheme F 3 Pat Duff
5 70x433 CACTOBLASTIS QTIS Bonus Scheme G 3 Stuart Kendrick
6 5253x23 CARIBBEAN KISSES F 3 Les Kelly
7 54x4 DEE DAY DIVA QTIS Bonus Scheme F 3 Robert Heathcote
8 4 DIVINE ASCOT QTIS Bonus Scheme F 3 Shane Edmonds
9 54523622x4 FAITH AND LOVE F 3 Matt Cumani
10 55666x42 GREAT BRAVE QTIS Bonus Scheme G 3 Bryan Dais
11 684x645 JOMERA F 3 Stuart Kendrick
12 8x077643 JUST LIKE RULER QTIS Bonus Scheme G 3 Gordon Hay
13 2 MANTELLI G 3 Chris Waller
14 7 MILITARY KINGS G 3 Tony Gollan
15 4423x97 MYSTERIOUS LADY F 3 Les Kelly
16 6x5 NEVER LOSE FAITH F 3 Billy Healey
17 84 NITROGLYCERINE QTIS Bonus Scheme G 3 Bruce Brown
18 7x PARANGAS QTIS Bonus Scheme F 3 Steven O'Dea
19 5 REAL APPEAL QTIS Bonus Scheme F 3 Matthew Dunn
20 0x0542x747 REGAL ROMANCE F 3 Gregory Hickman
21 0x78x69 SAKE OF ONE F 3 Barry Lockwood
22 26x5624548 STRYKING PRINCESS QTIS Bonus Scheme F 3 Garry Schwenke
23 2 TRUMPED UP QTIS Bonus Scheme G 3 Robert Heathcote
24 2 VAMPIRINA DIAMOND F 3 Michael Costa
25 9x46x822 VOGUE QTIS Bonus Scheme F 3 Barry Lockwood
26 55x6754x42 ZAMZARA QTIS Bonus Scheme F 3 Desleigh Forster
27 89x05 ZAVY’S HOPE F 3 Toby & Trent Edmonds
Queensland
Racing Queensland Notice
Nothing in the issuance of these weight declarations guarantees a runner a place in the field, should decisions under, or the application of the Rules of Racing require a different outcome.

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.