Doomben: Brisbane Racing Club@Doomben Thursday, 31 May 2018

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Fri 01-Jun-18 10:52AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 113
Trials - Finalised 31/5 - 7:02am
Race 1 - 7:30AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.43 Last 600m: 0:33.37 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 IGNITE THE LIGHT Tony Gollan Alannah Fancourt 6  
2 8 MANIAS Robert Heathcote James Orman 0.75L 8  
3 3 BANISH James Cummings Jim Byrne 7.25L 3  
4 2 MONACO PLAYBOY Chris Munce Mark Du Plessis 7.65L 2  
5 1 REALLY REILLY Steven O'dea Boris Thornton 7.75L 1  
6 5 ROMNEY’S CHOICE Chris Anderson Ryan Wiggins 9L 5  
7 4 QIJI PHOENIX Toby Edmonds Jeff Lloyd 9.75L 4  
8 7 GLENDARA Barry Baldwin Matthew McGillivray 11.25L 7  
Race 2 - 7:40AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.39 Last 600m: 0:34.16 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 SAVANNA AMOUR Chris Meagher Bridget Grylls 1  
2 5 JOMAR’S ELEMENT Robert Heathcote Michael Murphy 0.1L 5  
3 6 SIEGFRIED Toby Edmonds Jeff Lloyd 0.4L 6  
4 2 THE BOSTONIAN (NZ) Tony Pike Leith Innes 1.65L 2  
5 3 DESERT GENERAL (NZ) Liam Birchley Brad Stewart 4.4L 3  
6 7 LIKE A RULER Danny Bougoure Andrew Spinks 4.5L 7  
7 4 SON OF A BRUT Chris Munce Ron Stewart 5.25L 4  
Race 3 - 7:50AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.23 Last 600m: 0:34.28 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 SABKHAT Steven O'dea Paul Hammersley 3  
2 1 OURS TO KEEP Chris Munce Mark Du Plessis 0.1L 1  
3 6 INGEEGOODBE Robert Heathcote Taylor Marshall 5.1L 6  
4 7 LUNA FIORE Tony Gollan Alannah Fancourt 6.6L 7  
5 5 MONTEUX Chris Meagher Ron Stewart 7.85L 5  
6 4 LOCH MAREE Bryan Dais Boris Thornton 7.95L 4  
7 2 BROCSON Michael Lakey Ms Rebecca Wilson 11.2L 2  
Race 4 - 8:00AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.20 Last 600m: 0:34.65 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 CAPO DI TUTTI Robert Heathcote Jake Bayliss 3  
2 6 SOCIAL CONQUEST Chris Munce Ron Stewart 2.5L 6  
3 2 YEAHNAH Liam Birchley Brad Stewart 3.75L 2  
4 1 SIR BARNABUS Jason Edwards Michael Cahill 3.95L 1  
5 7 HAPPY HOOVES Tony Gollan Boris Thornton 6.2L 7  
6 5 DEER MOUNTAIN Toby Edmonds Jeff Lloyd 6.3L 5  
7 4 STAR ASPIRATION Matthew Dunn Jim Byrne 10.3L 4  
Race 5 - 8:10AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.02 Last 600m: 0:33.65 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 DON’T LEAVE ME OUT Robert Heathcote Mark Du Plessis 4  
2 1 SERVEUR Matthew Dunn Tegan Harrison 7L 1  
3 4 SHESEES EVERYTHING Tony Gollan Jim Byrne 8.25L 3  
4 3 CHOREOGRAPH Steven O'dea Paul Hammersley 8.35L 2  
5 7 KINGAROY Chris Munce Ron Stewart 10.6L 5  
5 LINLITHGOW Toby Edmonds 0
2 DON’T STUTTER Chris Anderson 0
Race 6 - 8:20AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.60 Last 600m: 0:34.73 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 SPLITTER Tony Gollan Jim Byrne 4  
2 6 KUBIS Robert Heathcote Ryan Wiggins 1.75L 6  
3 3 KEEP YOUR ROSES Chris Munce Ron Stewart 4.5L 3  
4 1 RED HEARTS Doug Roberts Michael Cahill 5.25L 1  
5 5 REAL KAOS Toby Edmonds Jeff Lloyd 5.75L 5  
6 2 MELANYA Bryan Dais Boris Thornton 6.25L 2  
Race 7 - 8:30AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.86 Last 600m: 0:34.47 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 SPLITZ Tony Gollan Jim Byrne 5  
2 4 CAPITAL CONNECTION Tony Gollan Brad Stewart 2.5L 4  
3 3 AIOLOS Doug Roberts Michael Cahill 4.5L 3  
4 6 DOT PAINTING Chris Munce Ron Stewart 4.8L 6  
5 1 PERCUSSION Toby Edmonds James Orman 7.05L 1  
6 2 STELLAR POWER Bryan Dais Boris Thornton 18.05L 2  
Race 8 - 8:40AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.91 Last 600m: 0:35.56 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 ROSENBAUER Chris Anderson Jackson Murphy 6  
2 5 BASHAA Tony Gollan Jim Byrne 1.25L 5  
3 3 MIDLAKE Chris Meagher Bridget Grylls 1.75L 3  
4 4 WICKED MAMA Pat Duff Matthew Gray 2.75L 4  
5 1 ELLE OF A RUN Robert Heathcote Taylor Marshall 3.05L 1  
6 2 SHE’S SPICY Liam Birchley Brad Stewart 3.25L 2  
7 7 GURAN John Phelan Mark Du Plessis 5.5L 7  
Race 9 - 8:50AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.90 Last 600m: 0:35.38 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 JOEL Robert Heathcote Jake Bayliss 5  
2 2 ALMA BUBBLES Chris Anderson Michael Murphy 0.75L 2  
3 3 TZIPORAH Toby Edmonds Tegan Harrison 2L 3  
4 6 RUN TO WIN Tony Gollan Jim Byrne 2.75L 6  
5 4 THE HUSSLER Kelly Schweida James Orman 3.5L 4  
6 1 REACHER Doug Roberts Michael Cahill 5.5L 1  
Race 10 - 9:00AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.32 Last 600m: 0:36.04 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 WHYMELO Toby Edmonds Jim Byrne 3  
2 1 MISS BANG Tony Gollan Brad Stewart 0.1L 1  
3 5 GOOD TIME GIRL Kelly Schweida James Orman 0.4L 5  
4 2 FOR THE RECORDS Desleigh Forster Mark Du Plessis 2.15L 2  
5 6 MISS MASH Liam Birchley Michael Murphy 3.4L 6  
6 7 HIBACHI MISS Tony Gollan Alannah Fancourt 5.65L 7  
7 4 THE TEASER Michael Costa Tegan Harrison 20.65L 4  
Race 11 - 9:10AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.11 Last 600m: 0:35.71 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 LASHONI Tony Gollan Brad Stewart 7  
2 4 TELL EVERYBODY Matthew Dunn Tegan Harrison 2.75L 4  
3 6 DRAGON INTHE NORTH Les Ross Sheriden Tomlinson 4.5L 6  
4 3 BRIDES DESIRE Liam Birchley Bridget Grylls 5.25L 3  
5 1 MYSTAGONAL Tony Gollan Jim Byrne 6.25L 1  
6 2 THE PINES Toby Edmonds James Orman 7.25L 2  
7 5 PUNJABI SAVITAR Gurtej Uppal Sabbir Alam 16.25L 5  
Race 12 - 9:20AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.94 Last 600m: 0:35.43 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 MOUNTBATTEN Steven O'dea Paul Hammersley 5  
2 5 TRAIL OF GLORY Tony Gollan Alannah Fancourt 0.1L 4  
3 2 SWEET Matthew Dunn Tegan Harrison 1.35L 2  
4 4 GREY COURT Pat Duff Matthew Gray 6.85L 3  
5 1 SKI BUNNY (NZ) Liam Birchley Brad Stewart 7.6L 1  
3 FILTERS Toby Edmonds 0
Race 13 - 9:30AM Two-Years-Old (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:51.61 Last 600m: 0:35.42 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 ADORADIVA Barry Lockwood Tegan Harrison 7  
2 6 LOVES A LOTTERY Robert Heathcote James Orman 1L 6  
3 2 MAJIKKUTESA Bryan Dais Vanessa Johnston 2.5L 2  
4 4 SHISHAQ Michael Costa Michael Cahill 2.8L 4  
5 5 SCHERBATSKY Michael Lakey Sabbir Alam 2.9L 5  
6 1 JUSTDINI Kelly Schweida Bridget Grylls 4.65L 1  
7 3 SIC BO Chris Munce Ron Stewart 5.9L 3  
Race 14 - 9:40AM Two-Years-Old (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:50.91 Last 600m: 0:35.14 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 DOSS Barry Lockwood Tegan Harrison 1  
2 3 MOONAN JOYCE Brian Smith Boris Thornton 1L 3  
3 5 PLITVICE Robert Heathcote Jake Bayliss 1.4L 5  
4 6 FEARNLEY Chris Munce Mark Du Plessis 2.65L 6  
5 2 ENTERPRISE GRAND Michael Lakey Brad Stewart 2.75L 2  
6 7 ENTERPRISE CARA Chris Anderson Jackson Murphy 5L 7  
7 4 REAL DEAL MCNEILL Kelly Schweida James Orman 6.25L 4  
Race 15 - 9:50AM Two-Years-Old (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:51.41 Last 600m: 0:35.31 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 NERINA John Phelan Mark Du Plessis 4  
2 5 ENTERPRISE PRINCE Michael Lakey Brad Stewart 0.3L 5  
3 3 COME ALIVE Geoffrey Hardy Sheriden Tomlinson 1.55L 3  
4 1 RAMTASTIC Kelly Schweida James Orman 6.3L 1  
5 6 ENTERPRISE LOUISE Chris Anderson Jackson Murphy 6.5L 6  
6 7 MR SO GOOD Mark Renehan Taylor Marshall 12.5L 7  
7 2 MOSSAMEANIE Tracy Timbery Paul Timbery 15L 2  
Race 16 - 10:00AM Class 1 - Class 6 (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 6,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:49.76 Last 600m: 0:33.93 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 I AM VENUS Billy & Dale Healey James Orman 1  
2 4 MY GIRL HAYLEY Tony Gollan Jim Byrne 1.25L 4  
3 2 THE AMBASSADORE Tony Gollan Alannah Fancourt 1.35L 2  
4 5 MAKES YOU THINK Steven O'dea Paul Hammersley 1.75L 5  
5 3 IDALIA’S DREAM Steven O'dea Boris Thornton 2.05L 3  
6 6 GLITRA (NZ) Peter & Will Hulbert Ryan Wiggins 3.05L 6  
Race 17 - 10:10AM Maiden (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:49.68 Last 600m: 0:34.33 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 INKY BAY Tina Cotsiopoulos Andrew Spinks 2  
2 5 METIS Tony Gollan Brad Stewart 1.25L 5  
3 7 JARDIN ROUGE Brian Wakefield Sheriden Tomlinson 2L 7  
4 1 EPIC PIPER Brian Wakefield Ryan Wiggins 2.4L 1  
5 8 GRACE OF MONACO Tina Cotsiopoulos Adam Spinks 4.15L 8  
6 6 DONOSTIA STAR Kelly Schweida James Orman 6.65L 6  
7 3 MEGADREAM Kelly Schweida Bridget Grylls 8.9L 3  
8 4 THE PENNY DROPPED Brian Smith Boris Thornton 9.1L 4  
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.