Warwick Farm: Australian Turf Club Monday, 04 June 2018

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Tue 05-Jun-18 1:03AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 106

For more information on new NSW Apprentice Riding Weights feature click here

From 19 Sept 2018, an extra column “True Weight” will be displayed for NSW races.
TRUE WEIGHT : The true weight indicates what the individual horse handicap weight is by using the benchmark if no minimum was applicable.

Race 1 - 8:15AM OPEN TRIAL (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:15.07 Last 600m: 0:35.61 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 VELADERO Chris Waller James McDonald 0  
2 3 DYLAN’S ROMANCE Marc Conners Tim Clark 2.8L 0  
3 2 CYRUS ROCKS Mark Newnham Joshua Parr 3L 0  
4 4 FAROLITOS James Cummings Glyn Schofield 4.2L 0  
5 5 GRAVITATE Jason Coyle Jason Collett 4.8L 0  
6 1 BROOM BROOM Jason Coyle Ms Jess Taylor 6.5L 0  
7 6 VASSAL (GB) Chris Waller Tye Angland 8.2L 0  
Race 2 - 8:27AM OPEN TRIAL (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:15.46 Last 600m: 0:35.63 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 MR TICKETS Mark Newnham Tim Clark 0  
2 5 TESTASHADOW Gary Portelli Brenton Avdulla 1L 0  
3 6 VALENTINO ROSSA Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 3.8L 0  
4 2 FRANCESCO Mark Newnham Joshua Parr 9.1L 0  
1 BEIJING BOARD (GB) James Cummings Tye Angland 0
3 HOOF HUSTLER (NZ) Chris Waller 0
Race 3 - 8:39AM 2&3YO MAIDEN TRIAL (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Two-Years-Old and Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:16.41 Last 600m: 0:36.20 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 SUPER TICKETS Mark Newnham Joshua Parr 0  
2 4 FURY OF THE STORM Gary Portelli Scott Pollard 1.5L 0  
3 7 TAVISFACTION (NZ) Chris Waller James McDonald 2.5L 0  
4 2 BUSH RAMBLER Bill Prain Ms Winona Costin 12.2L 0  
5 1 BENADAL Bill Prain Ms Jess Taylor 12.5L 0  
3 ELUSIVE NATURE Tim Martin 0
5 REGAL STRIDE Bill Prain 0
Race 4 - 8:51AM OPEN TRIAL (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.26 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Official Comments: Late Scratching (Launching)

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 FANNING Clarry Conners James McDonald 0  
2 1 ALL CARISMA Gerald Ryan Tim Clark 0.1L 0  
3 3 DRACHENFELS James Cummings Glyn Schofield 2.4L 0  
4 7 PUPPET MASTER Gary Portelli Blake Shinn 3.2L 0  
5 10 YOU MAKE ME SMILE Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 3.5L 0  
6 2 ANOTHER SNAPPY Jarrod Austin Ms Kacie Adams 5L 0  
7 6 PHOENIX CLAWS David Pfieffer Joshua Parr 6L 0  
8 8 RED BROCADE Jason Coyle Ms Jess Taylor 7.4L 0  
9 9 REDEEMABLE Marc Conners Scott Pollard 7.6L 0  
SB 5 LAUNCHING David Pfieffer Jason Collett 0  
Race 5 - 9:03AM OPEN TRIAL (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.14 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 SEVENTHCHIC Bjorn Baker Blake Shinn 0  
2 5 ONCE MORE A LADY Joseph Pride Jay Ford 1.3L 0  
3 10 ZIGGY WILLIE David Pfieffer Joshua Parr 1.4L 0  
4 6 PRIVILY Jarrod Austin Christian Reith 1.6L 0  
5 4 OLD NORTH James Cummings Tye Angland 4.5L 0  
6 1 ALASSIO Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Rachel King 4.8L 0  
7 2 ALL ABOUT MAGIC Gregory Hickman Ms Kacie Adams 5L 0  
8 8 SIREN’S FURY Jason Coyle Jason Collett 6L 0  
9 9 SPEED HERO Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 6.2L 0  
10 3 MANHATTAN SON Clarry Conners Scott Pollard 9.5L 0  
Race 6 - 9:15AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.07 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 GOTTA MINUTE Bjorn Baker Tye Angland 0  
2 8 LOVED ONE (NZ) John O'Shea Brenton Avdulla 5.3L 0  
3 3 DAWN MOON Clarry Conners Scott Pollard 5.4L 0  
4 9 YELLOW FURZE John O'Shea James McDonald 6.5L 0  
5 2 ARTIE FARTIE Rick Worthington Jason Collett 6.8L 0  
6 4 DON’T DOUBT ARTHUR David Pfieffer Blake Shinn 7.5L 0  
7 7 KANLAON Mark Newnham Tim Clark 9.3L 0  
8 5 FOLIAGE David Pfieffer Jay Ford 9.6L 0  
9 1 ANGIOLINI Gai Waterhouse & Adrian Bott Joshua Parr 20.3L 0  
Race 7 - 9:27AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.57 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 COUVRE LIT James Cummings Glyn Schofield 0  
2 7 PARTY GLOW Gabrielle Englebrecht Ms Kathy O'Hara 0.5L 0  
3 4 MADAM OAKS David Pfieffer Blake Shinn 3.3L 0  
4 5 MOSHT UP Scott Singleton Ms Jess Taylor 4.3L 0  
5 8 RUSSIAN AHEAD Gary Portelli Ms Winona Costin 4.5L 0  
6 9 SMART PROMISE Gai Waterhouse & Adrian Bott James McDonald 4.9L 0  
7 3 JAZETTE Joseph Pride Jason Collett 5.9L 0  
8 6 OUR BABE John O'Shea Brenton Avdulla 9.7L 0  
2 GENTLE PERSUASION Mark Newnham Joshua Parr 0
Race 8 - 9:39AM 2YO FILLIES OPEN TRIAL (800 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old, Fillies,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.19 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 FOXPACK John O'Shea James McDonald 0  
2 5 JEWEL OF THE CROWN Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 0.1L 0  
3 2 BUCKLE UP BABY David Pfieffer Tim Clark 1.6L 0  
4 7 STARCHILD Mark Newnham Koby Jennings 3.4L 0  
5 6 SET GOALS Rick Worthington Jason Collett 4L 0  
6 3 FEARLESS GIRL Gai Waterhouse & Adrian Bott Ms Rachel King 4.4L 0  
7 8 SURPRISE John O'Shea Brenton Avdulla 6.9L 0  
8 1 ALEXANDRETTA Shane Marr Jay Ford 7.1L 0  
Race 9 - 9:51AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (797 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:47.75 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 8 SKYRAY Clarry Conners Brenton Avdulla 0  
2 10 THINKIN’ BIG Gai Waterhouse & Adrian Bott Blake Shinn 0.1L 0  
3 7 PARTNERS Scott Singleton Christian Reith 1.4L 0  
4 5 MONTE DITTO David Pfieffer Jason Collett 2.5L 0  
5 3 HAIKILI James Cummings Glyn Schofield 2.6L 0  
6 4 LORD ZOULANDER Gary Portelli Ms Winona Costin 2.8L 0  
7 6 PACIFIC CREST James Cummings Tye Angland 4.4L 0  
8 9 TAJ Chris Waller Tim Clark 5.3L 0  
9 2 DE VALERA John O'Shea James McDonald 6.9L 0  
10 1 CASE BOUND Joseph Pride Jay Ford 12.5L 0  
Race 10 - 10:03AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (797 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:47.46 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 GOD OF THUNDER Michael, Wayne & John Hawkes Brenton Avdulla 0  
2 8 MASTER ASH Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 4.3L 0  
3 7 KNIGHT ARROW Joseph Pride Joshua Parr 8.6L 0  
4 4 HAUNTING SPIRIT Bryce Heys Jason Collett 9.4L 0  
5 10 SYD’S FOOTPRINTS Adam Wadick Jay Ford 9.7L 0  
6 9 SPARKS James Cummings Tye Angland 9.8L 0  
7 1 BROWN THOMAS Garry White Ms Ashleigh Borg 10.2L 0  
8 5 INDICATORS ON Brad Widdup Blake Shinn 10.4L 0  
9 6 JUST TOO GOOD Gary Portelli Deanne Panya 10.9L 0  
10 2 DUSKTILLDAWN Marc Conners Adam Hyeronimus 12.6L 0  
Race 11 - 10:15AM 2YO COLTS & GELDINGS OPEN TRIAL (797 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old, Colts and Geldings,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.57 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 MARMARIS James Cummings Tye Angland 0  
2 8 NUKE Gerald Ryan Tim Clark 0.8L 0  
3 4 FUN FACT Gai Waterhouse & Adrian Bott James McDonald 0.9L 0  
4 2 CANZONET James Cummings Glyn Schofield 1.2L 0  
5 3 DIO D’ORO Gary Portelli Blake Shinn 1.5L 0  
6 6 MAYAMAN Mark Newnham Joshua Parr 3.1L 0  
7 9 TRESSE D’OR Jarrod Austin Ms Rachel King 5.5L 0  
8 1 AUTHENTIC CHAMP Rick Worthington Jason Collett 5.8L 0  
9 7 MONSTROSITY Joseph Pride Jay Ford 12.1L 0  
Race 12 - 10:27AM 3YO OPEN TRIAL (797 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:47.04 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 MISS ANTARES Jarrod Austin Ms Rachel King 0  
2 7 MISS CELEBRATION Gerald Ryan James Innes Jnr 5.3L 0  
3 2 BROOK MAGIC Joseph Pride Jean Van Overmeire 5.5L 0  
4 9 SCRATCHES Chris Waller James McDonald 6L 0  
5 3 FIDELE’S CHOICE Gary Portelli Ms Jess Taylor 7.3L 0  
6 4 FLUIDITY David Pfieffer Joshua Parr 8.5L 0  
7 1 ATARAXIA James Cummings Glyn Schofield 11.4L 0  
8 5 FRUGAL Steve Englebrecht Deanne Panya 11.5L 0  
9 8 ONEMORE JEWEL Jason Coyle Ms Kathy O'Hara 12.9L 0  
Race 13 - 10:39AM 3YO OPEN TRIAL (797 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:48.57 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 8 MILITARY ACADEMY Garry White Tye Angland 0  
2 4 FLEETING PRINCESS David Pfieffer James McDonald 0.1L 0  
3 3 DECROUX Gai Waterhouse & Adrian Bott Tim Clark 0.2L 0  
4 1 ALL OURS Steve Englebrecht Deanne Panya 0.6L 0  
5 6 LADY MOSSMAN Marc Conners Ms Jess Taylor 1.3L 0  
6 7 MEDOVINA James Cummings Brenton Avdulla 1.6L 0  
7 2 BOLD DAPPER Gregory Hickman Ms Kathy O'Hara 3.3L 0  
8 5 INVIDENTIA Jason Coyle Jason Collett 8.3L 0  

© Racing NSW (and other parties working with it). NSW racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by Racing NSW and other parties working with it.