Deagon: Brisbane Racing Club @ Deagon Tuesday, 19 December 2017

Meeting Type: Metro (Non-TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 20-Dec-17 2:41PM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 90
TRIALS Finalised 19/12 - 7.02am
Race 1 - 7:30AM OPEN (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:10.70 Last 600m: 0:33.22 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 CAPITAL GAIN Paul Butterworth Jim Byrne 3  
2 1 SAINT PATRICKS DAY Chris Munce Ron Stewart 0.2L 1  
3 2 SKYTREK Barry Lockwood Ric McMahon 5.2L 2  
4 5 ORDER AGAIN (NZ) Brian Smith Larry Cassidy 5.7L 5  
5 4 SHANDAARA (NZ) Stephen Cole Melissa Cox 12.7L 4  
Race 2 - 7:40AM Class 2 (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:12.09 Last 600m: 0:35.14 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 SNITZEL’S BELLE Doug Roberts Luke Dittman 5  
2 1 SUN DECK Desleigh Forster James Orman 0.2L 1  
3 7 ROMAN DOLL Brian Smith Boris Thornton 0.5L 7  
4 8 NAMIB Barry Lockwood Ric McMahon 1.5L 8  
5 4 FAVULOUS FLOYD Danny Bougoure Amelia Denby 2.8L 4  
6 6 DARBADAR (FR) Michael Lakey Jackson Morris 3.3L 6  
7 3 SWEET JAIN Geoff Burns Matthew Gray 4.1L 3  
8 2 KAZ BAR RUBY Jason Edwards Micheal Hellyer 7.6L 2  
Race 3 - 7:50AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.85 Last 600m: 0:33.66 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 GRETNA Chris Waller Michael Cahill 6  
2 1 RICH AFFAIR Chris Meagher Brad Stewart 1L 1  
3 5 MY LITTLE FLICKA Ben Ahrens Ryan Wiggins 1.3L 5  
4 2 OUR STORY Billy & Dale Healey Matthew McGillivray 2.6L 2  
5 3 DEE NINE ELLE Tony Gollan Alannah Fancourt 2.8L 3  
6 4 SAGA MISS Peter & Will Hulbert Jake Hull 7.3L 4  
Race 4 - 8:00AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:00.56 Last 600m: 0:35.02 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 KYLIE’S FAME David Vandyke Micheal Hellyer 2  
2 6 SHOW COMMAND Pat Duff Michael Cahill 0.4L 5  
3 5 COUNTER MEAL Paul Butterworth Madeleine Wishart 0.6L 4  
4 4 HEZA BOBBY DAZZLER Ben Ahrens Larry Cassidy 1.1L 3  
5 1 TREVINDER Robert Heathcote Ryan Wiggins 1.5L 1  
2 GOOD TO BE GREAT Darleen Duryea 0
Race 5 - 8:10AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.27 Last 600m: 0:34.05 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 WIRNPA Peter & Will Hulbert Andrew Spinks 4  
2 1 CHE BELLA VITA Chris Meagher Bridget Grylls 0.2L 1  
3 5 DREAM FIRST Toby Edmonds Jeff Lloyd 1.2L 5  
4 3 BEYOND BRAVE Danny Bougoure Amelia Denby 1.4L 3  
5 2 ROCK GARDEN Desleigh Forster James Orman 2.7L 2  
Race 6 - 8:20AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.92 Last 600m: 0:34.36 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 DREAM MASTER Toby Edmonds Jeff Lloyd 2  
2 3 VENETIAN BEAUTY Pat Duff Michael Cahill 1.3L 3  
3 4 FINEST SAILING Ben Ahrens Matthew Gray 3.3L 4  
4 1 SUPERBEE (NZ) David Vandyke Micheal Hellyer 5.8L 1  
5 5 REAL NATURAL Alan Boyd Vanessa Johnston 9.6L 5  
Race 7 - 8:30AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.74 Last 600m: 0:34.71 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 8 DRAM OF DELAGO Matthew Dunn Jim Byrne 8  
2 7 VITESSE Chris Waller Michael Cahill 5L 7  
3 4 SAUTE Danny Bougoure Amelia Denby 5.2L 4  
4 5 FINNFERNO Peter & Will Hulbert Jake Hull 8.7L 5  
5 3 BELLE OF CADIZ Matthew Dunn Luke Dittman 8.9L 3  
6 1 SENTIMENTAL MISS Desleigh Forster James Orman 9.9L 1  
7 2 SAN BERNARDINO Darleen Duryea Larry Cassidy 10.9L 2  
8 6 COOLWEDGE Toby Edmonds Jeff Lloyd 11.1L 6  
Race 8 - 8:40AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.04 Last 600m: 0:34.96 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 SET TO CONQUER Toby Edmonds Jeff Lloyd 3  
2 5 PRINCESS CAVALLO Paul Butterworth Madeleine Wishart 0.2L 4  
3 2 CINNAMON MISSILE Matthew Dunn Jim Byrne 1.7L 2  
4 1 VOODOO MANGO MAGIC Les Ross Andrew Spinks 3.7L 1  
5 7 NINE CIGARS Steven O'dea Paul Hammersley 5L 6  
6 6 KALELARGA Ben Ahrens Ryan Wiggins 5.4L 5  
8 KURUMBA Desleigh Forster 0
4 GIRL TUESDAY Chris Waller 0
Race 9 - 8:50AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:03.19 Last 600m: 0:34.77 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 FIRST WITNESS Paul Butterworth Jim Byrne 4  
2 7 ANOTHER DOLLAR (NZ) Chris Waller Michael Cahill 0.1L 7  
3 6 REAL KAOS Toby Edmonds Luke Dittman 0.3L 6  
4 3 CIMMERON SPIRIT Pat Duff Micheal Hellyer 1.1L 3  
5 1 DAUNTING DUCHESS Bryan Dais James Orman 2.4L 1  
6 8 FULL DIAMOND Steven O'dea Ron Stewart 3.2L 8  
7 2 DROVER’S YARN Wayne Stephens Matthew Gray 3.5L 2  
8 5 CALIFORNIA SPYDER Ben Ahrens Ryan Wiggins 5.8L 5  
Race 10 - 9:00AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.19 Last 600m: 0:34.70 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 CHOREOGRAPH Steven O'dea Paul Hammersley 6  
2 1 EXCELEBRAZIONE Peter & Will Hulbert Brad Stewart 3.5L 1  
3 4 REACHER Doug Roberts Luke Dittman 4.5L 4  
4 8 GIVEM HELL Toby Edmonds Jeff Lloyd 5.3L 8  
5 7 HUGS ’N’ KISSES Alan Boyd Vanessa Johnston 10.8L 7  
6 2 VOUCH FOR ME Debbie Newham Michael Cahill 11.6L 2  
7 5 STREETSUSS Ben Ahrens Ryan Wiggins 14.4L 5  
8 3 RAIN ON ME Jason Edwards Micheal Hellyer 84.4L 3  
Race 11 - 9:10AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.18 Last 600m: 0:34.88 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 THE SOCIALIST Steven O'dea Paul Hammersley 3  
2 2 ALANA’S PARTY Toby Edmonds James Orman 2.8L 2  
3 1 HOLLYDEEN Matthew Dunn Jim Byrne 3.6L 1  
4 6 OUR GRACIOUS DANE Ronald Heilbronn Vishan Venkaya 3.9L 6  
5 7 DAUPHIN DE FRANCE (NZ) Toby Edmonds Jeff Lloyd 6.9L 7  
6 4 RIVER OF LOVE Ben Ahrens Matthew Gray 10.4L 4  
7 5 WALL OF SILENCE Debbie Newham Michael Cahill 10.5L 5  
Race 12 - 9:20AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.24 Last 600m: 0:35.11 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 GET STUCK IN Tony Gollan Jim Byrne 1  
2 7 CHAR CHAR Chris Anderson Jake Hull 0.8L 7  
3 2 ALL LOVE Steven O'dea Brad Stewart 1.8L 2  
4 3 TZIPORAH Toby Edmonds Jeff Lloyd 2L 3  
5 5 MR RED SHOES Jim Murdoch Andrew Spinks 3L 5  
6 6 GREEN LUCK Matthew Dunn Michael Cahill 5.3L 6  
7 4 RED FACETS Ben Ahrens Ryan Wiggins 6.1L 4  
Race 13 - 9:30AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:02.95 Last 600m: 0:35.64 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 THE LAWYER Toby Edmonds Jeff Lloyd 3  
2 6 OH WHY (NZ) Steven O'dea Paul Hammersley 0.8L 5  
3 5 MISS AMANDA Ben Ahrens Matthew Gray 0.9L 4  
4 7 FOX ONE Darleen Duryea Larry Cassidy 1.1L 6  
5 3 HONEYMOON HARMONY (NZ) Matthew Dunn Jim Byrne 2.9L 2  
6 2 CRAIGLEA SECRET Les Ross Sheriden Tomlinson 3.9L 1  
1 MISS SABATINI Chris Anderson 0
Race 14 - 9:40AM Two-Years-Old (650 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:37.50 Last 600m: 0:33.76 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 WANNA BLUE Peter & Will Hulbert Ryan Wiggins 1  
2 3 THE LAST SEQUALO Pat Duff Micheal Hellyer 0.2L 3  
3 6 ROSE OF BISCAY Ronald Cameron Sheriden Tomlinson 3.2L 6  
4 4 PIZONIE Tony Gollan Jim Byrne 7L 4  
5 2 GNARLY CHARLIE Ben Ahrens Paul Hammersley 15L 2  
6 5 SHA NAY NAY Ben Ahrens Matthew Gray 35L 5  
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.