Gold Coast: Gold Coast Turf Club Tuesday, 16 January 2018

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
Rail Position: True entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 3
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 17-Jan-18 1:25PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 62
Trials Finalised 16/1 - 7:32am
Race 1 - 8:00AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.02 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 GENERAL ARGYLL Bryan & Daniel Guy Chris Whiteley 2  
2 6 SIZZLING ACE Toby Edmonds Jeff Lloyd 0.2L 6  
3 3 LA PULGA Michael Costa Scott Galloway 0.6L 3  
4 5 THE FIRE TRAP Matthew Dunn Michael Cahill 2.1L 5  
5 1 THUNDEROUS STRIKE Matthew Dunn Robbie Fradd 2.6L 1  
6 7 ROCKET ROYALE Bryan & Daniel Guy Matthew Palmer 8.6L 7  
7 4 STATELY MANNER Bryan & Daniel Guy Cyril Small 8.7L 4  
Race 2 - 8:12AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:58.86 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 FLAMBOYER Kelly Doughty Luke Rolls 1  
2 2 SUNNY VICTORY Darleen Duryea Michael Cahill 2.25L 2  
3 8 DENBERN Scott Morrisey Shannon Doyle 3.75L 7  
4 5 CAUTHEN’S POWER (NZ) Les Kelly Ryan Plumb 5.25L 4  
5 7 SCOUTABOUT David Fletcher Darryl McLellan 5.35L 6  
6 6 HEZA BOBBY DAZZLER Ben Ahrens Matthew Bennett 5.55L 5  
7 3 BUDGET BENDER David Fletcher Jason Taylor 5.65L 3  
4 QUEEN OF WANDS Bryan & Daniel Guy 0
Race 3 - 8:24AM Class 1 - Class 3 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 3,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.41 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 EXCEED ALL ODDS Scott Morrisey Shannon Doyle 2  
2 5 ONENESS Mel Eggleston Luke Rolls 0.3L 5  
3 3 SWEET SHAMROCK (NZ) Toby Edmonds Jeff Lloyd 2.3L 3  
4 1 WIN TUFF Bruce Hill Matthew Palmer 3.55L 1  
5 4 NEVER SO SIRIUS Matthew Dunn Robbie Fradd 5.55L 4  
Race 4 - 8:36AM Class 1 - Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.02 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 HIGH ON YOU Bruce Hill Matthew Palmer 3  
2 4 SIDETRIP Scott Morrisey Shannon Doyle 2.5L 4  
3 1 IGGY THE MOOCHER Matthew Dunn Robbie Fradd 4L 1  
4 5 JUST TRUCKIN’ Kim Loy Matthew Bennett 5L 5  
5 2 LE DUDE (NZ) Graeme Boyd Ryan Plumb 5.3L 2  
Race 5 - 8:48AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.59 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 STORMY LEO David Scanes Jason Taylor 1  
2 5 SAN MARCO Gary Moore Ryan Plumb 1.5L 5  
3 2 MARIKINA Scott Morrisey Shannon Doyle 2.25L 2  
4 6 AKAGE Brian Crowley Luke Rolls 2.75L 6  
5 4 ENSIGN PULVER Michael Costa Scott Galloway 3.5L 4  
6 3 WHAT DO YA THINK Lisa Garrett Glen Colless 3.8L 3  
7 7 MIRACLE WORKER Mel Eggleston Jarrod Woodhouse 4.1L 7  
Race 6 - 9:00AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:01.23 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 BELLA’S SHADOW David Scanes Jason Taylor 4  
2 4 SOLITARY ROSE Gillian Heinrich & Ben Rodgers Glen Colless 0.75L 3  
3 3 TIZABEE Ben Ahrens Ryan Plumb 5.25L 2  
4 1 LET’S GO CHAMP Michael Costa Scott Galloway 5.75L 1  
5 6 SERCULAR MAN Scott Morrisey Shannon Doyle 12.25L 5  
6 7 ODIN’S FOLLY (NZ) Bevan Laming Minehiko Shimodaira 13.75L 6  
2 UPPER AVENUE Bryan & Daniel Guy 0
Race 7 - 9:12AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 1:00.25 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 IT’S CHOUX TIME (NZ) Chris Waller Michael Cahill 1  
2 7 ISTIDUDE (NZ) Graeme Boyd Luke Rolls 0.3L 7  
3 5 ALANA’S PARTY Toby Edmonds Matthew Palmer 1.8L 5  
4 3 ADVENTURE BAY Darleen Duryea Shannon Doyle 2.8L 3  
5 2 SPEECHMAKER Marcus Wilson Ryan Plumb 3.8L 2  
6 4 MISS AMANDA Ben Ahrens Matthew Bennett 4.55L 4  
7 6 KIAMA Gillian Heinrich & Ben Rodgers Glen Colless 6.8L 6  
Race 8 - 9:24AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:59.98 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 FUSSPOT Garry Newham Shannon Doyle 6  
2 1 SWEET CAVIAR Kelly Doughty Matthew Palmer 3L 1  
3 4 TZIPORAH Toby Edmonds Jason Jago 3.3L 4  
4 3 FOX ONE Darleen Duryea Michael Cahill 8.3L 3  
5 5 MISSY MUSKETEER Kim Loy Matthew Bennett 8.4L 5  
6 2 STREETSUSS Ben Ahrens Ryan Plumb 10.15L 2  
Race 9 - 9:36AM Two-Years-Old (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:56.82 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 LINE UP GIRLS Gary Moore Scott Galloway 7  
2 1 WOLF ALICE Bruce Hill Luke Rolls 3L 1  
3 5 DEL VEGA Bruce Hill Jag Guthmann-Chester 3.2L 5  
4 6 ANGEL OF LEON Michael Costa Glen Colless 4.45L 6  
5 3 A SONG FOR GRACE Jan Pritchard Jarrod Woodhouse 6.7L 3  
6 4 THE KINGDOM Les Kelly Ryan Plumb 6.9L 4  
7 2 SIR HUSSON Les Kelly Michael Cahill 7.9L 2  
Race 10 - 9:48AM Maiden - Class 1 (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 1,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 3 Time: 0:56.61 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 VICTORY STAR Gary Moore Jed Hodge 4  
2 2 REMOLAD Lennie Wheeler Luke Rolls 3.25L 2  
3 5 MOSSERATI Bruce Hill Jag Guthmann-Chester 3.45L 5  
4 3 BIG LITTLE LIES Doug Duryea Michael Cahill 3.65L 3  
5 1 TORRE SARACINO Bruce Hill Matthew Palmer 3.85L 1  
6 DUBAWI SNIPER Bruce Hill 0
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.