Doomben: Brisbane Racing Club@Doomben Tuesday, 26 June 2018

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position: 3m 800 - 400 True remaider.
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 27-Jun-18 3:52PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 132
TRIALS Finalised 26/6 - 7.02am. Late Scratching Trial 21 H4.
Race 1 - 7:30AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.03 Last 600m: 0:34.45 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 TOO GOOD TO REFUSE Desleigh Forster James Orman 2  
2 3 DOWNLOADING Robert Heathcote Michael Murphy 0.2L 3  
3 5 FISH BONES FRY Mark Webb Corey Bayliss 1.2L 5  
4 4 SHOW BENDER Chris Anderson Ryan Wiggins 3.45L 4  
5 1 REVALDOR Bruce Brown Ms Grace Willoughby 3.55L 1  
7 IOWA Chris Waller 0
6 SHOW COMMAND Pat Duff 0
Race 2 - 7:40AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.02 Last 600m: 0:34.24 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 CHAPPO Steven O'dea Paul Hammersley 4  
2 1 SUILVEN Bryan Dais James Orman 0.2L 1  
3 5 PRUE’S ANGEL Tony Gollan Alannah Fancourt 1.2L 5  
4 6 BIG TREE P J Balzen & N Tanti Michael Cahill 1.95L 6  
5 3 VAULTING AMBITION Chris Anderson Anthony Allen 2.05L 3  
6 2 GLENDARA Barry Baldwin Matthew McGillivray 3.05L 2  
7 IRISH OPTIMISM (IRE) Chris Waller 0
Race 3 - 7:50AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.79 Last 600m: 0:34.74 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 GLITRA (NZ) Peter & Will Hulbert Ryan Wiggins 2  
2 1 LORD COCONUTS Tony Gollan Brad Stewart 0.3L 1  
3 4 REALLY REILLY Steven O'dea Paul Hammersley 1.55L 4  
4 3 CASHING UP Barry Lockwood Micheal Hellyer 1.75L 3  
5 6 DUKE OF CHRISTOPHE Brian Smith Larry Cassidy 2.15L 5  
5 GREAT GLEN (GB) Chris Waller 0
Race 4 - 8:00AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:04.15 Last 600m: 0:35.17 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 SOMEDAY Desleigh Forster Mark Du Plessis 4  
2 1 INGEEGOODBE Robert Heathcote Taylor Marshall 2.5L 1  
3 2 STAR JUSTICE Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 3.75L 2  
4 3 DESERT GENERAL (NZ) Liam Birchley Matthew McGillivray 3.85L 3  
5 6 FELTRE Brian Smith Micheal Hellyer 4.6L 5  
4 EXOTERIC (GB) Chris Waller 0
Race 5 - 8:10AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.48 Last 600m: 0:34.93 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 LOOKS LIKE ELVIS Bryan Dais James Orman 7  
2 1 OPEN ROAD Tony Gollan Jim Byrne 0.2L 1  
3 2 SUPERNORMAL Chris Meagher Brad Stewart 1.45L 2  
4 6 MONACO SNOB Robert Heathcote Michael Murphy 2.7L 6  
5 3 CHOREOGRAPH Steven O'dea Paul Hammersley 2.8L 3  
6 5 COMIC STORY Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 5.05L 5  
7 4 RED RIGHT OUT Lynn Tipper Larry Cassidy 7.8L 4  
Race 6 - 8:20AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:58.45 Last 600m: 0:34.67 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 SCALLOPINI Steven O'dea Paul Hammersley 6  
2 5 CAPO DI TUTTI Robert Heathcote Michael Murphy 0.2L 5  
3 3 PINCH MOUNTAIN Robert Heathcote James Orman 1.7L 3  
4 4 YANKEE BUBBLES Chris Meagher Ron Stewart 5.2L 4  
5 2 BLACKMAILER Brian Smith Scott Galloway 6.95L 2  
6 1 HESSIAN Billy & Dale Healey Adam Sewell 16.95L 1  
7 7 MR RED SHOES Jim Murdoch Vishan Venkaya 18.2L 7  
Race 7 - 8:30AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:58.82 Last 600m: 0:34.43 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 SHOGUN SUN Kelly Schweida Alannah Fancourt 5  
2 3 PINCH PASSION Robert Heathcote Matthew McGillivray 1L 3  
3 2 SNIPSTREAM Michael Costa Luke Dittman 1.2L 2  
4 4 MAKES YOU THINK Steven O'dea Paul Hammersley 4.45L 4  
5 6 CHE BELLA VITA Chris Meagher Michael Cahill 6.7L 6  
6 7 REBEL SAGA Robert Heathcote Larry Cassidy 7L 7  
7 1 SALTARELLO Lyn Paton James Orman 7.4L 1  
Race 8 - 8:40AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.57 Last 600m: 0:34.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 GOODONYA SONJA Lindsay Gough Michael Murphy 4  
2 6 IDALIA’S DREAM Steven O'dea Paul Hammersley 0.75L 5  
3 1 HEARTS HONOUR Robert Heathcote Taylor Marshall 0.85L 1  
4 3 POLE VOLTER James Hepworth Andrew Spinks 3.1L 3  
5 2 AIOLOS Doug Roberts Michael Cahill 3.4L 2  
4 LINLITHGOW Toby Edmonds 0
Race 9 - 8:50AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.02 Last 600m: 0:35.94 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 INKBLOT Brad Witt Ron Stewart 5  
2 1 WICKED HEIGHTS (NZ) Kathy Stabe Vishan Venkaya 1L 1  
3 4 ZOLLIKON MISS Bryan Dais Vanessa Johnston 2.25L 4  
4 3 ELLE OF A RUN Robert Heathcote Matthew McGillivray 2.75L 3  
5 6 HERMITAGE Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 3.15L 6  
6 2 SUNSET WISH Jim Murdoch Matthew Gray 3.25L 2  
Race 10 - 9:00AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.11 Last 600m: 0:35.25 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 RECKLESS CHOICE Steven O'dea Paul Hammersley 1  
2 3 TOP GLAMOUR Kim Anderson Andrew Spinks 0.75L 3  
3 6 PAGE ONE Robert Heathcote Mark Du Plessis 1.5L 6  
4 5 MYSTIC EYES Chris Meagher Ron Stewart 2.5L 5  
5 4 SNOW DRIFTER Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 4.25L 4  
6 2 JESSIE Brian Smith Anthony Allen 9.25L 2  
Race 11 - 9:10AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.70 Last 600m: 0:35.56 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 SECRET AGENT MAN Peter & Will Hulbert Ryan Wiggins 2  
2 6 SILENTUS Paul Butterworth Madeleine Wishart 0.1L 6  
3 5 RATIONALE Steven O'dea Paul Hammersley 1.85L 5  
4 1 CASH IS BLACK Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 4.1L 1  
5 4 ALL APOLOGIES Liam Birchley Matthew McGillivray 4.3L 4  
6 3 THE PENNY DROPPED Brian Smith Scott Galloway 4.5L 3  
Race 12 - 9:20AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.52 Last 600m: 0:35.10 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 8 CASUAL WITNESS Tony Gollan Jim Byrne 8  
2 7 RED DOULTON Natalie McCall Ron Stewart 2.5L 7  
3 3 HOT SOCK Robert Heathcote James Orman 2.7L 3  
4 5 BOOM GIRL Chris Meagher Michael Cahill 5.2L 5  
5 4 SAUTE Danny Bougoure Alannah Fancourt 6.2L 4  
6 1 RETAIRIUS Robert Heathcote Larry Cassidy 6.4L 1  
7 2 BEYONCNEIGH Tony Gollan Brad Stewart 7.65L 2  
8 6 IMMERSION Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 7.85L 6  
Race 13 - 9:30AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.98 Last 600m: 0:35.81 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 STARBUSTER Robert Heathcote Mark Du Plessis 5  
2 2 TOP EVIE Tony Gollan Alannah Fancourt 4L 2  
3 5 TIGERPOWER (NZ) Liam Birchley Matthew McGillivray 5L 4  
4 8 SID Jim Murdoch Vishan Venkaya 5.2L 6  
5 3 CASH ON FIRE Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 6.45L 3  
6 1 LUCKY LORRAINE Paul Butterworth Madeleine Wishart 9.45L 1  
SB 4 ROSE OF BISCAY Ronald Cameron 0  
6 MAGICAL INFLUENCE Bevan Laming 0
Race 14 - 9:40AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.94 Last 600m: 0:35.91 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 ZEPHETTO Robert Heathcote Michael Murphy 3  
2 6 SHAKEN NOT STIRRED Matthew Park James Orman 1.5L 4  
3 3 HIBACHI MISS Tony Gollan Brad Stewart 2.5L 1  
4 4 SET BEAT Brett Sturgess Jake Bayliss 3.75L 2  
5 7 DESERT KNIGHT Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 14.75L 5  
SB 1 SILVERLINK Steven O'dea 0  
2 ANCIENT AZTEC Toby Edmonds 0
Race 15 - 9:50AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.44 Last 600m: 0:35.47 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 PINCH VISTA Robert Heathcote Jake Bayliss 3  
2 6 CAILINI Tony Gollan Jim Byrne 0.2L 5  
3 1 REAL ESTATE Robert Heathcote Ryan Wiggins 2.2L 1  
4 7 MULLAGHMORE Steven O'dea Paul Hammersley 2.3L 6  
5 3 BACCHUR Brad Witt Ron Stewart 2.5L 2  
6 5 INFLAMMABLE Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 5L 4  
2 FILTERS Toby Edmonds 0
Race 16 - 10:00AM Two-Years-Old (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.30 Last 600m: 0:34.22 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 SPIRIT OF CHEROKEE Chris Munce Mark Du Plessis 6  
2 6 GLOBAL CHOICE Chris Munce Ron Stewart 0.2L 5  
3 8 MISHANI PHANTOM Kelly Schweida James Orman 0.95L 7  
4 4 TOO HOT TO HOLD Steven O'dea Paul Hammersley 2.45L 3  
5 5 OH JAY MOWMOW Liam Birchley Matthew McGillivray 3.7L 4  
6 1 RICHETTI Michael Molander Anthony Allen 28.7L 1  
7 2 MR NICE ’N’ NASTY Debra Ainsworth Andrew Spinks 70.7L 2  
3 ANNIE ETHYL Stephen Lee 0
Race 17 - 10:10AM Two-Years-Old (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.57 Last 600m: 0:34.48 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 WICKED WAYS Liam Birchley Matthew McGillivray 2  
2 1 CARTLAND Chris Munce Mark Du Plessis 0.1L 1  
3 3 MULGA THUMPER Chris Munce Ryan Wiggins 4.6L 3  
4 5 BELLE ROC (NZ) Brian Smith Scott Galloway 6.85L 5  
5 4 OUR SAY Billy & Dale Healey Adam Sewell 8.35L 4  
6 7 GREY FALCON Kelly Schweida James Orman 8.75L 6  
6 SHIMIZU Stephen Lee 0
Race 18 - 10:20AM Two-Years-Old (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.95 Last 600m: 0:34.98 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 HALLSIDE FANDANGO Jason Edwards Vishan Venkaya 3  
2 4 AL MAGICO Billy & Dale Healey James Orman 3.25L 4  
3 1 MYSTIC BROOK Chris Munce Mark Du Plessis 4L 1  
4 2 ADVANCE WARNING Tony Gollan Jim Byrne 7.25L 2  
5 7 DENEUVE Chris Munce Ryan Wiggins 8.25L 6  
6 5 MULLIGANS Liam Birchley Matthew McGillivray 15.75L 5  
6 ALLBUTBLACK Stephen Lee 0
Race 19 - 10:30AM OPEN (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:49.34 Last 600m: 0:33.93 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 COURTZA KING Tony Gollan Alannah Fancourt 6  
2 4 WONDER BOOM Paul Butterworth Corey Bayliss 1.25L 4  
3 6 ORADONNA Lindsay Gough Michael Murphy 1.45L 5  
4 1 SILIQUA Brian Wakefield Ryan Wiggins 3.2L 1  
5 3 ALL IN THE REFLEXS Steven O'dea Paul Hammersley 3.3L 3  
6 8 SISTA ACT Liam Birchley Jim Byrne 3.6L 7  
7 2 SKANDA Lauren Herne James Orman 4.85L 2  
5 ZENDAYE Desleigh Forster 0
Race 20 - 10:40AM Class 3 (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 3,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.08 Last 600m: 0:34.32 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 JAYDEE INDY Kerry Young Hannah English 4  
2 2 FRANCISCA Steven O'dea Paul Hammersley 0.75L 1  
3 4 SORNJA Steven O'dea Jackson Murphy 1.75L 3  
4 7 KOTA FLYER Billy & Dale Healey Adam Sewell 1.85L 5  
5 3 TAKES TIME Lindsay Gough James Orman 5.6L 2  
1 MISS MISSILE Billy & Dale Healey 0
5 EASY BEAST (NZ) Richard Laming 0
Race 21 - 10:50AM Maiden (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:51.44 Last 600m: 0:34.92 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 HI FIVER Brian Wakefield Ryan Wiggins 4  
2 6 DOOM Kelly Schweida James Orman 0.2L 5  
3 2 GRAND WHISPER Bruce Brown Alannah Fancourt 0.4L 2  
4 1 SECRET SITES Lindsay Gough Michael Murphy 4.9L 1  
5 3 CIMMERON SPIRIT Pat Duff Hannah English 7.15L 3  
4 WINERIES Tim Hurley 0
Race 22 - 11:00AM Maiden (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:50.48 Last 600m: 0:34.51 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 MEET MR TAYLOR Kelly Schweida James Orman 4  
2 5 GOLDEN ESPRIT Mark Webb Jake Bayliss 2.25L 5  
3 3 MY DELILAH Barry Lockwood Corey Bayliss 3.75L 3  
4 6 IADOREYOU Jason Edwards Madeleine Wishart 3.85L 6  
5 2 FIAT CURRENCY Tim Hurley Michael Murphy 7.1L 2  
6 1 MANHATTANITE Michael Lakey Matthew Gray 7.85L 1  
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.