Royal Randwick: Australian Turf Club Saturday, 13 April 2019

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: N/A
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Tue 12-Mar-19 4:52PM AEDT
Weights declared by: Tue 09-Apr-19 4:00PM AEST
Acceptances must be declared before: Wed 10-Apr-19 9:00AM AEST
Riders must be declared before: Wed 10-Apr-19 12:00PM AEST
Scratching close: Sat 13-Apr-19 7:30AM AEST
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 424

For more information on new NSW Apprentice Riding Weights feature click here

From 19 Sept 2018, an extra column “True Weight” will be displayed for NSW races.
TRUE WEIGHT : The true weight indicates what the individual horse handicap weight is by using the benchmark if no minimum was applicable.

Race 1 - LONGINES QUEEN ELIZABETH STAKES [GROUP 1] (2000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $4,000,000.1st $2,320,000, 2nd $755,000, 3rd $395,000, 4th $180,000, 5th $95,000, 6th $40,000, 7th $40,000, 8th $40,000, 9th $27,500, 10th $27,500, Equine Welfare Fund $40,000, Jockey Welfare Fund $40,000. GROUP 1
Standard Weight for Age, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 024100x636 ACE HIGH H 4 David Payne
2 x16041x111 ALIZEE M 4 James Cummings 117
3 5185624x27 ALL TOO SOON M 4 David Payne 88
4 68x83002x7 ALOISIA (NZ) M 4 Ciaron Maher & David Eustace 104
5 92834x68x9 AMBITIOUS (JPN) H 7 Anthony Freedman 107
6 x111100x13 AMPHITRITE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
7 2x ARROGANT (NZ) C 3 Michael Moroney
8 111140x115 AVILIUS (GB) G 5 James Cummings
9 65123x70 CHAPADA G 3 Michael Moroney
10 2356x13x1x DANZDANZDANCE M 4 Chris Gibbs & Michelle Bradley
11 1x3266x225 DEALMAKER C 3 Chris Waller 84
12 05x6152077 DEVLANN G 7 Dean S Smith
13 1x53330x34 EGG TART M 5 Chris Waller 106
14 13x3033x43 EL DORADO DREAMING F 3 Kris Lees 102
15 4513x5565x EMINENT (IRE) H 5 Sir Mark Todd 106
16 2111613x00 EXTRA BRUT C 3 Ciaron Maher & David Eustace
17 x31x28321x FIERCE IMPACT (JPN) H 5 Matthew Smith 97
18 1x2211x601 FIFTY STARS (IRE) H 4 David & B Hayes & T Dabernig 105
19 12x11135x5 FURRION (GB) G 4 David & B Hayes & T Dabernig
20 11x58160x6 GRUNT (NZ) H 4 Mick Price
21 1213x75x22 HAPPY CLAPPER G 8 Patrick Webster 118
22 7x0069x471 HARLEM (GB) G 7 David & B Hayes & T Dabernig
23 4x24120x53 HARTNELL (GB) G 8 James Cummings 116
24 127x421212 HAWKSHOT G 3 David & B Hayes & T Dabernig
25 312x600x01 HIYAAM (NZ) M 4 Mick Price 104
26 121x2231x2 I AM SERIOUS M 5 Chris Waller 104
27 x4025064xN INVICTUS PRINCE (GB) G 6 Matthew Smith
28 60x11441x5 KAONIC (NZ) H 4 Chris Waller 99
29 x0x04201x9 KENEDNA M 5 Ciaron Maher & David Eustace
30 x3728x984x KLUGER (JPN) H 7 Tomokazu Takano 106
31 x21314x324 LAND OF PLENTY H 5 Peter & Paul Snowden 110
32 2x17242x28 LE ROMAIN G 6 Kris Lees 114
33 1x2131x134 MADISON COUNTY (NZ) G 3 Murray Baker & Andrew Forsman 106
34 79741240x3 MASK OF TIME (IRE) H 5 Ciaron Maher & David Eustace 97
35 111x32x690 MATERIAL MAN G 7 Justin Warwick
36 6243111x0x MOSS ’N’ DALE (NZ) G 6 Peter Gelagotis
37 213160x340 NIGHT’S WATCH (NZ) G 5 Ciaron Maher & David Eustace
38 3818x3191x ON THE ROCKS (NZ) H 4 Michael Moroney 105
39 415x5583x1 OREGON’S DAY M 5 Mick Price 106
40 27113431 QUEEN OF DIAMONDS (NZ) F 3 Murray Baker & Andrew Forsman
41 218311x304 RINGERDINGDING C 3 Chris Waller 95
42 15x52170x0 SAVVY COUP (NZ) M 4 Chris Waller 107
43 x721227x11 SEAWAY (NZ) G 4 Chris Waller 95
44 223x3658x5 SHEEZDASHING M 4 Mathew Ellerton & Simon Zahra
45 x44415x062 SHILLELAGH (NZ) M 7 Chris Waller
46 13435x4217 SIKANDARABAD (IRE) G 6 David & B Hayes & T Dabernig
47 5386412924 SO SI BON G 5 David & B Hayes & T Dabernig
48 x01338414x SUPER TITUS (GB) G 5 David & B Hayes & T Dabernig 92
49 0x518x79x0 TAVAGO (NZ) G 6 Trent Busuttin & Natalie Young 107
50 111x311x11 THE AUTUMN SUN C 3 Chris Waller 111
51 x791591x89 THE TAJ MAHAL (IRE) H 5 Liam Howley
52 21x6138x53 UNFORGOTTEN M 4 Chris Waller 107
53 7940105x50 VENTURA STORM (IRE) G 6 David & B Hayes & T Dabernig
54 11x1111x11 WINX M 7 Chris Waller 132
55 2263071x18 YOGI (NZ) G 6 Ciaron Maher & David Eustace
Race 2 - SCHWEPPES SYDNEY CUP [GROUP 1] (3200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $2,000,000.1st $1,160,000, 2nd $380,000, 3rd $195,000, 4th $90,000, 5th $45,000, 6th $20,000, 7th $20,000, 8th $20,000, 9th $15,000, 10th $15,000, Equine Welfare Fund $20,000, Jockey Welfare Fund $20,000. GROUP 1
Handicap, Minimum Weight 50kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 20 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 024100x636 ACE HIGH H 4 David Payne 109
2 461116 AHMAD G 4 Edward O’Rourke & Michael Freedman 66
3 151x2 ALESSANDRO C 3 Robbie Griffiths 65
4 92834x68x9 AMBITIOUS (JPN) H 7 Anthony Freedman 107
5 3539x11328 ANIMALIA G 4 Matthew Dale 70
6 4x52660x04 AUVRAY (FR) G 8 Richard Freedman 102
7 x607x1116x BIG BLUE (GB) G 7 Ciaron Maher & David Eustace 100
8 x005000x26 BIG DUKE (IRE) G 7 Kris Lees 105
9 3031x83414 BONDEIGER H 7 Ciaron Maher & David Eustace 94
10 x330x900x0 BONDI BEACH (IRE) G 7 Richard Litt 101
11 x332222x87 BRIMHAM ROCKS (GB) G 5 Chris Waller 103
12 6246x64x40 CASTERTON (IRE) G 5 Chris Waller 100
13 x087234917 CURATA PRINCESS M 5 Robert & Luke Price 70
14 4x16161x72 DESERT PATH (GB) G 4 Chris Waller 75
15 20x960x724 DOMED M 5 John Thompson 78
16 04344 DOMINICA ROSE M 4 Anthony Cummings 50
17 5244x267x8 DOUKHAN (IRE) G 10 Kris Lees 85
18 4155x1x61x DUBHE (GB) G 4 Charlie Appleby 102
19 5853517344 EQUIPPED G 5 John Sargent 71
20 2923531118 ETYMOLOGY G 6 James Cummings 100
21 35110x5 FAIRLIGHT (IRE) G 4 Kris Lees 67
22 714136x732 FUN FACT G 3 Bjorn Baker 70
23 5x024840x5 GALLIC CHIEFTAIN (FR) H 6 Archie Alexander 100
24 1561111021 GLORY DAYS (NZ) M 6 Bill Thurlow 105
25 08x04440x1 GOATHLAND (IRE) G 7 Kim Waugh 84
26 0030x890x0 GUARDINI (FR) G 8 Ciaron Maher & David Eustace 88
27 12113x1261 HANG MAN (IRE) G 5 Michael Moroney 77
28 1x0x1147x0 HIGH BRIDGE (GB) G 8 Chris Waller 89
29 312x600x01 HIYAAM (NZ) M 4 Mick Price 100
30 6181231x88 JAAMEH (IRE) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 104
31 x74x9780x6 JAKE’S HILL (GB) G 5 Chris Waller 73
32 0x87514105 KHARTOUM G 5 Pat Carey 77
33 x8378338x5 LIBRAN (IRE) G 8 Chris Waller 104
34 x485030x82 LUVALUVA (NZ) M 4 John Sargent 95
35 5x40059x40 MAIN STAGE (NZ) G 4 Trent Busuttin & Natalie Young 75
36 4x0x0254x3 MIDTERM (GB) G 6 Liam Howley 97
37 6x4341x9x0 MUNTAHAA (IRE) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 110
38 213160x340 NIGHT’S WATCH (NZ) G 5 Ciaron Maher & David Eustace 105
39 0x86420x65 ONE FOOT IN HEAVEN (IRE) G 7 Chris Waller 103
40 656x641x46 PATRICK ERIN (NZ) G 7 Chris Waller 106
41 0x080300x1 RED CARDINAL (IRE) G 7 Kris Lees 105
42 32521x7746 RODRICO G 6 Bjorn Baker 83
43 104x102112 RONDINELLA (NZ) M 4 Roger James & Robert Wellwood 93
44 411818x611 SEMARI (NZ) M 4 Trent Busuttin & Natalie Young 74
45 0x412x1x92 SHRAAOH (IRE) G 6 Chris Waller 90
46 13435x4217 SIKANDARABAD (IRE) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 103
47 1x33000x02 SIN TO WIN (NZ) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 90
48 014737x444 SIR CHARLES ROAD G 5 Lance O'Sullivan & Andrew Scott 103
49 x1132x00x0 SOUND (GER) H 6 Michael Moroney 108
50 53x112x2 SUPERNOVA (GB) H 4 Michael, Wayne & John Hawkes 74
51 0x518x79x0 TAVAGO (NZ) G 6 Trent Busuttin & Natalie Young 107
52 x0119024x9 THE LORD MAYOR (NZ) G 4 Chris Waller 90
53 x791591x89 THE TAJ MAHAL (IRE) H 5 Liam Howley 109
54 45212218x9 TIFFANY’S LASS M 5 Danny Laws 81
55 0645353132 TOP OF THE RANGE (NZ) G 5 Michael Moroney 79
56 112214x772 VALAC (IRE) G 7 David & B Hayes & T Dabernig 81
57 x405903x71 VENGEUR MASQUE (IRE) G 7 Michael Moroney 105
58 1x49414x09 VILLARDO (GER) G 5 Matthew Smith 72
59 3144x90x41 VIN DE DANCE (NZ) G 4 Murray Baker & Andrew Forsman 101
60 710x10x633 WILD SEA M 4 Michael Kent 64
61 3522114x43 XEBEC (USA) G 7 Chris Waller 88
62 2263071x18 YOGI (NZ) G 6 Ciaron Maher & David Eustace 103
63 02x00800x6 ZACADA (NZ) G 6 Murray Baker & Andrew Forsman 101
Race 3 - HEINEKEN 3 AUSTRALIAN OAKS [GROUP 1] (2400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,000,000.1st $580,000, 2nd $190,000, 3rd $98,000, 4th $44,000, 5th $22,000, 6th $10,000, 7th $10,000, 8th $10,000, 9th $8,000, 10th $8,000, Equine Welfare Fund $10,000, Jockey Welfare Fund $10,000. GROUP 1
Set Weights, Three-Years-Old, Fillies, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 54 ACCORDINGLY (NZ) F 3 Nigel Blackiston
2 56245x ALASKAN HONEY F 3 Michael Kent
3 1x0 ALEXANDRIA F 3 Pat Carey 61
4 1329x5461 ALIFEROUS F 3 Kris Lees
5 7x341 ALL TIARA F 3 Robert & Luke Price 54
6 21 AMANGIRI F 3 Michael, Wayne & John Hawkes 66
7 7x16 AMANIKAN F 3 Michael Kent 64
8 x111100x13 AMPHITRITE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
9 93 ANNA MAE (NZ) F 3 Michael Kent
10 x5379211x3 ARISTIA F 3 Mathew Ellerton & Simon Zahra 102
11 25x35x104 AUTUMN F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 60
12 43 BYE BYE BELLE (NZ) F 3 Michael Kent
13 23x24x112 CALL ME ROYAL F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 72
14 2x CLEMENTINA (NZ) F 3 Murray Baker & Andrew Forsman
15 1x5 DEBATE F 3 Michael, Wayne & John Hawkes 62
16 5x192 DO IT F 3 David Brideoake 63
17 59x513x61 DUNLANI F 3 Matt Cumani
18 13x3033x43 EL DORADO DREAMING F 3 Kris Lees 102
19 7x1666271x ELATE (NZ) F 3 Roger James & Robert Wellwood
20 11x815 ETANA F 3 Ciaron Maher & David Eustace
21 1x41x7 ETHERIDGE F 3 John Thompson 61
22 62x7136x41 EVERARD F 3 Kris Lees
23 117x77 FRANKELY AWESOME F 3 Kris Lees 69
24 221 FRENCH RESPONSE F 3 Mark Minervini
25 1x3900x494 FUTOOH F 3 David & B Hayes & T Dabernig
26 x623172x80 GREYSFUL GLAMOUR F 3 Mark Newnham 94
27 8x56411x4 HAMMOON BALLAD F 3 Kris Lees 57
28 1x45275 HAPPY EVERY DAY F 3 Gary Moore 55
29 2 HEAD NOISES F 3 Michael Kent
30 21x48 HOLY EMPRESS F 3 Scott Singleton 57
31 2510x144x I LIKE IT EASY F 3 Gerald Ryan 72
32 IMELDA MARY (NZ) F 3 Wayne Hillis
33 13x3x461 LADY OF SHALOTT F 3 Kris Lees 69
34 0x0336112 LARMOUR F 3 Nick Olive
35 0 LEXICOLOGY F 3 Michael Kent
36 60x17231 LOLITA GOLD F 3 Neil Osborne 61
37 265x422 LOVESEAT (NZ) F 3 James Cummings 56
38 85114x41 MARACAIBO F 3 Trent Busuttin & Natalie Young
39 22x2160x11 MIRETTE F 3 Archie Alexander
40 15 MISS BELIEF F 3 Gerald Ryan 60
41 292519x6 MISS MOANA (NZ) F 3 John Sargent 60
42 316 MOLTEN ROCK F 3 Mark Newnham 60
43 59115 MRS MADRID F 3 Anthony Cummings 65
44 672 MY TARANAKI (NZ) F 3 David & B Hayes & T Dabernig
45 x41511x111 MYSTIC JOURNEY F 3 Adam Trinder
46 213x113 NAKEETA JANE F 3 Mark Newnham 104
47 683x35136 NECESSITAS (NZ) F 3 Mathew Ellerton & Simon Zahra
48 NERVE NOT VERVE (NZ) F 3 Michael Moroney
49 843x42 ON THE WHITE TURF (NZ) F 3 Richard Freedman
50 21508x231 OREGON DREAMER (NZ) F 3 Trent Busuttin & Natalie Young
51 1x PINMEDOWN (NZ) F 3 Michael Moroney
52 314x11x35 POHUTUKAWA F 3 James Cummings 86
53 33139x PRESSURE (NZ) F 3 Matt Cumani
54 21x7 PRINCESS JENNI (NZ) F 3 David Brideoake
55 x4850425x1 QAFILA F 3 David & B Hayes & T Dabernig 86
56 27113431 QUEEN OF DIAMONDS (NZ) F 3 Murray Baker & Andrew Forsman
57 73121 ROCKNAVAR F 3 Matthew Dunn
58 311x23 ROMANI GIRL (NZ) F 3 Chris Waller 66
59 541x075x RUBIRA F 3 Murray Baker & Andrew Forsman
60 1x SAVY YONG BLONK (NZ) F 3 Jamie Richards
61 211x2 SCARLET DREAM F 3 Mark Newnham 68
62 3x2x SENTIMENTAL MISS (NZ) F 3 Lisa Latta
63 2 SHEZATHINKA F 3 Jamie Richards
64 39x21 SISTER SLEDGE F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 66
65 TAMING THE SHREW (NZ) F 3 Lance O'Sullivan & Andrew Scott
66 1x01x64 THE CLOSER F 3 Ciaron Maher & David Eustace 70
67 321x11 THINK FREE F 3 Kris Lees 67
68 2113157x2 VERRY ELLEEGANT (NZ) F 3 Chris Waller 84
69 45x43122x9 WELSH LEGEND F 3 Chris Waller 68
70 6x12209x15 YULONG METEOR F 3 Ciaron Maher & David Eustace 66
71 111x7 ZALATTE (NZ) F 3 Chris Waller 78
72 311x617 ZOURHEA F 3 Gerald Ryan 68
Race 4 - COOLMORE LEGACY STAKES [GROUP 1] (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,000,000.1st $580,000, 2nd $190,000, 3rd $98,000, 4th $44,000, 5th $22,000, 6th $10,000, 7th $10,000, 8th $10,000, 9th $8,000, 10th $8,000, Equine Welfare Fund $10,000, Jockey Welfare Fund $10,000. GROUP 1
Standard Weight for Age, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 20 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 23415603x8 AEECEE TONG DE M 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott
2 115x621311 ALASSIO M 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott 105
3 1329x5461 ALIFEROUS F 3 Kris Lees
4 x16041x111 ALIZEE M 4 James Cummings 117
5 5185624x27 ALL TOO SOON M 4 David Payne 88
6 68x83002x7 ALOISIA (NZ) M 4 Ciaron Maher & David Eustace 104
7 x111100x13 AMPHITRITE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
8 3x1577053x ARISTOCRATIC MISS F 3 Tony McEvoy
9 1x119x6 BEAUTY F 3 Tony McEvoy
10 1x42974x47 BELLA MARTINI M 4 Michael, Wayne & John Hawkes 98
11 231x970x11 CRISTAL EYES F 3 David & B Hayes & T Dabernig
12 150x5x60x6 DAYSEE DOOM M 6 Ron Quinton 110
13 636x3637x2 DIXIE BLOSSOMS M 6 Ron Quinton 107
14 1629x612x4 DYSLEXIC M 4 Michael, Wayne & John Hawkes 92
15 x951395x15 ECKSTEIN M 5 Kurt Goldman 106
16 1x53330x34 EGG TART M 5 Chris Waller 106
17 13x3033x43 EL DORADO DREAMING F 3 Kris Lees 102
18 321125x714 EUGENE’S PICK (NZ) M 4 Robert & Luke Price 74
19 7x1343115x EXTREME BLISS M 4 David Brideoake 74
20 2x12220x16 FIESTA F 3 Chris Waller 100
21 88223x4322 FUNDAMENTALIST F 3 David & B Hayes & T Dabernig 104
22 0x9018900x HASAHALO (NZ) M 4 Stephen McKee
23 121x2231x2 I AM SERIOUS M 5 Chris Waller 104
24 2766484x97 INSENSATA M 5 Jason Coyle 84
25 397x645x73 INVINCIBLE GEM M 5 Kris Lees 104
26 25x111x5x1 JAMAICAN RAIN M 6 Richard Laming 99
27 3245x111 JUNGLE FISH M 4 Michael Kent
28 719x855x06 KARAVALI (NZ) M 5 Kris Lees 87
29 x0x04201x9 KENEDNA M 5 Ciaron Maher & David Eustace
30 311 KEVIKKI F 3 Trent Busuttin & Natalie Young
31 x5x15500x6 LA BELLA DIOSA (NZ) M 5 David & B Hayes & T Dabernig 100
32 1x3x11465x LADY OF FLANDERS M 4 Nigel Blackiston 74
33 410x52113 LUSKINTYRE LASS M 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott 82
34 x485030x82 LUVALUVA (NZ) M 4 John Sargent 95
35 1x423x1223 MANICURE M 4 James Cummings 98
36 911210532x MISS SISKA M 5 Tony McEvoy
37 13151139x4 MOSS TRIP M 4 Peter & Paul Snowden 97
38 x41511x111 MYSTIC JOURNEY F 3 Adam Trinder
39 124x542122 NAANTALI (NZ) M 4 Ciaron Maher & David Eustace
40 213x113 NAKEETA JANE F 3 Mark Newnham 104
41 390010x581 NETTOYER M 5 Wendy Roche 96
42 12x2177x60 NOIRE M 5 Chris Waller 105
43 415x5583x1 OREGON’S DAY M 5 Mick Price 106
44 40x111173x OUR LIBRETTO (NZ) M 5 Grahame Begg 95
45 314x11x35 POHUTUKAWA F 3 James Cummings 86
46 21x7 PRINCESS JENNI (NZ) F 3 David Brideoake
47 6413532x01 PRINCESS POSH M 5 Kris Lees 104
48 51221x70x3 PROMPT RESPONSE M 5 Chris Waller 112
49 x4850425x1 QAFILA F 3 David & B Hayes & T Dabernig 86
50 27113431 QUEEN OF DIAMONDS (NZ) F 3 Murray Baker & Andrew Forsman
51 121x1 RAGAZZE F 3 Brad Widdup 71
52 x904758x43 RED CHANDELIER M 6 Anthony Cummings 59
53 20x89355x7 SAMOVARE M 5 David & B Hayes & T Dabernig
54 15x52170x0 SAVVY COUP (NZ) M 4 Chris Waller 107
55 91x38362x9 SEABROOK (NZ) F 3 Mick Price 100
56 131x4070x8 SEDANZER M 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott 104
57 117x1113x8 SERENE MISS M 5 Kris Lees 88
58 4x171 SHAMWOW (NZ) F 3 Trent Busuttin & Natalie Young
59 223x3658x5 SHEEZDASHING M 4 Mathew Ellerton & Simon Zahra
60 x44415x062 SHILLELAGH (NZ) M 7 Chris Waller
61 13x1148x69 SIREN’S FURY M 5 Jason Coyle 94
62 10x708x441 SPANISH REEF M 5 Ken Keys
63 112x451154 SWEET SCANDAL M 4 Chris Waller 90
64 132x181x63 TELEPLAY M 4 Mick Price
65 292x6476x0 TEMPLE OF BEL M 4 Tony McEvoy
66 5112115x57 THINK BLEUE M 4 Ciaron Maher & David Eustace
67 21x6138x53 UNFORGOTTEN M 4 Chris Waller 107
68 2132 VICTORY KINGDOM F 3 David & B Hayes & T Dabernig
69 10x3590x61 WHITE MOSS M 5 Jason Coyle 105
70 11x1111x11 WINX M 7 Chris Waller 132
71 1x WOMAN M 4 David & B Hayes & T Dabernig 67
72 113x63276x YOUNGSTAR M 4 Chris Waller 107
73 111x7 ZALATTE (NZ) F 3 Chris Waller 78
Race 5 - ARROWFIELD 3YO SPRINT [GROUP 2] (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,000,000.1st $580,000, 2nd $190,000, 3rd $98,000, 4th $44,000, 5th $22,000, 6th $10,000, 7th $10,000, 8th $10,000, 9th $8,000, 10th $8,000, Equine Welfare Fund $10,000, Jockey Welfare Fund $10,000. GROUP 2
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 6853 AGASSI G 3 Anthony Cummings
2 41 APHOTIC C 3 Trent Busuttin & Natalie Young
3 190x ASHARANI F 3 Kris Lees 61
4 11x1121x1x AVANTAGE F 3 Jamie Richards 98
5 110x670x0x AYLMERTON C 3 Jean Dubois 83
6 1412x15 BALLER C 3 Anthony Cummings 74
7 111x36 BRUTAL (NZ) C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 94
8 10x05x CASADIVA F 3 Brent Stanley
9 150172x CAUSEWAY GIRL F 3 Clinton McDonald
10 44x1386x1 CHABREET C 3 Peter & Paul Snowden 71
11 2x12351x30 CHARGE C 3 Chris Waller
12 3x12 CHICAGO CUB G 3 Michael Moroney
13 231x970x11 CRISTAL EYES F 3 David & B Hayes & T Dabernig
14 21 DANCE HALL GIRL F 3 Tim Martin 62
15 128x60445x ENBIHAAR F 3 David & B Hayes & T Dabernig
16 x85125x327 ENCRYPTION C 3 James Cummings
17 1211x25 ESTIJAAB F 3 Michael, Wayne & John Hawkes 103
18 2x5122x01 EVALINA F 3 Kris Lees 71
19 2x12220x16 FIESTA F 3 Chris Waller 100
20 3 FULL RECOGNITION G 3 Mark Newnham
21 11x312x1x GEM SONG C 3 Kris Lees 88
22 1325x4 GENTLE PERSUASION F 3 Mark Newnham 64
23 13x4 GOLDEN TYCOON C 3 Gregory McFarlane 70
24 11x1235x44 GRAFF C 3 Kris Lees
25 912x7 INVICTUS SALUTE F 3 Mark Newnham 67
26 110x434x3 JONKER C 3 David Atkins 82
27 x973200x17 KHULAASA F 3 David & B Hayes & T Dabernig
28 310x153x70 LEAN MEAN MACHINE C 3 Chris Waller
29 42x86621x6 LEGEND OF CONDOR C 3 Gerald Ryan 83
30 231x LUCKY MISSION (NZ) G 3 Kris Lees 61
31 114x9 MANSA MUSA C 3 Gerald Ryan 69
32 11x480x5 MARCEL FROM MADRID G 3 Mathew Ellerton & Simon Zahra
33 7x116x41x MILITARY ZONE G 3 Peter & Paul Snowden 79
34 1214x MISS QUAINTLY F 3 Kris Lees
35 222550x314 MIZZY F 3 Anthony Cummings 88
36 1x12085x6 MULTAJA F 3 James Cummings 69
37 L0x374x400 PERFORMER C 3 Chris Waller
38 48 PHOENIX RIVER C 3 Anthony Cummings
39 214x135 POISED TO STRIKE G 3 David & B Hayes & T Dabernig 73
40 415x10x PROPELLE F 3 Mathew Ellerton & Simon Zahra
41 16x1831 PROPHET’S THUMB F 3 David Pfieffer 80
42 0x19070x89 RAGGED RASCAL C 3 Paul Perry 69
43 2x116x REGINAE F 3 Kris Lees 70
44 218311x304 RINGERDINGDING C 3 Chris Waller 95
45 4x110x56x0 SANTOS C 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 84
46 6x11x SHADOW BRIDGE G 3 Mark Newnham 65
47 9x2x21151 SHERIFF C 3 Robert & Luke Price 70
48 13x5200x21 SPANISH WHISPER F 3 David & B Hayes & T Dabernig
49 5x17436x83 SPIN G 3 Peter & Paul Snowden 79
50 515x1116x STAR FALL C 3 Ciaron Maher & David Eustace 80
51 3x21171x31 SUNLIGHT F 3 Tony McEvoy
52 5115x12x2 SUNSET WATCH G 3 Michael, Wayne & John Hawkes
53 TAPICONIC (USA) C 3 Michael, Wayne & John Hawkes
54 x34x61113x TELL ME F 3 Michael, Wayne & John Hawkes 76
55 11 TESTIFIER G 3 Michael, Wayne & John Hawkes
56 1x42059x32 THE AUGUST C 3 Chris Waller 72
57 13x134x6 THE TENOR G 3 Kris Lees 69
58 12 TROPE C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 74
59 14x USMANOV C 3 Toby Edmonds
60 21x42 VEDDER G 3 Michael, Wayne & John Hawkes 64
61 11125 VEGADAZE G 3 Anthony Cummings 89
62 2132 VICTORY KINGDOM F 3 David & B Hayes & T Dabernig
63 23x11750x1 WAGNER G 3 James Cummings 75
64 1x88x2 WRITE ENUFF F 3 Ken Keys
65 114x114x26 WRITTEN BY C 3 Grahame Begg
66 11126x36 YULONG JANUARY C 3 Ciaron Maher & David Eustace 73
67 326164x6 YULONG KNIGHT (IRE) C 3 David & B Hayes & T Dabernig
68 122x422x20 ZOUSAIN C 3 Chris Waller
Race 6 - PERCY SYKES STAKES [GROUP 2] (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,000,000.1st $580,000, 2nd $190,000, 3rd $98,000, 4th $44,000, 5th $22,000, 6th $10,000, 7th $10,000, 8th $10,000, 9th $8,000, 10th $8,000, Equine Welfare Fund $10,000, Jockey Welfare Fund $10,000. GROUP 2
Set Weights plus Penalties, Two-Years-Old, Fillies, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 AKARI F 2 Brad Widdup
2 0x ALADAALA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
3 ALASAAYEL F 2 David & B Hayes & T Dabernig
4 4x16 AMERCEMENT F 2 James Cummings
5 AMITTO F 2 James Cummings
6 1x514 ANAHEED F 2 Peter & Paul Snowden
7 719 ANDRASSY AVENUE F 2 David & B Hayes & T Dabernig
8 ANEESA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
9 APICIUS F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
10 3x ASIAGO F 2 James Cummings
11 ASTRALIS F 2 Michael, Wayne & John Hawkes
12 1x34 ATHIRI F 2 James Cummings
13 3x BADIA F 2 James Cummings
14 BIRDY F 2 Brad Widdup
15 28 BRIGHT RUBICK F 2 Bjorn Baker
16 1x100 CATCH ME F 2 Peter & Paul Snowden
17 3 CHARLEISE F 2 Ciaron Maher & David Eustace
18 23 CHEER LEADER F 2 Peter & Paul Snowden
19 34x CHIA F 2 Brad Widdup
20 4x CHOKITA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
21 CIRCUS F 2 Mark Newnham
22 COMPATRIOT F 2 Gerald Ryan
23 3 CRYSTAL FALLS F 2 John Sargent
24 DIAQUIN (NZ) F 2 Nigel Blackiston
25 DIDDLY DEE F 2 Kris Lees
26 DISOBEDIENT F 2 Michael, Wayne & John Hawkes
27 3x EVENING SLIPPERS F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
28 522112 EXHILARATES F 2 James Cummings
29 FASCINA (NZ) F 2 Ciaron Maher & David Eustace
30 63252 FAVOURITE THINGS F 2 David & B Hayes & T Dabernig
31 FIORENTE’S GIRL F 2 David & B Hayes & T Dabernig
32 FLIRTING F 2 Anthony Freedman
33 3 FLIT F 2 James Cummings
34 GAELIC PUZZLE F 2 Bjorn Baker
35 GENTLEMEN’S WORDS F 2 David & B Hayes & T Dabernig
36 3110x GIRLS ARE READY F 2 Joe Cleary
37 4347 GISELLE ANNE F 2 Lee Curtis
38 9x GOT NO DOUBT F 2 Tony Gollan
39 85 ICEBATH (NZ) F 2 Brad Widdup
40 1 INVINCIBLE LOTUS F 2 Brent Stanley
41 JAY CURVE F 2 Edward O’Rourke & Michael Freedman
42 63 JUST COSMOS F 2 Kris Lees
43 KAHLO F 2 Michael, Wayne & John Hawkes
44 12x4 KIAMICHI F 2 James Cummings
45 KOOWEERUP F 2 Ciaron Maher & David Eustace
46 LA LUCCIOLA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
47 1x5 LADY LUPINO F 2 Danny O'Brien
48 2x142 LANKAN STAR F 2 David & B Hayes & T Dabernig
49 3 LET IT POUR F 2 Bjorn Baker
50 16 LOVING GABY F 2 Ciaron Maher & David Eustace
51 5111 LYRE F 2 Anthony Freedman
52 MAQSAD F 2 David & B Hayes & T Dabernig
53 1x MECKLENBURG F 2 Jay Hopkins
54 MEUSE F 2 Anthony Freedman
55 MISS AMELIA F 2 Bjorn Baker
56 55 MISS GENEVA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
57 MUTUAL F 2 Clarry Conners
58 NEVER LISTEN F 2 Edward O’Rourke & Michael Freedman
59 2x1 NIEDORP F 2 Tony Gollan
60 1x61 PELICAN (NZ) F 2 David & B Hayes & T Dabernig
61 12 PERUDO F 2 Tony Gollan
62 1x1 PIN SEC F 2 James Cummings
63 5x PRECISELY F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
64 2111x PROBABEEL (NZ) F 2 Jamie Richards
65 PURRONI F 2 Tony Gollan
66 RED HOT F 2 Craig Carmody
67 REGIMENTAL BAND F 2 Kris Lees
68 6x SALINA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
69 4x7 SALLY’S DAY F 2 Brad Widdup
70 38x47x SALOME F 2 Ciaron Maher & David Eustace
71 SELICA (NZ) F 2 Michael Kent
72 4x SISSTAR F 2 Tony McEvoy
73 SPANISH BEAUTY F 2 Matthew Smith
74 7 SPECIAL DATE F 2 Brad Widdup
75 2 SPIRIT HOUSE F 2 Tony Gollan
76 3 ST COVET’S SPIRIT F 2 Jason Coyle
77 STADOLINA F 2 Nigel Blackiston
78 2 STARLA F 2 Chris Waller
79 622 STILL SINGLE F 2 Chris Waller
80 2 SUGAR BOOM F 2 Tony Gollan
81 SWEEPING STATEMENT F 2 Chris Waller
82 12 TALENTED F 2 Peter & Paul Snowden
83 TARAAYEF F 2 David & B Hayes & T Dabernig
84 4 TEARS ARE FALLING F 2 Mark Newnham
85 1x11 TENLEY F 2 James Cummings
86 THE NATURAL F 2 Tony McEvoy
87 TRAGIC F 2 Anthony Freedman
88 37x TROODLES F 2 Tony McEvoy
89 9x3 UTZON (NZ) F 2 Ciaron Maher & David Eustace
90 1 VARDA F 2 James Cummings
91 1 VILLAMI F 2 Gerald Ryan
92 1x13 VINCERE VOLARE F 2 Tony Gollan
93 VOGUE F 2 Brad Widdup

© Racing NSW (and other parties working with it). NSW racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by Racing NSW and other parties working with it.