Royal Randwick: Australian Turf Club Saturday, 06 April 2019

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: TRUE
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 7
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Tue 02-Apr-19 11:09AM AEDT
Weights declared by: Tue 02-Apr-19 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Wed 03-Apr-19 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Wed 03-Apr-19 12:00PM AEDT
Scratching close: Sat 06-Apr-19 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 205

For more information on new NSW Apprentice Riding Weights feature click here

From 19 Sept 2018, an extra column “True Weight” will be displayed for NSW races.
TRUE WEIGHT : The true weight indicates what the individual horse handicap weight is by using the benchmark if no minimum was applicable.

Race 1 - THE STAR DONCASTER MILE (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $3,000,000.1st $1,740,000, 2nd $565,000, 3rd $295,000, 4th $135,000, 5th $75,000, 6th $30,000, 7th $30,000, 8th $30,000, 9th $20,000, 10th $20,000, Equine Welfare Fund $30,000, Jockey Welfare Fund $30,000. GROUP 1
Handicap, Minimum Weight 49kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 20 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x24120x532 HARTNELL (GB) G 8 James Cummings 116
2 x17242x284 LE ROMAIN G 6 Kris Lees 114
3 16041x1113 ALIZEE M 4 James Cummings 117
4 21314x3246 LAND OF PLENTY H 5 Peter & Paul Snowden 110
5 21x621x813 DREAMFORCE G 6 John Thompson 108
6 36x3637x21 DIXIE BLOSSOMS M 6 Ron Quinton 107
7 44415x0620 SHILLELAGH (NZ) M 7 Chris Waller 110
8 x3728x984x KLUGER (JPN) H 7 Tomokazu Takano 106
9 123222x321 WIDGEE TURF G 5 Patrick Payne 104
10 1x6138x534 UNFORGOTTEN M 4 Chris Waller 107
11 6x5435233x LIFE LESS ORDINARY (IRE) G 7 Chris Waller 103
12 951395x150 ECKSTEIN M 5 Kurt Goldman 106
13 8x83002x75 ALOISIA (NZ) M 4 Ciaron Maher & David Eustace 104
14 2717340x57 SIEGE OF QUEBEC H 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott 103
15 x2211x6011 FIFTY STARS (IRE) H 4 David & B Hayes & T Dabernig 98
16 21x2231x20 I AM SERIOUS M 5 Chris Waller 104
17 3864129245 SO SI BON G 5 David & B Hayes & T Dabernig 98
18 88223x4322 FUNDAMENTALIST F 3 David & B Hayes & T Dabernig 98
19 3x3033x432 EL DORADO DREAMING F 3 Kris Lees 102
20 111x362 BRUTAL (NZ) C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 94
21 00x195x180 VIOLATE G 5 Brent Stanley 97
22 31x28321x6 FIERCE IMPACT (JPN) H 5 Matthew Smith 97
23 18311x3047 RINGERDINGDING C 3 Chris Waller 95
24 721227x110 SEAWAY (NZ) G 4 Chris Waller 95
Race 2 - AQUIS T J SMITH STAKES (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $2,500,000.1st $1,450,000, 2nd $470,000, 3rd $245,000, 4th $115,000, 5th $60,000, 6th $25,000, 7th $25,000, 8th $25,000, 9th $17,500, 10th $17,500, Equine Welfare Fund $25,000, Jockey Welfare Fund $25,000. GROUP 1
Standard Weight for Age, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 24x1515x28 REDZEL G 6 Peter & Paul Snowden 118
2 311x342x41 TRAPEZE ARTIST H 4 Gerald Ryan 118
3 311x5161x5 SANTA ANA LANE G 6 Anthony Freedman 116
4 2x12913x52 PIERATA H 4 Gregory Hickman 113
5 257x8x140x VEGA MAGIC G 6 David & B Hayes & T Dabernig 113
6 x66x1101x1 BALL OF MUSCLE G 8 Joseph Pride 112
7 21x1531x22 OSBORNE BULLS G 5 James Cummings 112
8 598x513265 FELL SWOOP G 7 Matthew Dale 106
9 81x1x320x2 SHOALS M 4 Anthony Freedman 114
10 0x320x3178 CHAMPAGNE CUDDLES M 4 Bjorn Baker 106
11 x21171x311 SUNLIGHT F 3 Tony McEvoy 115
Race 3 - HARROLDS AUSTRALIAN DERBY (2400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $2,000,000.1st $1,160,000, 2nd $380,000, 3rd $195,000, 4th $90,000, 5th $45,000, 6th $20,000, 7th $20,000, 8th $20,000, 9th $15,000, 10th $15,000, Equine Welfare Fund $20,000, Jockey Welfare Fund $20,000. GROUP 1
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 2111613x00 EXTRA BRUT C 3 Ciaron Maher & David Eustace 107
2 x2131x1342 MADISON COUNTY (NZ) G 3 Murray Baker & Andrew Forsman 106
3 1724740225 IN A TWINKLING G 3 Jamie Richards 100
4 529176242 ARROGANT (NZ) C 3 Michael Moroney 100
5 65123x703 CHAPADA G 3 Michael Moroney 98
6 1215154 SURELY SACRED (NZ) G 3 Tony Pike 98
7 x091149138 PLATINUM INVADOR (NZ) G 3 Lisa Latta 97
8 315x111 GLOBAL EXCHANGE C 3 Ciaron Maher & David Eustace 95
9 2212x89944 STARS OF CARRUM C 3 Robbie Laing 94
10 41236x4365 ARAMAYO C 3 James Cummings 88
11 4x11x1651 ANGEL OF TRUTH G 3 Gwenda Markwell 88
12 110x224701 THE CHOSEN ONE (NZ) C 3 Murray Baker & Andrew Forsman 84
13 16121233 COSSETOT G 3 James Cummings 80
14 1x140x2272 DECLARATIONOFHEART G 3 Anthony Freedman 78
15 x6x61x5116 COSTELLO G 3 David Payne 71
16 6x1761024 TWINSPIER (NZ) G 3 Trent Busuttin & Natalie Young 64
17 33083147 SHAMAN (NZ) G 3 Anthony Cummings 60
18 117x7722 FRANKELY AWESOME F 3 Kris Lees 90
19 24x158 YULONG TAVION (NZ) G 3 Mick Price 60
Race 4 - INGLIS SIRES' (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,000,000.1st $580,000, 2nd $190,000, 3rd $98,000, 4th $44,000, 5th $22,000, 6th $10,000, 7th $10,000, 8th $10,000, 9th $8,000, 10th $8,000, Equine Welfare Fund $10,000, Jockey Welfare Fund $10,000. GROUP 1
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 113 CASTELVECCHIO C 2 Richard Litt
2 12112 MICROPHONE C 2 James Cummings
3 1x1230 DUBIOUS C 2 Ciaron Maher & David Eustace
4 12x52 STRASBOURG C 2 Peter & Paul Snowden
5 121 BELLEVUE HILL C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
6 4x2x20 ROME C 2 Peter & Paul Snowden
7 221 DRESDEN GREEN C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
8 28 SPRING LOADED C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
9 321 BULLET FLY C 2 Peter & Paul Snowden
10 12x411 KIAMICHI F 2 James Cummings
11 21116 PROBABEEL (NZ) F 2 Jamie Richards
12 164 LOVING GABY F 2 Ciaron Maher & David Eustace
13 1x110 TENLEY F 2 James Cummings
14 32 CRYSTAL FALLS F 2 John Sargent
Race 5 - NEWHAVEN PARK COUNTRY CHAMPIONSHIPS FINAL (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $500,000.1st $270,000, 2nd $100,000, 3rd $50,000, 4th $22,300, 5th $12,000, 6th $4,500, 7th $4,500, 8th $4,500, 9th $4,500, 10th $4,500, 11th-16th $2,200, 11th $2,200, 12th $2,200, 13th $2,200, 14th $2,200, 15th $2,200, 16th $2,200, Equine Welfare Fund $5,000, Jockey Welfare Fund $5,000. SPECIAL CONDITION
Set Weights, Apprentices cannot claim.
BOBS Bonus Available Up To $38500

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 7 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 12967x4621 AL MAH HAHA G 4 Tash Burleigh 68
2 412x372113 AWESOME PLUCK G 4 Jenny Graham
3 3243x172x1 BENNELONG DANCER M 5 Donna Scott
4 181314x0x2 BOCELLI (JPN) G 5 Tash Burleigh
5 188x123 CINNAMON MISSILE G 4 Matthew Dunn
6 213x08x113 FOREVER NEWYORK G 5 Gary Colvin
7 3115139 HIT THE TARGET G 4 Stephen Jones
8 2803x22151 LA SCOPA M 4 Matthew Dunn
9 411x516x42 LADY MIRONTON M 4 Wayne Carroll
10 302228x118 LUCCIOLA BELLE M 5 Wayne Wilkes 64
11 8x35111x83 MOOBI G 6 Cody Morgan
12 111x141 NOBLE BOY G 4 Todd Blowes
13 21x2036x52 NOEL’S GIFT G 6 Gayna Williams
14 3420x51342 ORI ON FIRE G 5 Cameron Crockett
15 x212127x32 QUEEN OF KINGSTON M 5 Daniel S Bowen
16 2218x3182 SAFE LANDING G 4 Kurt Goldman
17 312542x327 SONS OF BOURKE G 5 Clint Lundholm
18 16x7387377 SPREZZATURA G 5 Clint Lundholm
19 35x11x7430 SUPREME POLARITY G 5 Nick Olive
20 157x120322 TEXAS STORM G 4 Bob Milligan
21 1361258x22 TIM’S PRINCIPAL G 5 Jeremy Gask
22 60x48321x1 UNBIASED G 6 Cody Morgan
23 353x442311 WESTLINK G 4 Darren Hyde
Race 6 - SCHWEPPES CHAIRMAN'S QUALITY [GROUP 2] (2600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $300,000.1st $170,700, 2nd $56,400, 3rd $27,450, 4th $13,350, 5th $7,350, 6th $3,750, 7th $3,750, 8th $3,750, 9th $3,750, 10th $3,750, Equine Welfare Fund $3,000, Jockey Welfare Fund $3,000. GROUP 2
Quality, Minimum Weight 53kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 20 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x52660x047 AUVRAY (FR) G 8 Richard Freedman 102
2 461x47x576 BELGRAVIA (IRE) H 5 Liam Howley 76
3 607x1116x8 BIG BLUE (GB) G 7 Ciaron Maher & David Eustace 99
4 3031x83414 BONDEIGER H 7 Ciaron Maher & David Eustace 98
5 246x64x407 CASTERTON (IRE) G 5 Chris Waller 99
6 3342332337 CELEBRATOR G 6 Brooke Somers 50
7 9235311189 ETYMOLOGY G 6 James Cummings 100
8 35110x514 FAIRLIGHT (IRE) G 4 Kris Lees 72
9 x024840x55 GALLIC CHIEFTAIN (FR) H 6 Archie Alexander 100
10 x04440x133 GOATHLAND (IRE) G 7 Kim Waugh 91
11 x0x1147x08 HIGH BRIDGE (GB) G 8 Chris Waller 87
12 6x4341x9x0 MUNTAHAA (IRE) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 110
13 x86420x654 ONE FOOT IN HEAVEN (IRE) G 7 Chris Waller 100
14 521x774620 RODRICO G 6 Bjorn Baker 89
15 1129x99711 SELF SENSE G 8 David Brideoake 103
16 11818x6111 SEMARI (NZ) M 4 Trent Busuttin & Natalie Young 92
17 x412x1x923 SHRAAOH (IRE) G 6 Chris Waller 94
18 14737x4447 SIR CHARLES ROAD G 5 Lance O'Sullivan & Andrew Scott 103
19 53x112x21 SUPERNOVA (GB) H 4 Michael, Wayne & John Hawkes 83
20 791591x896 THE TAJ MAHAL (IRE) H 5 Liam Howley 109
21 405903x715 VENGEUR MASQUE (IRE) G 7 Michael Moroney 105
22 40105x5050 VENTURA STORM (IRE) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 103
23 44x90x4150 VIN DE DANCE (NZ) G 4 Murray Baker & Andrew Forsman 101
24 x00800x620 ZACADA (NZ) G 6 Murray Baker & Andrew Forsman 101
Race 7 - TAB ADRIAN KNOX STAKES [GROUP 3] (2000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $200,000.1st $109,350, 2nd $36,750, 3rd $17,750, 4th $8,900, 5th $5,250, 6th $4,000, 7th $3,500, 8th $3,500, 9th $3,500, 10th $3,500, Equine Welfare Fund $2,000, Jockey Welfare Fund $2,000. GROUP 3
Quality, Minimum Weight 53kg, Three-Years-Old, Fillies, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 32 ALAM MO NA F 3 Kris Lees 52
2 1329x54612 ALIFEROUS F 3 Kris Lees 64
3 211 AMANGIRI F 3 Michael, Wayne & John Hawkes 73
4 5x35x10418 AUTUMN F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 68
5 431 BYE BYE BELLE (NZ) F 3 Michael Kent 60
6 4558224 CLEMENTINA (NZ) F 3 Murray Baker & Andrew Forsman 75
7 11x8155 ETANA F 3 Ciaron Maher & David Eustace 70
8 1x41x72 ETHERIDGE F 3 John Thompson 61
9 2x7136x415 EVERARD F 3 Kris Lees 62
10 x3900x4946 FUTOOH F 3 David & B Hayes & T Dabernig 78
11 4x15237 GEM DEALER F 3 Brett Cavanough 61
12 23 HEAD NOISES F 3 Michael Kent 58
13 13x3x4617 LADY OF SHALOTT F 3 Kris Lees 68
14 31219 LIVEINTHEFASTLANE F 3 Ciaron Maher & David Eustace 67
15 952 LOVES TO ROCK (NZ) F 3 Anthony Cummings 52
16 85114x41 MARACAIBO F 3 Trent Busuttin & Natalie Young 75
17 59115 MRS MADRID F 3 Anthony Cummings 65
18 33139x3 PRESSURE (NZ) F 3 Matt Cumani 63
19 21x71 PRINCESS JENNI (NZ) F 3 David Brideoake 80
20 4x91322139 ROCK DOVE F 3 James Cummings 70
21 73121 ROCKNAVAR F 3 Matthew Dunn 67
22 311x234 ROMANI GIRL (NZ) F 3 Chris Waller 67
23 1x01x640 THE CLOSER F 3 Ciaron Maher & David Eustace 69
24 5x43122x95 WELSH LEGEND F 3 Chris Waller 68
25 111x77 ZALATTE (NZ) F 3 Chris Waller 78
Race 8 - WIDDEN KINDERGARTEN STAKES [GROUP 3] (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $200,000.1st $109,350, 2nd $36,750, 3rd $17,750, 4th $8,900, 5th $5,250, 6th $4,000, 7th $3,500, 8th $3,500, 9th $3,500, 10th $3,500, Equine Welfare Fund $2,000, Jockey Welfare Fund $2,000. GROUP 3
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 02/04/2019 11:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 124 ALL CYLINDERS G 2 Peter Robl
2 1x343 ATHIRI F 2 James Cummings
3 2x314 BIVOUAC C 2 James Cummings
4 4x451 CARDIFF C 2 Gerald Ryan
5 1x2 DEPTH THAT VARIES G 2 Colin Dixon
6 3x1 EVENING SLIPPERS F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
7 3 IMPUDENS C 2 Kris Lees
8 JACIN TALEE F 2 Brett Conlon
9 222 KILLIN C 2 Kris Lees
10 7x LAST CHANCE DANCE F 2 Luke Hilton
11 LIBERTINI F 2 Anthony Cummings
12 1 NOT FEINT HEARTED C 2 Gary Portelli
13 PRINCE FAWAZ C 2 Anthony Cummings
14 SHINING EAGLE F 2 John Sargent
15 SPEND C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
16 135x13 STRONGER C 2 Peter & Paul Snowden
Race 9 - P J BELL STAKES [GROUP 3] (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $200,000.1st $109,350, 2nd $36,750, 3rd $17,750, 4th $8,900, 5th $5,250, 6th $4,000, 7th $3,500, 8th $3,500, 9th $3,500, 10th $3,500, Equine Welfare Fund $2,000, Jockey Welfare Fund $2,000. GROUP 3
Set Weights plus Penalties, Three-Years-Old, Fillies, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 03235x1425 ALISON OF TUFFY F 3 Peter Robl 60
2 9x14x13x1 AMORITA F 3 Matthew Dunn 64
3 190x1 ASHARANI F 3 Kris Lees 65
4 1241x298 BLEU ROCHE F 3 Matt Laurie 78
5 3621x87241 BUCKLE UP BABY F 3 David Pfieffer 62
6 150172x1 CAUSEWAY GIRL F 3 Clinton McDonald 78
7 1333x121 DAME KIRI F 3 Allan Denham 64
8 4x11x9952x EAWASE F 3 Peter & Paul Snowden 74
9 11 FASIKA F 3 Joseph Pride 71
10 6x15317x FIERA VISTA F 3 Peter & Paul Snowden 71
11 x12220x160 FIESTA F 3 Chris Waller 100
12 222 GOT YOUR SIX F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 61
13 539x5434x7 INTO THE ABYSS F 3 John Thompson 73
14 912x73 INVICTUS SALUTE F 3 Mark Newnham 67
15 1x3260x2 JEN RULES F 3 Peter & Paul Snowden 66
16 3275x43122 LABURNUM F 3 James Cummings 72
17 1x10542x20 MADAM ROUGE F 3 Chris Waller 85
18 10x16x5436 MAJOR WAGER F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 66
19 62x1120x60 MELT (NZ) F 3 Chris Waller 88
20 22550x3144 MIZZY F 3 Anthony Cummings 92
21 1x12085x61 MULTAJA F 3 James Cummings 74
22 31x12133x MY XPRESSION (NZ) F 3 Chris Waller 91
23 16x18316 PROPHET’S THUMB F 3 David Pfieffer 80
24 121x10 RAGAZZE F 3 Brad Widdup 71
25 3x15135x28 SHE’S FURLINE F 3 Peter & Paul Snowden 67
26 45x3121x15 SO TAKEN F 3 Chris Waller 74
27 13x5200x21 SPANISH WHISPER F 3 David & B Hayes & T Dabernig 92
28 31x9304x1 TAHITIAN DANCER F 3 Shane Nichols 72
29 104238x293 TATIARA F 3 Robbie Laing 62
30 35x8215x4 UNGUARDED F 3 Richard Freedman 66
Race 10 - CARBINE CLUB STAKES [GROUP 3] (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $200,000.1st $109,350, 2nd $36,750, 3rd $17,750, 4th $8,900, 5th $5,250, 6th $4,000, 7th $3,500, 8th $3,500, 9th $3,500, 10th $3,500, Equine Welfare Fund $2,000, Jockey Welfare Fund $2,000. GROUP 3
Set Weights plus Penalties, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Randwick Track Type: Turf

Field Limit: 20 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 02/04/2019 11:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 75316x2807 ADANA G 3 Chris Waller 65
2 685313 AGASSI G 3 Anthony Cummings 60
3 2x104 BLAST G 3 Anthony Cummings 61
4 111x362 BRUTAL (NZ) C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 101
5 x3266x2257 DEALMAKER C 3 Chris Waller 84
6 714136x732 FUN FACT G 3 Bjorn Baker 71
7 x3900x4946 FUTOOH F 3 David & B Hayes & T Dabernig 78
8 9x60x631 GAYSON (NZ) G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 57
9 11 GREEN AEON G 3 Bjorn Baker 71
10 140x57x517 HOME MADE G 3 John Sargent 63
11 843x421 ON THE WHITE TURF (NZ) F 3 Richard Freedman 61
12 5x412324x6 ORCEIN G 3 Chris Waller 65
13 43130x2490 PURPLE SECTOR (NZ) C 3 John Thompson 74
14 32211x7405 RANIER C 3 James Cummings 83
15 18311x3047 RINGERDINGDING C 3 Chris Waller 95
16 557x1128 SHUFFLE UP G 3 Richard Freedman 65
17 211 STOCKTAKA (NZ) G 3 Michael Kent 68
18 x42059x322 THE AUGUST C 3 Chris Waller 72
19 44x12x2186 WINNING PARTNER G 3 Tony McEvoy 70

© Racing NSW (and other parties working with it). NSW racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by Racing NSW and other parties working with it.