Sunshine Coast: Sunshine Coast Turf Club Saturday, 10 November 2018

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: True Entire Course
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer: 6.43
Track Information:
Nominations Last Published: Tue 06-Nov-18 10:01AM AEDT
Weights declared by: Tue 06-Nov-18 5:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Wed 07-Nov-18 10:00AM AEDT
Riders must be declared before: Wed 07-Nov-18 1:00PM AEDT
Scratching close: Sat 10-Nov-18 8:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 168
Finalised 10/11 - 7:45am/Rider Replacements R.3 No.2, R.4 No.12, R.5 No.5, R.6 No.9 & R.7 No.19
Race 1 - OPEN Handicap Base Rating 86 (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $75,000.1st $42,700, 2nd $14,350, 3rd $7,350, 4th $3,500, 5th $2,100, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 06/11/2018 09:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 2675113605 ALLKNIGHT SAINT G 9 Lauren Herne 83
2 3861571434 APOLOBOOM G 6 Ben Currie 85
3 5030061571 BEL BURGESS G 6 David Murphy 89.5
4 6x13802431 BELFLYER G 7 John Shelton 96
5 2x10x3100x DREAMS APLENTY G 5 John Zielke 95
6 753010x316 ELJETEM G 7 Rochelle Smith 75
7 465x844448 FORTENSKY G 5 Chris Waller 85
8 241697x568 FRESPANOL G 8 Tony Gollan 93
9 012179x39x IN HIS STRIDE G 6 Rex Lipp
10 16x37144x5 NIKITAS G 5 Chris Munce 83
11 55336970x5 PELETHRONIUS G 6 David Pfieffer 85
12 x85306x950 PETROLOGY G 7 Matthew Dunn 93
13 9x499800x8 SHAKOPEE (GB) G 7 Tony Haydon 73
14 4x200x2889 SOLD FOR SONG M 6 Kevin Kemp 94
15 33240x8922 SPUR LE JOUER G 7 Stuart Kendrick 82
Race 2 - OPEN Fillies and Mares Handicap Base Rating 75 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $75,000.1st $42,700, 2nd $14,350, 3rd $7,350, 4th $3,500, 5th $2,100, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Handicap, Minimum Weight 54kg, Fillies and Mares, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 06/11/2018 09:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 354x225619 AIMALAC MILLIE M 6 Danielle Campbell 83
2 6x09318x77 ARIZONA WILDCAT M 5 Luke Hilton 71.5
3 x225x2x977 DAM WONDERFUL M 6 Garnett Taylor 67
4 49x211243x FOXY HOUSEWIFE M 5 David Vandyke 76.5
5 182136x135 GOLDFINCH M 4 Steve Englebrecht 81
6 6791622715 ISIS MAGIC M 6 Ben Currie 85
7 1376304446 MACHU PICCHU M 6 Brian Laherty 59
8 522x117371 PRUE’S ANGEL M 5 Tony Gollan 81.5
9 87x1 SEENTOOMANY F 3 Michael Costa 61
Race 3 - No Metro Wins Handicap - Base Rating 68 (Scaled + 2.5kg) (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $75,000.1st $42,700, 2nd $14,350, 3rd $7,350, 4th $3,500, 5th $2,100, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
No Metro Wins, Special Conditions, Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 86x072119x AANVOERDER M 5 Matthew Dunn 77
2 8281x318x0 ALASKA G 7 Wendy Bannerot 70
3 415x324x11 ALL IMPORTANT G 4 Tony Gollan 69
4 02830x6473 ANNATIME M 7 Darleen Duryea 74
5 x436341711 BACK CHAT G 4 Beau Gorman 58
6 2725487x94 BRIGHT FUTURE G 7 Luke Hilton 65
7 10x1604011 CONQUERING LASS M 4 Steve Tregea 73
8 331124223x COOL SEQUENCE G 6 Steven O'Dea 73
9 17x11247x0 DREAM MASTER G 5 Toby Edmonds 65
10 6x37863442 DRUMBEAT’S CHOICE G 6 Tom Bourke 75
11 31208x2836 IL RICCIO G 5 Tony Gollan 64
12 2x282140x7 IRON GEORGE G 7 Ben Currie 78
13 x860x29607 LADY SOLERNO M 5 Ronald Cameron 54
14 108x13190x LE MATTAN G 5 Brian Smith 67
15 1376304446 MACHU PICCHU M 6 Brian Laherty 59
16 546x821121 MAC’S GAL M 5 Ben Park 64
17 x73390770x MOTION GRANTED G 7 Barry Baldwin 72
18 x31801125x NOBLE BILLY G 6 Rochelle Smith 67
19 248x186234 ORADONNA M 7 Lindsay Gough 76.5
20 9478x57538 ROTHABYE G 5 Trevor Miller 64
21 18210x4062 SAILOR GERRI M 6 Liam Birchley 69
22 x461157x29 SCORCHA M 5 Tony Gollan 68
23 87x1 SEENTOOMANY F 3 Michael Costa 61
24 1533x83641 SEND US A SIGN M 5 Ray Litton 63
25 393214x171 SKY LAKE M 4 Chris Munce 73
26 5132x22111 SNITCH G 4 Ben Currie 76
27 652721873x SO INVINCIBLE G 4 Stuart Kendrick 68
28 4x77x11x11 STANLEY PARK G 4 Toby Edmonds 70
29 1172x01116 THE MECHANIC G 5 David Vandyke 78
30 31246x6515 WE BUILT THIS CITY G 6 Paul Nolan (Jnr) 68
31 2x231x1 WINTER PASSAGE F 3 Stuart Kendrick 68
32 88x6101611 ZOFF ’N’ OFF G 5 Stewart Mackinnon 68
Race 4 - BenchMark 75 Handicap - Base Rating 65 (2200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $75,000.1st $42,700, 2nd $14,350, 3rd $7,350, 4th $3,500, 5th $2,100, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
BenchMark 75, Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 06/11/2018 09:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 06x4272123 ALCAZAR M 5 Desleigh Forster 68
2 152x678536 BACKHOUSE BILLY G 6 Jenny Graham 70
3 6481604495 BENICO’S PRINCE G 7 Peter Kings 67
4 7134703424 CALYPSO BAY (NZ) G 6 Darryl Ward 72
5 68x3585821 IOWA M 4 Chris Munce 64
6 50x412 IT AIN’T ALL HONEY G 4 Desleigh Forster 59
7 6x15339x71 LADY NO MORE M 6 Ian Livingstone 68
8 4370770x01 QUEEN GORGO M 7 Mark C Webb 63
9 57x5375341 RUBY GURU (NZ) M 5 Michael Nolan 65
10 6x6319x245 SHE’S RELIABLE (NZ) M 4 Kelly Schweida 61
11 x63x126131 SO YOU WISH G 4 Bevan Laming 69
12 34946x1832 STANLEY G 5 Michael Costa 76.5
13 821122x162 STRAIGHT HOME G 5 David Joice 70
Race 5 - BenchMark 70 Handicap Base Rating 60 (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $45,000.1st $24,400, 2nd $8,200, 3rd $4,200, 4th $2,000, 5th $1,200, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
BenchMark 70, Handicap, Minimum Weight 54kg, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 20x3314x15 BEAT THE BEAST G 4 Natalie McCall 63
2 5x8500x106 BLOOMING TYCOON M 6 Ian Livingstone 66
3 2622422713 BOILING M 5 Dale Groves 69
4 x431124413 BRAX G 6 Grant Arnold 72
5 10x1604011 CONQUERING LASS M 4 Steve Tregea 73
6 19x0442x61 DEITCH G 7 Stuart Kendrick 70
7 753010x316 ELJETEM G 7 Rochelle Smith 75
8 9352314421 GREYWOLF G 5 Ben Currie 71
9 7413310x50 HIDDEN GOLD M 7 Lynn Tipper 68
10 129x818814 LE DRAMA G 4 Darryl Hansen 64
11 8121060x45 LOVE AND ROCK IT G 4 Robert Heathcote 66
12 2x360190x1 LUCKY JACKSON G 4 Chris Munce 69
13 x34x106932 MASTERATI G 5 Steven O'Dea 70
14 31x1130x1 MISHANI VAIDRA M 4 Ben Currie 72
15 x540926x41 MISHANI WRANGLER G 4 Ben Currie 62
16 54x0227316 MISS MIAO M 4 Garnett Taylor 71.5
17 31516x3031 MR BELLAGIO G 5 Liam Birchley 73
18 x671404625 OPTION G 6 Mick Attard 68
19 x331x111x7 PRINCESS ROULETTE M 7 Barry Lockwood 68
20 12312x05x2 RANCHO MONTOYA G 4 Stuart Kendrick 68
21 x635973055 REALLY REILLY G 7 Steven O'Dea 73
22 141212x REMARKABLE SON (NZ) G 4 David Vandyke 70
23 3469x50x13 RIDGWAY G 5 David Vandyke 62
24 36x5927435 SHOW ’EM (NZ) G 5 Tony Sears 69
25 346x66x254 SO SKILLED G 5 Mark C Webb 68
26 4x77x11x11 STANLEY PARK G 4 Toby Edmonds 70
27 134x8474x5 SUBSOLAR M 6 Chris Anderson 66
28 x522330x15 THE PERPETRATOR G 6 Paul H Duncan 65
29 448331586x TOAN THANG G 5 Glenn Stockdale 63
30 1183x931 TRISTAN DE ANGEL G 4 Matthew Dunn 69
31 3518136044 WHODUNNIT M 5 Les Ross 65
Race 6 - Class 3 Plate (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $45,000.1st $24,400, 2nd $8,200, 3rd $4,200, 4th $2,000, 5th $1,200, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Class 3, Set Weights, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 16330x276x AJANI G 5 Paul Robbins 70
2 x38044x125 ANOTHER SLIPPER G 5 Tony Gollan 64
3 13x3412x3 AWESOME PLUCK G 4 Jenny Graham 88
4 333152325x BASARA M 4 Tony Sears 75
5 31x31222x CHAPTER AND VERSE G 4 Desleigh Forster 69
6 x61151x46x COUNT CUMANI G 5 Matthew Dunn 67
7 17x11247x0 DREAM MASTER G 5 Toby Edmonds 65
8 247963x112 EIGHT OVER G 5 Ben Currie 64
9 50x311440x ELLA DIVINE M 4 Robert Heathcote 63
10 12656x8223 EXCEEDINGLY KOOL G 6 Grant Arnold 60
11 36422x2336 GOOD TIME CHARLIE G 5 Michael Lakey 72.5
12 14x429 JUSTIFY G 4 Tony Gollan 62
13 337x79379x MAKE HER OWN WHEY M 6 Robert Heathcote 63
14 0024L366x9 MISTOFFELEES G 5 Kevin Bodey 65
15 87x1 SEENTOOMANY F 3 Michael Costa 61
16 6x110x5 SUPERSONIC BOOM G 3 Rex Lipp 62
17 x124x52614 TAKES TIME G 6 Lindsay Gough 64
18 40x1 TREVELLO H 4 Chris Munce 61
19 1x51x15 VIENNA POWER G 5 Tony Gollan 69
20 135x1076x1 VOULAIT G 4 Paul H Duncan 69
Race 7 - EAGLE WAY STAYERS SERIES - HEAT - QTIS 3-Y-O Handicap - Base Rating 56 (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $85,000.1st $48,800, 2nd $16,400, 3rd $8,400, 4th $4,000, 5th $2,400, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Handicap, Three-Years-Old, Apprentices can claim.
QTIS 3YO Bonuses: First $24500, Second $7000, Third $3500, to qualified horses.
QTIS 3YO Fillies $17,500 (1st $12,250, 2nd $3,500, 3rd $1,750)


Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 06/11/2018 09:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 4153x632 A MAN TO MATCH C 3 Tony Gollan 66
2 9x03x12 CEOL NA MARA F 3 Chris Munce 61
3 4261 COASTAL PRINCE QTIS Bonus Scheme G 3 Toby Edmonds 60
4 74163325 CRAIGLEA VIRTUE QTIS Bonus Scheme F 3 Krystle Johnston 53
5 00 FOOZLE QTIS Bonus Scheme F 3 Stuart Kendrick
6 13x731 LOPE FOR JOYA QTIS Bonus Scheme F 3 Les Ross 65
7 5x27236x16 MISHANI ROMAN QTIS Bonus Scheme G 3 Ben Currie 60
8 5x125241 MYWIFESAIDNO QTIS Bonus Scheme G 3 Natalie McCall 66
9 7x23411327 OUR TOP SHELF QTIS Bonus Scheme G 3 Stephen Rundle 58
10 222 RUMBERELLA (NZ) G 3 Toby Edmonds
11 2141 THE BIG HOUSE C 3 Tony Sears 64
12 24x4636621 TOO HOT TO HOLD QTIS Bonus Scheme F 3 Steven O'Dea 59
Race 8 - QTIS Three-Years-Old Handicap - Base Rating 62 (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $75,000.1st $42,700, 2nd $14,350, 3rd $7,350, 4th $3,500, 5th $2,100, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Handicap, Three-Years-Old, Apprentices can claim.
QTIS 3YO Bonuses: First $24500, Second $7000, Third $3500, to qualified horses.
QTIS 3YO Fillies $17,500 (1st $12,250, 2nd $3,500, 3rd $1,750)


Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 1x072x AXELLA F 3 Matthew Dunn 64
2 19x9031 COASTAL BOY G 3 Darryl Hansen 62
3 0x1 CRAFTY SPIRIT QTIS Bonus Scheme G 3 Danny Bougoure 59
4 450x HINANO QTIS Bonus Scheme G 3 Mick Mair
5 11x HOLD THE LINE QTIS Bonus Scheme F 3 David Vandyke 68
6 1620 IMA TEAMBOY C 3 Trevor Miller 61
7 21x2281322 JUST FAVULOUS QTIS Bonus Scheme G 3 Donald Baker 65
8 31 KITTIE KINS F 3 Tony Gollan 61
9 616x14 MAGIC FOX QTIS Bonus Scheme C 3 Kelly Schweida 65
10 5x11 OTHERSIDE QTIS Bonus Scheme G 3 Tony Haydon 59
11 48x2307 QUANYIN QTIS Bonus Scheme F 3 Bruce Brown
12 517x34 RED CHASE QTIS Bonus Scheme G 3 Tom Bourke 62
13 453x232244 RED DOULTON QTIS Bonus Scheme F 3 Natalie McCall 65
14 87x1 SEENTOOMANY F 3 Michael Costa 61
15 11256x93 SHAMURT QTIS Bonus Scheme F 3 Tony Gollan 72.5
16 8x4122215x SOARING HEART QTIS Bonus Scheme G 3 Pat Duff 72
17 345x101 TAKOTSUBO QTIS Bonus Scheme F 3 Rex Lipp 64
18 1246x1 TIPPING F 3 Chris Anderson 67
19 1 USMANOV C 3 Toby Edmonds 63
20 2x231x1 WINTER PASSAGE F 3 Stuart Kendrick 68
Race 9 - QTIS Two-Years-Old Handicap - First Starter 58/56 (1000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $75,000.1st $42,700, 2nd $14,350, 3rd $7,350, 4th $3,500, 5th $2,100, 6th $1,000, 7th $1,000, 8th $1,000, 9th $1,000, 10th $1,000
Handicap, Two-Years-Old, Apprentices can claim.
QTIS 2YO Bonuses: First $24500, Second $7000, Third $3500, to qualified horses.
QTIS 2YO Fillies $17,500 (1st $12,250, 2nd $3,500, 3rd $1,750)


Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 5 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 ARJAYAR QTIS Bonus Scheme G 2 Pat Duff
2 BAY NOT GREY QTIS Bonus Scheme G 2 Pat Duff
3 41 BETAIMA QTIS Bonus Scheme F 2 Toby Edmonds
4 BETTER THAN MAGIC QTIS Bonus Scheme G 2 Tom Bourke
5 CHAMPAGNE JET QTIS Bonus Scheme F 2 Toby Edmonds
6 COULDN’T REFUSE C 2 Desleigh Forster
7 DESIGNATED C 2 David Vandyke
8 GOT NO DOUBT F 2 Tony Gollan
9 LADY BRAHMOS F 2 Liam Birchley
10 NEPTUNE’S SPEAR (NZ) C 2 Liam Birchley
11 3 OKEECHOBEE F 2 David Vandyke
12 5 PERFECT SAGA QTIS Bonus Scheme F 2 Helen Page
13 2 SO YOU BEAUTY F 2 Bevan Laming
14 SOUTHERN SWING QTIS Bonus Scheme G 2 Darryl Hansen
15 STAGE PLAY F 2 Gillian Heinrich & Ben Rodgers
16 2 TARIRO F 2 Garry Hutchesson
Queensland

© Queensland Racing Integrity Commission (and other parties working with it). QLD racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RQ and other parties working with it.