Doomben: Brisbane Racing Club@Doomben Tuesday, 06 February 2018

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position: True
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 07-Feb-18 1:34AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 103
TRIALS Finalised 5/2 - 7.02am
Race 1 - 7:30AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.18 Last 600m: 0:34.39 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 AUDREE Barry Baldwin Alannah Fancourt 5  
2 4 SALMANAZAR Tony Gollan Jim Byrne 3L 2  
3 1 FINAL ZERO Michael Lakey Les Tilley 5L 1  
4 6 SEA THE SPARKLE (GB) Chris Meagher Bridget Grylls 7.75L 4  
5 8 ONE MORE TWO MORE Robert Lyford Anthony Allen 9.75L 6  
6 5 ANNIHILATION Kathy Stabe Micheal Hellyer 10.5L 3  
3 ALL TROOPS Kelly Schweida 0
2 TOPENDING Tim Hurley 0
Race 2 - 7:40AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.37 Last 600m: 0:34.22 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 SHE’S MISS DEVINE Steven O'dea Paul Hammersley 5  
2 8 SECRET MO Lindsay Gough Michael Murphy 0.1L 8  
3 2 KARAKABEEL (NZ) Tony Gollan Alannah Fancourt 0.85L 2  
4 1 PUNTA NORTE Robert Heathcote Sean Cormack 0.95L 1  
5 4 GLENDARA Barry Baldwin Larry Cassidy 1.95L 4  
6 7 MISS ARABELLA Tony Gollan Jim Byrne 5.95L 7  
7 3 TANSY Lawrie Mayfield-Smith Ms Grace Willoughby 6.35L 3  
8 6 DUTCH TREAT Trevor J White Matthew Gray 8.35L 6  
Race 3 - 7:50AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.79 Last 600m: 0:34.97 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 SETOGA Steven O'dea Boris Thornton 1  
2 4 VITAL LOVE Chris Meagher Bridget Grylls 0.1L 4  
3 3 EQUISTAR Steven O'dea Paul Hammersley 0.3L 3  
4 7 PONYTALES Tony Gollan Jim Byrne 1.3L 7  
5 5 LE MATTAN Brian Smith Micheal Hellyer 4.3L 5  
6 6 ERCOLANO (NZ) Tony Gollan Alannah Fancourt 5.05L 6  
7 2 MALCRIADO Craig Cousins Sean Cormack 5.45L 2  
8 SECRET SITES Lindsay Gough 0
Race 4 - 8:00AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.87 Last 600m: 0:34.37 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 IL RICCIO Tony Gollan Jim Byrne 7  
2 2 COOL SEQUENCE Steven O'dea Boris Thornton 1.5L 2  
3 6 TANGO YANKEE Chris Anderson Jackson Murphy 2.75L 6  
4 1 VERILY Brian Smith Larry Cassidy 3.25L 1  
5 3 OH WHY (NZ) Steven O'dea Paul Hammersley 3.45L 3  
6 4 BRAINS Tony Gollan Vanessa Johnston 3.65L 4  
7 5 SONADOR ANGEL Chris Meagher Bridget Grylls 5.65L 5  
Race 5 - 8:10AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.22 Last 600m: 0:34.72 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 IN TWO MINDS Liam Birchley Matthew McGillivray 7  
2 2 PREQUEL Chris Anderson Jackson Murphy 2L 2  
3 1 GOTHIC ROMANCE Chris Jordan Larry Cassidy 4.25L 1  
4 3 KEMSREY Tony Gollan Jim Byrne 4.45L 3  
5 6 FULL DIAMOND Steven O'dea Paul Hammersley 6.45L 6  
6 4 MO TUCKER Lauren Herne Alannah Fancourt 6.65L 4  
7 5 MUSIC BOX Wayne Stephens Matthew Gray 6.85L 5  
8 8 IMA RAHEEB Neil Hocking Maurice Crawford 9.35L 8  
Race 6 - 8:20AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.40 Last 600m: 0:35.09 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 THIS IS CLASS Steven O'dea Boris Thornton 5  
2 4 WHERE’S THE RING Billy & Dale Healey Zoe White 0.75L 4  
3 1 ALMA BUBBLES Chris Anderson Jackson Murphy 0.95L 1  
4 2 GO HORSEY Tony Gollan Jim Byrne 5.45L 2  
5 3 KILTIE LAD Ronald Cameron Sheriden Tomlinson 7.45L 3  
6 8 DAM LOVABLE Chris Munce Les Tilley 9.95L 8  
7 6 HAVEN SUGAR Neil Hocking Maurice Crawford 10.15L 6  
8 7 AIOLOS Doug Roberts Matthew Gray 18.15L 7  
Race 7 - 8:30AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.65 Last 600m: 0:36.19 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 REACHER Doug Roberts Matthew Gray 1  
2 4 COUNTRY LUCK Chris Anderson Jackson Murphy 0.75L 4  
3 3 WICKED HEIGHTS (NZ) Kathy Stabe Micheal Hellyer 3L 3  
4 8 NORTHERN DRAGON Paul Butterworth Madeleine Wishart 4.25L 8  
5 6 INFLICTION Steven O'dea Boris Thornton 4.45L 6  
6 2 THE FULL MONTY Liam Birchley Matthew McGillivray 6.95L 2  
7 7 RUN TO WIN Tony Gollan Jim Byrne 7.05L 7  
8 5 BONNY BRIE Ronald Cameron Sheriden Tomlinson 10.55L 5  
Race 8 - 8:40AM Two-Years-Old and Three-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old and Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.51 Last 600m: 0:34.95 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 HARD AS David Vandyke Micheal Hellyer 1  
2 4 MULLAGHMORE Steven O'dea Boris Thornton 2.25L 4  
3 3 GRANVILLE ISLAND Chris Anderson Jackson Murphy 2.45L 3  
4 2 SID Jim Murdoch Justin Stanley 9.45L 2  
Race 9 - 8:50AM Two-Years-Old (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:49.84 Last 600m: 0:34.05 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 GLOBAL CHOICE Chris Munce Ron Stewart 1  
2 5 ADDOCARR Tony Gollan Jim Byrne 0.75L 5  
3 6 NIGHT CHARMER Lorraine Erhart Larry Cassidy 2L 6  
4 7 FIRST CLASS MISS Robert Heathcote Sean Cormack 4L 7  
5 4 MITTERE Danny Bougoure Brad Stewart 5.75L 4  
6 2 TIPPING Chris Anderson Jackson Murphy 5.85L 2  
7 3 ACOUSTIX Chris Munce Les Tilley 7.6L 3  
Race 10 - 9:00AM Two-Years-Old (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:50.85 Last 600m: 0:34.88 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 SAMURAI QUEEN Robert Heathcote Zoe White 4  
2 6 RACECOURSE ROAD Chris Munce Ron Stewart 0.1L 6  
3 3 STAR SUITE Kelly Schweida Larry Cassidy 2.1L 3  
4 2 BEYONCNEIGH Tony Gollan Jim Byrne 4.1L 2  
5 5 DENEUVE Chris Munce Les Tilley 4.3L 5  
6 1 PEERLESS CRUISE Lorraine Erhart Anthony Erhart 8.8L 1  
Race 11 - 9:10AM Two-Years-Old (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:49.82 Last 600m: 0:34.03 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 ONLY WANNA SING Robert Heathcote Boris Thornton 1  
2 2 ZEPHETTO Robert Heathcote Jim Byrne 1.75L 2  
3 3 BOOMSARA Chris Munce Les Tilley 1.85L 3  
4 6 MYSTIC BROOK Chris Munce Michael Murphy 4.1L 6  
5 5 RAMTASTIC Kelly Schweida Matthew McGillivray 5.1L 5  
6 4 MEM’S MAGIC Chris Munce Ron Stewart 13.1L 4  
Race 12 - 9:20AM OPEN (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:49.52 Last 600m: 0:33.71 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 SNITZKRAFT Kelso Wood & Patricia Gesler Larry Cassidy 4  
2 5 CRIQUETTE Kelso Wood & Patricia Gesler Adam Sewell 0.2L 5  
3 3 JEST EXCEL Tony Gollan Vanessa Johnston 0.5L 3  
4 2 SKATE TO PARIS Chris Munce Ron Stewart 4.5L 2  
5 7 SAKHEE’S SOLDIER (NZ) Steven O'dea Paul Hammersley 5.25L 7  
6 6 LIKE A RULER Danny Bougoure Tiffani Brooker 5.35L 6  
7 1 NEPTUNE PALACE Danny Bougoure Brad Stewart 8.1L 1  
Race 13 - 9:30AM Class 2 (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:49.84 Last 600m: 0:33.63 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 HIRTSHALS (NZ) Brian Smith Alannah Fancourt 5  
2 8 SHE’S OUR STAR Tony Gollan Jim Byrne 0.2L 8  
3 1 MALIBU AFFAIR Kelso Wood & Patricia Gesler Larry Cassidy 2.7L 1  
4 6 ZILITOR Kelly Schweida Matthew McGillivray 4.45L 6  
5 2 ZOUTANO Chris Munce Rhiannon Payne 4.55L 2  
6 3 HIDDEN BUDGET Kelly Schweida Bridget Grylls 4.85L 3  
7 7 KIRIN’S LAD Danny Bougoure Tiffani Brooker 7.1L 7  
8 4 SKYSCRAPER Chris Munce Ron Stewart 7.3L 4  
Race 14 - 9:40AM Maiden (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:50.80 Last 600m: 0:34.38 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 JESSINA Jon Walk Sean Cormack 1  
2 2 FOXARELLI Barry Baldwin Matthew McGillivray 0.1L 2  
3 7 HIGH CHIEF Tony Gollan Alannah Fancourt 2.1L 7  
4 4 THE PHILOSOPHER Brian Smith Anthony Allen 2.6L 4  
5 5 EXORBITANCE Chris Munce Ron Stewart 3.85L 5  
6 6 DELAGO EDITION Kelso Wood & Patricia Gesler Larry Cassidy 5.35L 6  
7 3 COMMAND POINT Kelso Wood & Patricia Gesler Adam Sewell 8.85L 3  
Race 15 - 9:50AM Maiden (840 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:49.82 Last 600m: 0:33.90 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 FLYING SAGA Kelly Schweida Alannah Fancourt 5  
2 2 BOLD SAM Robert Lyford Anthony Allen 4.25L 2  
3 1 FOXY AFFAIR Robert Heathcote Sean Cormack 4.35L 1  
4 3 WHITWORTH Lauren Herne Ms Grace Willoughby 5.1L 3  
5 6 LITTLE MOLLY Chris Munce Rhiannon Payne 5.6L 6  
6 4 PATRIOTIC ROSE Kelso Wood & Patricia Gesler Larry Cassidy 7.6L 4  
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.