Belmont: Western Australian Turf Club Monday, 14 May 2018

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 15-May-18 1:02AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 106

For more information on new WA Apprentice Riding Weights feature Click Here.
Race 1 - 12:00AM 2Y-TRL (400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:24.36 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 ALCINA Paul Jordan Craig Staples 0  
2 2 PAGO BAY Neville Parnham Steven Parnham 2L 0  
3 3 RAGING ROCKET Robert Moore Ms Peta Edwards 4L 0  
4 4 EMPIRE KHAN Justine Erkelens Aaron Mitchell 7.5L 0  
5 5 BALTASAR Jim P Taylor Jason Brown 8.25L 0  
6 6 PRECIOUSPOSSESSION Raquel Williams Ms Jerry Noske 10.25L 0  
7 7 FAIR ONE Jim P Taylor Ryan Hill 10.75L 0  
8 8 ASTRALANDER Frank Maynard Andrew Castle 21L 0  
Race 2 - 12:00AM 2Y-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:03.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 FAIRVIEW Sean Casey Patrick Carbery 0  
2 2 LITTLE PEACHERS Daniel Morton Clint Johnston-Porter 0.5L 0  
3 3 WILLOW RIVER Jim P Taylor Jason Brown 0.75L 0  
4 4 SUITS ME Daniel O'Connor Ben Paterson 0.75L 0  
5 5 LACEVINSKY Simon A Miller Aaron Mitchell 1.25L 0  
6 6 THE FULL QUID Trevor Andrews Shaun Mc Gruddy 2.75L 0  
7 7 LAMBEK Kath Fleming Natasha Faithfull 2.75L 0  
8 8 DELECTABLE DOLLY Neville Parnham Steven Parnham 3.25L 0  
Race 3 - 12:00AM 2Y-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:01.39 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 MEGACHINO Trevor Andrews Shaun Mc Gruddy 0  
2 2 VEEBEE Rhys Radford Ms Lisa Staples 0.1L 0  
3 3 ALL THAT SIZZLE Neville Parnham Steven Parnham 1.75L 0  
4 4 LUKE’S CHOICE Bruce Kay Jason Whiting 9.25L 0  
5 5 ENERGY PAK Mike Santich Ms Jerry Noske 9.5L 0  
6 6 FOSSICKS Simon A Miller Aaron Mitchell 10L 0  
7 7 SET IN MOTION Daniel Morton Clint Johnston-Porter 10.5L 0  
8 8 STRIP IT DOWN Jim P Taylor Jason Brown 11L 0  
Race 4 - 12:00AM 2Y-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:02.59 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 SPECIAL REWARD Simon A Miller Aaron Mitchell 0  
2 2 REGAL COUNSEL Trevor Andrews Shaun Mc Gruddy 1.5L 0  
3 3 CHASING THE ACE Daniel Morton Clint Johnston-Porter 2L 0  
4 4 LOCKLEAR Neville Parnham Steven Parnham 2L 0  
7 PINK ’N’ GRAY Graeme Evans 0
6 EJAY ENTERTAINMENT Dion Luciani Brodie Kirby 0
5 BALTASAR Jim P Taylor Jason Brown 0
Race 5 - 12:00AM 2Y-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:02.66 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 FLIRTY FRIARS Paul Jordan Ryan Hill 0  
2 2 BURGOYNE Daniel Morton Clint Johnston-Porter 0.3L 0  
3 3 FASCINATION Neville Parnham Steven Parnham 2L 0  
4 4 JEVABELL Fred Kersley Natasha Faithfull 5.25L 0  
5 5 BONNEVILLE BLACK Stephen Rowe Shaun O'Donnell 6.25L 0  
6 6 I AM SPARTACUS Robert & Todd Harvey Jason Brown 10L 0  
6 GET IT HOT Julie Mitchell Lucas Camilleri 0
Race 6 - 12:00AM 2Y-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:04.36 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 HEROIC WORDS Daniel Morton Ms Kate Witten 0  
2 2 BEGUILER Paul Jordan Ryan Hill 0.45L 0  
3 3 REDWOOD RANSOM Brock Lewthwaite Clint Johnston-Porter 2L 0  
4 4 ADMIRA Patrick Carbery 7.75L 0  
SB 5 DIPARA Keith Mifflin Ms Lucy Warwick 0  
6 DANI BELLA George Dupre 0
3 ARTIE’S JEWELS Fred Kersley 0
Race 7 - 12:00AM OPN-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:03.33 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 PRECIOUS MEMORIES Raquel Williams Ms Jerry Noske 0  
2 2 CONSEATED Simon A Miller Miss Katherine Southam 0.05L 0  
3 3 POUNAMU Alan Mathews Patrick Carbery 0.2L 0  
4 4 MOSSERATTI Cliff Green Andrew Castle 0.35L 0  
5 FLYING ROAR Jim P Taylor 0
2 STAR VALUE Daniel O'Connor Matthieu Autier 0
Race 8 - 12:00AM OPN-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:01.14 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 SUPER MAXI Chris Gangemi Shaun Mc Gruddy 0  
2 2 RIVER DANCE Fenella Martin Ms Jerry Noske 0.75L 0  
3 3 STOCKS Sean Casey Ms Bonnie Palise 1L 0  
4 4 I AM INCREDIBLE Neville Parnham Steven Parnham 1.25L 0  
5 5 PINSSON Maxine Payne Jason Whiting 2L 0  
6 6 METEOROID Simon A Miller Miss Katherine Southam 3L 0  
Race 9 - 12:00AM OPN-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:02.02 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 DYNAMITE DREAM Jim P Taylor Ms Beaux Banovic-Edwards 0  
2 2 RISING SEA Chris Gangemi Shaun Mc Gruddy 3.25L 0  
3 3 KING LOUIE Paige Kenney Takahide Ikenushi 3.5L 0  
4 4 PADDY’S SHADOW Raquel Williams Patrick Carbery 4L 0  
5 5 TURBO POWER Neville Parnham Steven Parnham 4.5L 0  
6 6 DIAMOND JOLSON Alan Mathews Ms Emma Stent 6.5L 0  
1 ICECRUSHER Daniel Morton Clint Johnston-Porter 0
Race 10 - 12:00AM OPN-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:02.72 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 BONNY BE GOOD Daniel Morton Clint Johnston-Porter 0  
2 2 ATHLETE Neville Parnham Steven Parnham 0.25L 0  
3 3 LITTLE HERCULES Jim P Taylor Ms Beaux Banovic-Edwards 3.25L 0  
4 4 CARAZORO Bruno Monteleone Matthieu Autier 4L 0  
5 5 JAFFHINATOR Cliff Howe Ms Ellie Cockram 8.25L 0  
7 MAMA BEAR Meryl Hayley 0
2 MEDAL OF VALOUR Chris Gangemi Craig Staples 0
Race 11 - 12:00AM OPN-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:02.26 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 SOPHIA’S SECRET Daniel Morton Clint Johnston-Porter 0  
2 2 CHIN STRAP Sean Casey Patrick Carbery 1.25L 0  
3 3 TEMPLE MAN Stephanie Bakranich Ms Lucy Warwick 4L 0  
4 4 MAMA BEAR Meryl Hayley Matthieu Autier 5.5L 0  
5 5 MY FIRECRACKER Bruce Kay Ms Ellie Cockram 7L 0  
6 6 NEUROLOGICAL Martin Allan Ms Emma Stent 7.25L 0  
7 7 ROCK OR BUST Julie Mitchell Lucas Camilleri 7.75L 0  
6 SOUNDCHECK Trevor Andrews Clint Johnston-Porter 0
Race 12 - 12:00AM OPN-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:02.63 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 HARD OF HEART Nick Cox Paul Harvey 0  
2 2 EXCELLENT JERRY Anthony Oram Ms Kristy Bennett 0.25L 0  
3 3 PORTALIAN Robert Moore Shaun Mc Gruddy 0.5L 0  
4 4 CARD KNIGHT Daniel Morton Ms Kate Witten 2.25L 0  
5 5 SOUNDCHECK Trevor Andrews Clint Johnston-Porter 3.5L 0  
6 6 FLYING ROAR Jim P Taylor Miss Katherine Southam 3.5L 0  
7 7 CINCINNATI BOY Sean Casey Ms Bonnie Palise 4.75L 0  
8 8 THE GIRL OF VASSE Julie Mitchell Lucas Camilleri 10L 0  
9 9 GOLD ARTISAN Ted Martinovich Ms Jerry Noske 12L 0  
Race 13 - 12:00AM 3Y-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:02.19 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 THE HONEYMAN Kath Fleming Natasha Faithfull 0  
2 2 STOLART Jim P Taylor Ms Beaux Banovic-Edwards 0.35L 0  
3 3 PICASSO BAY Stephen Rowe Ms Kristy Bennett 1.75L 0  
4 4 LORENZO Cliff Green Andrew Castle 4.75L 0  
5 5 MEGATALK Albie Beckett Patrick Carbery 7.5L 0  
SB 6 OH HELL Daniel Morton Clint Johnston-Porter 0  
3 ROSY MORN Neville Parnham Steven Parnham 0
4 THE CROWN PRINCE George Dupre 0
Race 14 - 12:00AM 3Y-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:02.32 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 MOET DE VEGA Sean Casey Patrick Carbery 0  
2 2 MARTARELLO (NZ) Julie Clements Shaun O'Donnell 3.5L 0  
3 3 EXPRESSELLA Trevor Andrews Ms Jade McNaught 3.75L 0  
4 4 MISS VOLEUR Eric Wake Steven Parnham 4.5L 0  
5 5 INSIDE VOICE Sonya Price Jason Whiting 4.5L 0  
6 6 HI TRADE Jim P Taylor Jason Brown 7L 0  
7 7 CLEVER DORA Kath Fleming Natasha Faithfull 15.75L 0  
3 SHELLYLOUSAN Neville Parnham Steven Parnham 0
Race 15 - 12:00AM 3Y-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:03.18 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 MEGALUCRE Ivan Haggerty Patrick Carbery 0  
2 2 DREAM STREAM Donna Riordan Ms Kristy Bennett 0.45L 0  
3 3 THE CROWN PRINCE George Dupre Shaun O'Donnell 2L 0  
4 4 KHIONE Rebecca Shanks Ms Lucy Warwick 2.75L 0  
5 5 DIFFUSION Robyn Lockwood Steven Parnham 3.5L 0  
6 6 FIFTY LARGE Ted Martinovich Ms Jerry Noske 4.5L 0  
7 7 MANDY LUCK Brad Mcdougall Lucas Camilleri 13L 0  
6 MISS VOLEUR Eric Wake Steven Parnham 0
Race 16 - 12:00AM 4UP-TRL (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Four-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:02.06 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 TOTAL DISC Dennis Barker Lucas Camilleri 0  
2 2 CORPORATE PEGASUS Bruce Kay Ms Ellie Cockram 0.25L 0  
3 3 FLYING FREDDIE Brian Lucas Andrew Castle 0.5L 0  
4 4 FLAT BICCY Robert & Todd Harvey Willie White 5.5L 0  
5 5 WARBOSS Daniel O'Connor Ben Paterson 6.75L 0  
6 6 SANDOOREEN Andrew Vidot Shaun O'Donnell 8.25L 0  
7 7 RELUCTANT HERO Bruce Kay Miss Katherine Southam 9L 0  
8 8 KHAMSEEN Gary Crispin Jason Whiting 9.5L 0  
Race 17 - 12:00AM 3UP-TRL (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old and Upwards,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:16.96 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 COMBAT READY Mark Forder Lucas Camilleri 0  
2 2 MASKED VIRTUE Anthony Oram Patrick Carbery 1L 0  
3 3 OUR MAORI BOY Anthony Oram Ms Kristy Bennett 2.5L 0  
4 4 SILVER ROCK (NZ) Kereena Crowe Jason Whiting 3.75L 0  

New: Apprentice Riding Weight

For all race meetings conducted in WA, the Apprentice Riding Weight will now be displayed with the Apprentice allowance. The Apprentice Riding Weight is the riding weight of an Apprentice declared to RWWA Stewards at time of when acceptances for each Race Meetings. Apprentices must claim down to (and not below) their notified riding weight.

E.g. Jockey Name (a2/54kg)


© Racing and Wagering Western Australia (RWWA) (and other parties working with it). WA racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RWWA and other parties working with it.