Geurie: Geurie & District Racing Club Inc Saturday, 03 February 2018

Meeting Type: Country (Non-TAB MEETING)
Rail Position: True Position Entire Circuit
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Firm 2
Weather: Overcast
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Thu 15-Feb-18 5:22PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 44

For more information on new NSW Apprentice Riding Weights feature click here
Race 1 - 2:00PM CHAD WOOL MAIDEN PLATE (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $3,000.1st $2,040, 2nd $600, 3rd $300, Equine Welfare Fund $30, Jockey Welfare Fund $30.
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
BOBS Bonus Available Up To $2406.25

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 Time: 0:59.42 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 CARAHA Mark Cummins Ms Katie Spalding 2 65kg (cd 62kg) $10
2 3 WAKE UP CASS George Wright Mr Ricky Blewitt 0.05L 5 67kg $2.10F
3 1 ONE EYE WATCHING Debbie Prest Mr Alan Barton 1.22L 6 67kg $3.60
4 7 I LOVE IDA Rodney Robb Ms Maddison Wright 2.08L 4 65kg $6
5 5 BELAVA BROOKE Gregory O'Neill Mr Wesley Boyd 6.49L 3 65kg (cd 63kg) $13
6 9 SILLY TALKER Rodney Robb Ms Kath Bell-Pitomac 6.88L 1 64.5kg $10
7 2 OVER THE OCEAN Garry Bignell Mr Daniel Stanley 9.06L 7 67kg $4.60
8 8 SUE’S SUN Bridget Jones Mr Michael Gray 12.95L 8 65kg $11
4 BARROWLAND Kylie Kennedy 0
Race 2 - 2:35PM THINK WATER OUTWEST CLASS B HANDICAP (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $3,000.1st $2,040, 2nd $600, 3rd $300, Equine Welfare Fund $30, Jockey Welfare Fund $30.
Class B, Handicap, Minimum Weight 62kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
BOBS Bonus Available Up To $2406.25

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 Time: 0:59.17 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Official Comments: Late Scratching (Miss Sakkara). Deductions in $: Win 11c & Place 11c for 1st, 18c for 2nd.

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 RUN THE RED George Wright Mr Ricky Blewitt 1 64kg $1.90F
2 8 WE’LL TAKE CASH Justin W Stanley Mr Michael Gray 1.24L 6 62kg $8
3 6 RISE ME UP Paul Theobald Mr Alan Barton 3.35L 3 62kg $6
4 3 ALL ROUNDER Andrew Molloy Mr Wesley Boyd 4.1L 4 62kg (cd 60kg) $3.20
5 5 REBEL SOUL Craig Tyack Ms Katie Spalding 5.9L 5 62kg (cd 59kg) $14
6 7 SHILOPATH Bryan W Dixon Ms Kath Bell-Pitomac 8.23L 2 62kg $13
SB 4 MISS SAKKARA Dennis Bush Ms Maddison Wright 0 62kg $5
2 HENNY’S HARMONY Sharon Jeffries 0
Race 3 - 3:10PM SPECIALITY FASTENERS MAIDEN PLATE (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $3,000.1st $2,040, 2nd $600, 3rd $300, Equine Welfare Fund $30, Jockey Welfare Fund $30.
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
BOBS Bonus Available Up To $2406.25

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 Time: 1:25.29 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 HART BURN Sharon Jeffries Ms Maddison Wright 5 67kg $4
2 4 LORD MIJ George Wright Mr Ricky Blewitt 0.24L 4 67kg $2F
3 1 CAPTAIN DAN Debbie Prest Mr Alan Barton 4.28L 1 67kg $3.60
4 2 CRANFIELD Dennis Bush Ms Kath Bell-Pitomac 6.6L 3 67kg $5
5 6 PORTRAITS Frank Hayes Ms Katie Spalding 8.02L 6 65kg (cd 62kg) $7
6 5 WADAHBILLS Terry Croft Mr Michael Gray 9.18L 2 67kg $5
Race 4 - 3:50PM CARTER LINDSAY WEBER CLASS B HANDICAP (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $3,000.1st $2,040, 2nd $600, 3rd $300, Equine Welfare Fund $30, Jockey Welfare Fund $30.
Class B, Handicap, Minimum Weight 62kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
BOBS Bonus Available Up To $2406.25

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 Time: 1:23.67 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 10 SENORITAVILLE Debbie Prest Mr Michael Gray 1 62kg $31
2 9 BLINKIN DOUBTFUL Wendy Baker Mr Michael Wade 1.66L 5 62kg $13
3 2 ARCHWAY EXPRESS Rodney Robb Ms Maddison Wright 2.16L 4 63kg $4.80
4 5 EMERGING BULLET Sharon Jeffries Mr Ricky Blewitt 2.61L 6 62kg $3.60
5 3 UNKAPPED Sarah McIlrick Ms Paula Mills 3.54L 2 62kg $11
6 4 JARODA CHOICE Joseph Hodgson Mr Wesley Boyd 4.81L 7 62kg (cd 60kg) $7
7 8 SUPREME LYNE Debbie Prest Mr Alan Barton 4.95L 3 62kg $3.50F
8 6 ANGLEBURY Terry Fulwood Ms Kath Bell-Pitomac 5.71L 8 62kg $15
9 7 STORM PATROL Craig Tyack Ms Katie Spalding 39.33L 9 62kg (cd 59kg) $9
1 THE REVENANT Luke Pepper 0
Race 5 - 4:40PM FRIENDS & FAMILY OF THE LATE BERNIE WILKINS TROPHY HANDICAP (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $5,000.1st $3,400, 2nd $1,000, 3rd $500, Equine Welfare Fund $50, Jockey Welfare Fund $50.
Open Trophy Race, Handicap, Minimum Weight 62kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
BOBS Bonus Available Up To $2406.25

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 Time: 1:23.51 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 LAKOTA SIOUX Connie Greig Mr Michael Wade 2 62kg $7
2 3 SPINNING DAWN Steve Beattie Mr Ricky Blewitt 0.06L 6 64kg $2.10F
3 4 SUNSHINE ROYALE Garry Lunn Ms Maddison Wright 1.15L 4 62kg $4.60
4 7 EDGE OF MADNESS Debbie Prest Ms Kath Bell-Pitomac 2.5L 7 62kg $11
5 8 HEEBY FRENLY Paul Theobald Mr Michael Gray 2.54L 3 62kg $26
6 6 DAMYSUS Debbie Prest Mr Alan Barton 2.59L 1 62kg $10
7 1 CYCLONE ANDY George Wright Mr Wesley Boyd 2.64L 8 66kg (cd 64kg) $3.60
8 2 MAHARAAJ (NZ) Craig Tyack Ms Katie Spalding 2.94L 5 64kg (cd 61kg) $8
Race 6 - 5:20PM PICKLES CLASS B HANDICAP (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $3,000.1st $2,040, 2nd $600, 3rd $300, Equine Welfare Fund $30, Jockey Welfare Fund $30.
Class B, Handicap, Minimum Weight 62kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
BOBS Bonus Available Up To $2406.25

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Firm 2 Time: 1:38.41R Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Manual

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 DALIAPOUR’S BEAUTY Michael Lunn Mr Michael Gray 6 62.5kg $4.80
2 5 PAINTED FLOWERS Clint Lundholm Ms Kath Bell-Pitomac 0.17L 3 62kg $10
3 8 SYLVAN JESTER Debbie Prest Mr Wesley Boyd 1.03L 1 62kg (cd 60kg) $4
4 6 RED PEGASUS Natalie Pearce Mr Michael Wade 1.42L 5 62kg $11
5 4 LOVE ’N’ DESIRE Debbie Prest Mr Alan Barton 2.12L 7 62kg $3F
6 3 TUMBLEWEED Debbie Prest Ms Katie Spalding 2.36L 4 62.5kg (cd 59.5kg) $3.50
7 7 GRAND CANNY Craig Tyack Mr Ricky Blewitt 3.71L 2 62kg $8
1 THE REVENANT Luke Pepper Ms Maddison Wright 0

© Racing NSW (and other parties working with it). NSW racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by Racing NSW and other parties working with it.