Gold Coast: Gold Coast Turf Club Thursday, 07 December 2017

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
Rail Position: True Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Soft 5
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Fri 08-Dec-17 10:17AM AEDT
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 109
Trials - Finalised 7/12 - 7:32am
Race 1 - 8:00AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.69 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 PAINTED WOLF Toby Edmonds Jim Byrne 4  
2 5 HADRIAN Chris Waller Michael Cahill 1L 5  
3 2 TELECOM DANEWIN Darleen Duryea Luke Dittman 2L 2  
4 6 NOOKS AND CRANNIES Toby Edmonds Matthew McGillivray 14L 6  
5 1 MOSSAMEANIE Tracy Timbery Paul Timbery 22L 1  
6 3 CALZINI Bevan Laming Minehiko Shimodaira 27.5L 3  
Race 2 - 8:10AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.97 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 SIZZLING ACE Toby Edmonds Jim Byrne 5  
2 6 ANCIENT AZTEC Toby Edmonds Matthew Palmer 1.5L 6  
3 4 LEVI OSCAR Tracy Timbery Paul Timbery 2L 4  
4 2 BORAZON Chris Waller Glen Colless 2.8L 2  
5 1 WINDERMERE Toby Edmonds Matthew McGillivray 4.6L 1  
6 3 YARBOROUGH Ben Ahrens Matthew Bennett 8.1L 3  
Race 3 - 8:20AM Two-Years-Old (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.48 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 EF TROOP Tony Gollan Matthew McGillivray 3  
2 4 LUCAP (NZ) Scott Morrisey Shannon Doyle 20L 2  
3 3 BOLD WARRIOR Kelly Doughty Luke Rolls 24.5L 1  
1 INVINCORE Toby Edmonds 0
2 THE PALMS Toby Edmonds 0
Race 4 - 8:30AM OPEN (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 CARE TO THINK Matthew Dunn Robbie Fradd 5  
2 7 MY LITTLE FLICKA Ben Ahrens Matthew Bennett 1L 6  
3 2 PEPPERANO Liam Birchley Matthew McGillivray 2L 1  
4 5 SNAPPER Scott Morrisey Shannon Doyle 2.2L 4  
5 4 ROBBERS COBBER Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 3.5L 3  
6 3 ROLLING ROMAN Garry Baker Ryan Plumb 6L 2  
8 CHARLIE CAT Michael Costa 0
1 HOUDINI THE GREAT Chris Waller 0
Race 5 - 8:40AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:57.43 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 TECHNO SAVVY Debbie Newham Luke Rolls 1  
2 4 BOLD ADVENTURE (NZ) Toby Edmonds Jason Jago 0.2L 4  
3 6 DREAM FIRST Toby Edmonds Jim Byrne 0.5L 6  
4 2 ADOBE MIST Bryan & Daniel Guy Matthew Palmer 2L 2  
5 5 SWEET ADALINE Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 2.1L 5  
6 8 MUSGREY HILL Scott Morrisey Shannon Doyle 7.1L 7  
7 3 THE SHEEPISH LION Kelly Doughty Ryan Plumb 8.9L 3  
7 SHARPAMAL Helen Page 0
Race 6 - 8:50AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.78 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 CHARMING PRINCE Helen Page Luke Dittman 4  
2 1 MADAM SHAZAM Toby Edmonds Rikki Lee Palmer 2.8L 1  
3 4 WARFACE Les Kelly Ryan Plumb 4.8L 3  
4 2 VANELL (NZ) Chris Waller Glen Colless 5.8L 2  
5 6 WICKED QUEEN Bryan & Daniel Guy Matthew Palmer 7.8L 5  
6 7 ARROGANT BOY Gillian Heinrich & Ben Rodgers Tegan Harrison 7.9L 6  
8 MASTER DAME (NZ) Scott Morrisey 0
3 CARRS CREEK KID Ethan Ensby Noriyuki Masuda 0
Race 7 - 9:00AM Class 2 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.82 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 EXCEED ALL ODDS Scott Morrisey Luke Rolls 1  
2 7 DREAM MASTER Toby Edmonds Jason Jago 1.5L 6  
3 4 TOO EASY BRO Helen Page Luke Dittman 1.7L 4  
4 6 LINLITHGOW Toby Edmonds Matthew Palmer 2L 5  
5 3 BUNKER BUSTER Chris Waller Michael Cahill 2.1L 3  
6 2 WATCHED Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 6.1L 2  
5 CAVIAR GIRL John Wallace 0
Race 8 - 9:10AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 1:00.21 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 BOSCOBELLA Lisa Garrett Glen Colless 3  
2 4 THE LAWYER Toby Edmonds Jason Jago 0.8L 4  
3 7 DAUPHIN DE FRANCE (NZ) Toby Edmonds Jim Byrne 1.2L 7  
4 6 KUIPER Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 1.3L 6  
5 5 CORSINI Matthew John Dunn Robbie Fradd 2.8L 5  
6 1 DUKATTI John Wallace Matthew Bennett 3.8L 1  
7 2 WALL OF SILENCE Debbie Newham Ryan Plumb 4.3L 2  
8 8 GANASSI Scott Morrisey Luke Rolls 4.5L 8  
Race 9 - 9:20AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:58.61 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 AGGRAVATE Les Kelly Ryan Plumb 3  
2 2 MARIKINA Scott Morrisey Matthew Bennett 2.3L 2  
3 5 MISS AMANDA Ben Ahrens Paul Hammersley 2.5L 5  
4 1 GIVEM HELL Toby Edmonds Jim Byrne 3L 1  
5 6 FLYING MAGIC Gary Moore Jed Hodge 3.8L 6  
6 4 GO DIXIE (NZ) Scott Morrisey Shannon Doyle 3.9L 4  
7 7 FASTEN UP Chris Waller Glen Colless 7.9L 7  
8 8 KINGSTON CAUSEWAY Matthew John Dunn Luke Dittman 10.2L 8  
Race 10 - 9:30AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.07 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 BEACON STREET Scott Morrisey Shannon Doyle 5  
2 8 CASH IS BLACK Gillian Heinrich & Ben Rodgers Glen Colless 1L 8  
3 7 DREAM WILDER Matthew John Dunn Luke Rolls 2.3L 7  
4 6 PANORAMA Toby Edmonds Jim Byrne 4.6L 6  
5 2 ANOTHER DOLLAR (NZ) Chris Waller Michael Cahill 5.9L 2  
6 3 SHINSTAR Peter Perkins Cyril Small 7.9L 3  
7 1 DROPS OF JUPITER Ben Ahrens Paul Hammersley 8.9L 1  
8 4 FOX ONE Darleen Duryea Luke Dittman 10.2L 4  
Race 11 - 9:40AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.66 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 SIGNORIA Scott Morrisey Shannon Doyle 4  
2 2 SO YOU WISH Bevan Laming Michael Cahill 1.3L 2  
3 1 HEARTS LIFTED Michael Costa Ryan Plumb 1.7L 1  
4 3 SET TO CONQUER Toby Edmonds Scott Hillebrand 4.7L 3  
5 6 ABLE ENGINE Darleen Duryea Luke Dittman 5.7L 6  
6 5 XYLOPHONE Doug Duryea Paul Hammersley 8.7L 5  
7 7 SERIOUS DOUBTS Gillian Heinrich & Ben Rodgers Glen Colless 9L 7  
8 8 PHILEAS FOGG Ethan Ensby Noriyuki Masuda 12.5L 8  
Race 12 - 9:50AM Maiden (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:59.67 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 KENDALL’S DREAM Harold Norman Rikki Lee Palmer 3  
2 1 OSMOND Alicia Willick Minehiko Shimodaira 1.3L 1  
3 4 TZIPORAH Toby Edmonds Matthew McGillivray 2.6L 4  
4 5 FIONNLAGH Toby Edmonds Scott Hillebrand 5.9L 5  
5 6 MOTUEKA RIVER (NZ) Scott Morrisey Shannon Doyle 12.9L 6  
6 7 ISTIDUDE (NZ) Graeme Boyd Ryan Plumb 13.1L 7  
7 2 VOUCH FOR ME Debbie Newham Luke Rolls 14.6L 2  
Race 13 - 10:00AM Two-Years-Old (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:53.93 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 SUNLIGHT Tony McEvoy Jamie Kah 3  
2 6 OUTBACK BARBIE Tony Gollan Jim Byrne 0.1L 5  
3 3 DRAM OF DELAGO Matthew Dunn Robbie Fradd 9.6L 2  
4 1 MOSUO Liam Birchley Matthew McGillivray 11.4L 1  
5 5 TIGERPOWER (NZ) Liam Birchley Tegan Harrison 25.2L 4  
7 DOSS Barry Lockwood 0
2 BOOM GIRL Chris Meagher 0
Race 14 - 10:10AM Two-Years-Old (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:55.46 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 AMORITA Matthew Dunn Robbie Fradd 2  
2 6 CASUAL WITNESS Tony Gollan Jim Byrne 0.2L 5  
3 2 ROCKNAVAR Matthew Dunn Tegan Harrison 3.5L 1  
4 5 PEPPI LA FEW Liam Birchley Luke Rolls 4.8L 4  
5 7 SHE ZA BOSS Liam Birchley Matthew McGillivray 5.2L 6  
6 4 UBER MOVER Paul Butterworth Madeleine Wishart 9.2L 3  
1 SLAVE Barry Lockwood 0
Race 15 - 10:20AM Two-Years-Old (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Two-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:56.03 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 SNICKI MINAJ Tony Gollan Jim Byrne 4  
2 2 AWESOME MO Liam Birchley Matthew McGillivray 5.3L 2  
3 3 SNOW VALLEY Matthew Dunn Robbie Fradd 7.1L 3  
4 5 CROCKETT Tony McEvoy Jamie Kah 7.2L 5  
5 6 JACKPOT JAY Les Kelly Ryan Plumb 9.2L 6  
6 1 HUTCHENCE Ben Ahrens Paul Hammersley 21L 1  
Race 16 - 10:30AM OPEN (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting


Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:55.62 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 HAVASAY Liam Birchley Matthew McGillivray 1  
2 3 FLAMING ACES Brad Witt Tegan Harrison 0.2L 3  
3 2 HIDDEN LIGHT Bruce Hill Matthew Palmer 3L 2  
Race 17 - 10:40AM Maiden - Class 2 (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:56.30 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 RULER Les Kelly Ryan Plumb 4  
2 5 RHYTHM OF LIGHT Greg Ryan Michael Cahill 2.5L 3  
3 4 RED FACETS Ben Ahrens Matthew Bennett 4.8L 2  
4 2 KALELARGA Ben Ahrens Paul Hammersley 5.6L 1  
1 SEPOY’S CHOICE Matthew Dunn 0
3 CHE BELLA VITA Chris Meagher 0
Race 18 - 10:50AM Maiden - Class 1 (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 1,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Soft 5 Time: 0:55.43 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 SEND US A SIGN Ray Litton Rikki Lee Palmer 2  
2 4 STAR STRYKER David Fletcher Shannon Doyle 1.5L 4  
3 3 CALIFORNIA SPYDER Ben Ahrens Paul Hammersley 4.8L 3  
4 5 RIVER OF LOVE Ben Ahrens Matthew Bennett 4.9L 5  
5 6 LUVASIA Les Kelly Ryan Plumb 5.2L 6  
6 1 SHELTIC Joel Pengilly Luke Rolls 6.7L 1  
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.