Gold Coast: Gold Coast Turf Club Tuesday, 12 June 2018

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
Rail Position: True Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 6
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 13-Jun-18 3:36PM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 82
Finalised 12/6 - 7:32am. TRIALS
Race 1 - 8:00AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:00.18 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 REPATRIATE Gillian Heinrich & Ben Rodgers Darryl McLellan 4  
2 1 SUPER KIDS Bryan & Daniel Guy Cyril Small 0.2L 1  
3 7 VERANES Chris Waller Glen Colless 1.7L 7  
4 2 MAGICAL INFLUENCE Bevan Laming Tegan Harrison 3.45L 2  
5 3 CHIKORITA Darleen Duryea Luke Dittman 4.95L 3  
6 5 L’AMOUR TRIOMPHE Helen Page Jed Hodge 5.15L 5  
7 6 FILTERS Toby Edmonds Ryan Maloney 7.9L 6  
8 8 IN HER ZONE John Gilmore Luke Rolls 11.4L 8  
Race 2 - 8:10AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:00.95 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 LUTECE Noel Doyle Minehiko Shimodaira 1  
2 4 TATCEE Chris Waller Glen Colless 0.2L 3  
3 5 ANGEL OF LEON Michael Costa Tegan Harrison 3.45L 4  
4 8 SAPPHIRE GIFT Helen Page Jed Hodge 7.7L 7  
5 3 AMBITION Gary Doughty Jason Taylor 13.95L 2  
6 6 TOP ARTS Bryan & Daniel Guy Cyril Small 17.45L 5  
7 7 CASH ON FIRE Gillian Heinrich & Ben Rodgers Luke Dittman 18.2L 6  
2 WHYMELO Toby Edmonds Ryan Maloney 0
Race 3 - 8:20AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:02.40 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 PIPE DREAM LASS David Fletcher Tegan Harrison 4  
2 8 HEAVENLY STRANGER Helen Page Jed Hodge 1.75L 6  
3 7 LUCAP (NZ) Scott Morrisey Shannon Doyle 3.75L 5  
4 2 ANCIENT AZTEC Toby Edmonds Ryan Maloney 4.5L 1  
5 3 TRUTHIZ Bryan & Daniel Guy Cyril Small 6.25L 2  
6 4 BRAHMA ARMOUR (NZ) Bevan Laming Jason Taylor 8.75L 3  
1 IMMERSION Gillian Heinrich & Ben Rodgers 0
6 EXACTAMENTE Gillian Heinrich & Ben Rodgers 0
Race 4 - 8:30AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:01.65 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 EXCALIBRATOR Helen Page Jed Hodge 2  
2 5 QIJI PHOENIX Toby Edmonds Ryan Maloney 0.5L 5  
3 7 DANISH TWIST Kris Lees Luke Rolls 1L 7  
4 3 BROOKAJOE Wayne King Anthony Dykes 4L 3  
5 6 LUCKY HUSSLER Darren Weir Ryan Plumb 4.5L 6  
6 8 PRESCIENCE (IRE) Chris Waller Michael McNab 6.75L 8  
7 1 POET LAD Bevan Laming Tegan Harrison 8L 1  
8 4 ISLA TRISTANA Matthew Dunn Ms Emily Atkinson 8.1L 4  
Race 5 - 8:40AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:01.12 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 AIDE MEMOIRE (NZ) Kris Lees Jarrod Woodhouse 5  
2 2 KINCAPLE CHIEF (NZ) John Smerdon Luke Rolls 2.5L 2  
3 3 BIG TREE Peter Balzen Shannon Doyle 3.5L 3  
4 8 SOCIAL VAMPIRE Helen Page Jed Hodge 5.5L 8  
5 4 HYDRAZINE Stephen Lee Ryan Plumb 8.25L 4  
6 1 WILD ’N’ FAMOUS (NZ) David Fletcher Tegan Harrison 9.25L 1  
7 7 RUNWAY READY Matthew Dunn Ms Emily Atkinson 10L 7  
8 6 SECRET CODE (NZ) Darleen Duryea Luke Dittman 10.1L 6  
Race 6 - 8:50AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:03.02 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 PERCUSSION Toby Edmonds Ryan Maloney 2  
2 1 ENGRAVED Bruce Hill Matthew Palmer 0.5L 1  
3 3 ABLE ENGINE Darleen Duryea Tegan Harrison 1.5L 3  
4 4 CREATIONIST Lisa Garrett Jarrod Woodhouse 2.75L 4  
5 5 LA ACHIEVER (NZ) Chris Waller Michael McNab 4.25L 5  
6 6 DARTH VADER Harold Norman Rikki Palmer 11.75L 6  
Race 7 - 9:00AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:02.42 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 GOLD AMBITION (NZ) Michael Costa Scott Galloway 4  
2 2 MANNDAWI (FR) Matthew Dunn Ms Emily Atkinson 1.25L 2  
3 6 JUNCTION Bryan & Daniel Guy Luke Dittman 1.65L 6  
4 3 HAND OF FAITH John Wallace Jed Hodge 2.65L 3  
5 1 LINLITHGOW Toby Edmonds Ryan Maloney 6.65L 1  
6 5 VOUCH FOR ME Debbie Newham Luke Rolls 6.95L 5  
Race 8 - 9:10AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:01.84 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 LUNA MISSILE Bryan & Daniel Guy Luke Dittman 1  
2 2 HOWICK Kelly Doughty Jason Taylor 1L 2  
3 4 REAL KAOS Toby Edmonds Ryan Maloney 5.5L 4  
4 3 CHASTITY STRIKES Brad Witt Jarrod Woodhouse 7.5L 3  
5 6 CLIODHNA David Joice Matthew Palmer 10.5L 5  
5 COMIC STORY Gillian Heinrich & Ben Rodgers 0
Race 9 - 9:20AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:02.42 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 LUCKSBURY Maryann Brosnan Kanichiro Fujii 6  
2 5 SKY ONE Darleen Duryea Shannon Doyle 2L 4  
3 6 FALAEB Trevor Whittington Jason Taylor 12L 5  
4 3 VAN GRAAS Bruce Hill Matthew Palmer 16.25L 2  
5 2 HAYBURNER Matthew Dunn Luke Rolls 26.25L 1  
6 4 KEEPING THE SPIRIT Matthew Dunn Tegan Harrison 27.5L 3  
1 SNOW DRIFTER Gillian Heinrich & Ben Rodgers 0
Race 10 - 9:30AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:02.50 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 VERNAZZA Matthew Dunn Tegan Harrison 1  
2 6 KYRENIA Bryan & Daniel Guy Luke Dittman 3.5L 5  
3 2 MOTHER TO RACE HER Matthew Dunn Ms Emily Atkinson 6L 2  
4 4 TANG DYNASTY David Joice Matthew Palmer 7L 3  
5 5 MOTUEKA RIVER (NZ) Scott Morrisey Luke Rolls 7.2L 4  
6 7 SUAVADO Peter Balzen Shannon Doyle 24.95L 6  
3 BALLY BEHOYD Helen Page 0
Race 11 - 9:40AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 1:02.21 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 TZIPORAH Toby Edmonds Ryan Maloney 2  
2 2 AMERICAN CAT Bryan & Daniel Guy Luke Dittman 0.2L 1  
3 7 INKBLOT Brad Witt Jarrod Woodhouse 4.45L 6  
4 5 ONE FOR BETTY Matthew Dunn Tegan Harrison 7.2L 4  
5 6 INDIAN ROCKS Matthew Dunn Ms Emily Atkinson 7.4L 5  
6 4 DIAMANT Glen Baker Jason Taylor 20.9L 3  
1 MONROVIA (NZ) Maryann Brosnan 0
Race 12 - 9:50AM Two-Years-Old (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:58.67 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 COSSIE John Wallace Jed Hodge 5  
2 1 DEL VEGA Bruce Hill Jag Guthmann-Chester 2.75L 1  
3 4 ESTER’S ROSE Steven Phelps Noriyuki Masuda 4.5L 4  
4 2 WOLF ALICE Bruce Hill Matthew Palmer 7L 2  
5 3 ARABIAN DRUM Norman Rogers Jarrod Woodhouse 8L 3  
Race 13 - 10:00AM Maiden (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 6 Time: 0:56.91 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 USURP Maryann Brosnan Jag Guthmann-Chester 1  
2 4 IVY’S DREAM (NZ) John Wallace Jed Hodge 2.25L 4  
3 2 ANH YEU EM Steven Phelps Kanichiro Fujii 4L 2  
4 3 WILD THIEF Steven Phelps Noriyuki Masuda 8L 3  
5 5 STELLA PISCIS Stephen Lee Ryan Plumb 9.5L 5  
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.