Gold Coast: Gold Coast Turf Club Monday, 21 August 2017

Meeting Type: Provincial (Non-TAB MEETING)
Rail Position: Heat 1 to be conducted on the Course Proper.
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Results Last Published: Wed 23-Aug-17 9:18AM AEST
Total Number of starters for this meeting (including emergencies) 66
Trials Finalised 21/8 - 7:32am
Race 1 - 8:15AM Three-Years-Old Handicap (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Handicap, Three-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:57.82 Last 600m: 0:33.63 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 5 HOUTZEN Toby Edmonds Jeff Lloyd 4  
2 4 EPTIMUM Toby Edmonds Darryl McLellan 3.5L 3  
3 2 BOASTING Kelly Doughty Michael Cahill 9.3L 2  
4 1 IRON DOME Michael Costa Ryan Plumb 12.3L 1  
3 SHE’S WELCOME Kelly Doughty 0
Race 2 - 8:25AM OPEN Handicap (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Handicap,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:58.28 Last 600m: 0:00.00 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 SLYDINI Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 4  
2 2 BRONZED VENOM Matthew Dunn Jim Byrne 0.2L 2  
3 5 CHARLIE CAT Michael Costa Ryan Plumb 3.2L 5  
4 1 I AM THE SCULPTOR Toby Edmonds Jeff Lloyd 4.5L 1  
5 3 WATCHANDWAIT Kim Loy Glen Colless 9L 3  
Race 3 - 8:35AM OPEN Handicap (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Handicap,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.17 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 MYSTICAL RENEGADE Matthew Dunn Jim Byrne 1  
2 3 FIERY HEIGHTS Toby Edmonds Darryl McLellan 0.2L 2  
3 5 PLANET AMERICA Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 0.4L 4  
4 4 TYCOON LAYLA Kim Loy Glen Colless 6.7L 3  
2 ORATOR (IRE) Brad Witt 0
Race 4 - 8:45AM Class 2 Handicap (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 2, Handicap,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.41 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 3 AGHNA Toby Edmonds Jeff Lloyd 3  
2 1 LEFKAS ISLAND Bryan & Daniel Guy Paul Hammersley 0.2L 1  
3 5 ANOTHER COCKTAIL (GB) Brad Witt Jed Hodge 4L 5  
4 8 DESMON’S PRIDE Les Kelly Ryan Plumb 4.1L 8  
5 7 BRULEE Toby Edmonds Darryl McLellan 4.4L 7  
6 4 VANILLA JEWEL Gillian Heinrich & Ben Rodgers Glen Colless 4.5L 4  
7 2 WINDCATCHER Les Kelly Michael Cahill 4.6L 2  
8 6 ROAD TO THE BAY (NZ) Tracy Timbery Paul Timbery 5.9L 6  
Race 5 - 8:55AM Maiden Handicap (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Handicap,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.19 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 CREIDNE Toby Edmonds Scott Hillebrand 1  
2 2 BOUND TO ME Graeme Shaw Ms Laura Cheshire 1L 2  
3 3 FUN FOR ME Matthew Dunn Jeff Lloyd 2L 3  
4 4 PUNKENSTEIN (NZ) Darleen Duryea Michael Cahill 2.4L 4  
5 5 GUN BOLT Bruce W Hill Paul Hammersley 3.2L 5  
6 6 CONGRATZO Michael Costa Ryan Plumb 4.7L 6  
7 7 HOLLYDEEN Matthew Dunn Jim Byrne 14.7L 7  
Race 6 - 9:05AM Maiden Handicap (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Handicap,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.93 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 GREEN LUCK Matthew Dunn Jim Byrne 1  
2 6 BOHEMIAN TIGER Bruce W Hill Jag Guthmann-Chester 2.8L 5  
3 4 KIMI Matthew Dunn Jeff Lloyd 2.9L 3  
4 2 DITZY DARCI (NZ) Scott Morrisey Shannon Doyle 4.7L 2  
5 5 CELEBRITY KINGDOM Les Kelly Ryan Plumb 8.5L 4  
3 ARCTIC CHILL Steve Field Jarrod Woodhouse 0
Race 7 - 9:15AM Maiden Handicap (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Handicap,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 1:01.03 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 GONDOLA (NZ) Scott Morrisey Shannon Doyle 4  
2 3 SHE’S A YOUEFFOH Les Kelly Ryan Plumb 2.5L 3  
3 5 LA FIREBIRD (NZ) Kim Loy Jarrod Woodhouse 3.3L 5  
4 1 PAY DAY GREY Matthew Dunn Jeff Lloyd 6.8L 1  
5 2 BUSHROVER John Smerdon Jed Hodge 8.3L 2  
6 CHARLIE SPIRIT Matthew Dunn 0
Race 8 - 9:25AM Maiden Handicap (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Handicap,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:59.66 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 6 SANCTUARY COVE Toby Edmonds Jeff Lloyd 6  
2 3 WAKATA Matthew Dunn Jim Byrne 1.3L 3  
3 2 MISS AMBER Gillian Heinrich & Ben Rodgers Glen Colless 2.1L 2  
4 4 FANTASTIC HALO Matthew Dunn Michael Cahill 2.4L 4  
5 1 I’M ANTMAN Darleen Duryea Luke Dittman 2.7L 1  
6 5 LAST CRY Michael Costa Scott Galloway 6L 5  
Race 9 - 9:35AM Class 1 - Class 4 Handicap (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 4, Handicap,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:53.23 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 2 KILLERMAN’S RUN Glenn Stockdale Shannon Doyle 1  
2 3 BEST OF US Darleen Duryea Michael Cahill 5.5L 2  
3 4 EMVEPEE Bruce W Hill Paul Hammersley 6L 3  
4 5 CLOVERLEIGH LASS Shirley Batten Luke Dittman 6.8L 4  
1 INVINCIBLE STORM Ben Robinson 0
Race 10 - 9:45AM Class 1 - Class 4 Handicap (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Class 4, Handicap,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.01 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 1 ICE FROST Darleen Duryea Luke Dittman 1  
2 3 BROOKLYN STORM Michael Costa Jim Byrne 1L 3  
3 4 KERMANDIE STAR Bruce W Hill Paul Hammersley 5L 4  
4 2 WICKED KNICKERS Bruce W Hill Jag Guthmann-Chester 5.8L 2  
Race 11 - 9:55AM Three-Years-Old and Four-Years-Old Maiden Handicap (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Handicap, Three-Years-Old and Four-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:55.63 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 4 STAR OF HARADA Terry McCarthy Ms Laura Cheshire 4  
2 1 DANCING ON PARADE Tracy Green Scott Hillebrand 0.8L 1  
3 6 AMERICAN ENEMY David Joice Bridget Grylls 3.3L 6  
4 5 WRAPPED Peter Balzen Michael Cahill 4.3L 5  
5 2 LET’S GO CHAMP Michael Costa Scott Galloway 5.8L 2  
6 3 STYK AT IT Daiki Chujo Jed Hodge 16.8L 3  
7 8 SMART CHER Bob Mahon Shannon Doyle 17L 8  
8 7 KENTUCKIES BEST Greg Cornish Jarrod Woodhouse 22.5L 7  
Race 12 - 10:05AM Three-Years-Old and Four-Years-Old Maiden Handicap (900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting

Maiden, Handicap, Three-Years-Old and Four-Years-Old,

Track Name: Main Track Type: Turf Track Condition: Good 4 Time: 0:54.43 Timing Method: Electronic

Color Finish No. Horse Trainer Jockey Margin Bar. Weight Penalty Starting Price
1 7 ENGRAVED Bruce W Hill Paul Hammersley 6  
2 2 ARENKHA Darleen Duryea Luke Dittman 0.4L 2  
3 6 OLD MATE Peter Balzen Michael Cahill 3.2L 5  
4 1 PROPOSED Garry Hutchesson Jarrod Woodhouse 8L 1  
5 5 ROUND MOUNTAIN KID Daiki Chujo Minehiko Shimodaira 13L 4  
6 3 GOLD DIGGER David Joice Bridget Grylls 16.8L 3  
4 STEPH’S BELLE Terry McCarthy 0
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.