Rosehill Gardens: Australian Turf Club Saturday, 24 March 2018

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: +2m Entire
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Tue 20-Mar-18 11:26AM AEDT
Weights declared by: Tue 20-Mar-18 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Wed 21-Mar-18 9:00AM AEDT
Riders must be declared before: Wed 21-Mar-18 12:00PM AEDT
Scratching close: Sat 24-Mar-18 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 481

For more information on new NSW Apprentice Riding Weights feature click here
Race 1 - 2018 LONGINES GOLDEN SLIPPER (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $3,500,000.1st $2,000,000, 2nd $600,000, 3rd $300,000, 4th $170,000, 5th $110,000, 6th $50,000, 7th $50,000, 8th $50,000, 9th $50,000, 10th $50,000, Equine Welfare Fund $35,000, Jockey Welfare Fund $35,000. GROUP 1
Set Weights, Two-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 1x111 WRITTEN BY C 2 Grahame Begg
2 34x11 SANTOS C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
3 11 AYLMERTON C 2 Jean Dubois
4 11x10 LONG LEAF C 2 David & B Hayes & T Dabernig
5 1x1L PERFORMER C 2 Chris Waller
6 1142 EF TROOP G 2 Tony Gollan
7 314 PRAIRIE FIRE C 2 Mick Price
8 1162 SANDBAR C 2 Brad Widdup
9 112 ENBIHAAR F 2 David & B Hayes & T Dabernig
10 3x11111 SUNLIGHT F 2 Tony McEvoy
11 121 ESTIJAAB F 2 Michael, Wayne & John Hawkes
12 2x323 OOHOOD F 2 Tony McEvoy
13 32x12 FIESTA F 2 Chris Waller
14 1112 SIZZLING BELLE F 2 Nick Olive
15 4x31 SEABROOK (NZ) F 2 Mick Price
16 212574 SECRET LADY F 2 Gary Portelli
17 14x74 QAFILA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
18 11x34 GONGS F 2 James Cummings
19 1x434 LEGEND OF CONDOR C 2 Gerald Ryan
20 42x23 SPIN C 2 Peter & Paul Snowden
21 7 A LONG REIN F 2 Leon & Troy Corstens
22 4 ABSAROKA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
23 ACCREDIT C 2 Robbie Griffiths
24 7x ACQUIRE C 2 Edward O'Rourke
25 2 ADANA C 2 Chris Waller
26 ADDOCARR C 2 Tony Gollan
27 65 AFFOGATO C 2 Wendy Roche
28 2142 AL HASA (NZ) C 2 Stephen Autridge & Jamie Richards
29 210 AL NAIFA F 2 Tony McEvoy
30 ALIDADE F 2 Mick Price
31 4x7 ALSHAHHAD C 2 David & B Hayes & T Dabernig
32 19 ANGEL F 2 David & B Hayes & T Dabernig
33 ANOTHER ENCORE F 2 Selina Leef
34 ANTONIO C 2 Mark Newnham
35 3x33264 ARISTOCRATIC MISS F 2 Tony McEvoy
36 6 ARITHMETIC F 2 Mick Price
37 AT THE HELM C 2 Matthew Smith
38 2 AUTUMN F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
39 AUTUMN FLASH C 2 Lance O'Sullivan & Andrew Scott
40 AUTUMN WILD F 2 Lance O'Sullivan & Andrew Scott
41 11x11 AVANTAGE F 2 Stephen Autridge & Jamie Richards
42 0 BALLISTICA F 2 Bjorn Baker
43 BEGIN C 2 James Cummings
44 20 BEN HERCULES C 2 David & B Hayes & T Dabernig
45 24x05 BIONICS C 2 Mathew Ellerton & Simon Zahra
46 9 BLACK LABEL LADY F 2 Kevin Corstens
47 BLING ’N’ BUBBLES F 2 Matthew Dunn
48 4 BOBBIO C 2 John P Thompson
49 BOLD AND WILD C 2 Bjorn Baker
50 0x42 BOLD ARIAL F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
51 BOLLENTE C 2 John O'Shea
52 2x363 BONDI C 2 Peter & Paul Snowden
53 BONITO F 2 Leon & Troy Corstens
54 3Lx BOOM GIRL F 2 Chris Meagher
55 6x BRITISH MEDIUM C 2 Mick Price
56 80 BUCKLE UP BABY F 2 David Pfieffer
57 226 BURBANK C 2 Chris Waller
58 0x74 CAP GRIS NEZ F 2 Clarry Conners
59 CARAVAN F 2 David & B Hayes & T Dabernig
60 CASCADE COUNTY C 2 Peter Gelagotis
61 54x547 CATANZARO C 2 Edward O'Rourke
62 3 CELOSIA F 2 Bjorn Baker
63 CHICADILLY F 2 Gwenda Markwell
64 COMMANDER BELL C 2 Brett Partelle
65 COMPACTOR C 2 Gary Portelli
66 398 CONCRETE C 2 Trent Busuttin & Natalie Young
67 CONSTANZIA F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
68 COOL ARTIE C 2 Mick Price
69 5 COSTELLO G 2 David Payne
70 CRAFTY GIRL F 2 Darren Weir
71 23 CRISTAL EYES F 2 David & B Hayes & T Dabernig
72 12 CRISTOBAL F 2 James Cummings
73 7 CROSS LEGEND F 2 David & B Hayes & T Dabernig
74 DACKARNA F 2 Bjorn Baker
75 0x DALGARANGA C 2 Neville Parnham
76 DANAWI C 2 Tim Martin
77 DARKHAWK C 2 Peter & Paul Snowden
78 DE VALERA C 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
79 1x DECLARATIONOFHEART C 2 Anthony Freedman
80 DESIGN ROUGE C 2 Aaron Purcell
81 0 DIAMOND REFLECTION F 2 Mick Price
82 243 DIO D’ORO C 2 Gary Portelli
83 DIZZY MISS LIZZY F 2 Matthew Smith
84 319 DOUBLE DENMAN F 2 Tony McEvoy
85 485 DOWNLOADS F 2 David & B Hayes & T Dabernig
86 252 DREAM CHILD F 2 David Payne
87 2835 DREAMING OF BISCAY F 2 Nick Olive
88 75 DU WELL F 2 Robbie Griffiths
89 DUBAI TYCOON C 2 Mick Price
90 DUCALE F 2 Paul Perry
91 0 DYNAMISANTE F 2 Jarrod Austin
92 1x DYNAMITED C 2 James Cummings
93 EL ESTOORA (NZ) F 2 Tony McEvoy
94 32x251 ENCRYPTION C 2 James Cummings
95 4196 ENNIS HILL F 2 David & B Hayes & T Dabernig
96 ESTELLA MARIS F 2 John P Thompson
97 327 EXCELTIC C 2 Gary Portelli
98 EXTREME PRIDE F 2 Murray Johnson
99 4 FANDRAL C 2 Peter Gelagotis
100 FANTASAY F 2 Ben Ahrens
101 1 FAROOQ C 2 Tony McEvoy
102 FAST AND READY F 2 Leon & Troy Corstens
103 FERNANDO C 2 Mark Newnham
104 FINAL AWARD C 2 Mark Newnham
105 FIZZ F 2 Tony Gollan
106 68 FLYING BLISS F 2 Paul Perry
107 2 FREUNDIN F 2 Nick Olive
108 4178 FUTOOH F 2 David & B Hayes & T Dabernig
109 GALWAY C 2 Mick Price
110 7 GEISSLER C 2 Anthony & Edward Cummings
111 GESTURE F 2 Edward O'Rourke
112 GET UP GERTIE F 2 Darren Weir
113 2233 GHEEDAA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
114 2x5 GLAMOUR CRUISE F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
115 3x GODODDIN F 2 James Cummings
116 6x GORGONS F 2 James Cummings
117 GREENSKEEPER C 2 Gary Portelli
118 923 GREYSFUL GLAMOUR F 2 Mark Newnham
119 0x81 GREYT LOVE F 2 Les Kelly
120 GUARDS RED C 2 Peter & Paul Snowden
121 GUERRIER C 2 Jean Dubois
122 GYPSY FLYER F 2 Aaron Purcell
123 9 HALVORSEN C 2 Robbie Griffiths
124 HARDACHAK F 2 Bjorn Baker
125 7 HAUNTING SPIRIT C 2 Bryce Heys
126 6x HAVANA HEAT F 2 Trent Busuttin & Natalie Young
127 8 HEAVEN OR HELL F 2 Tim Martin
128 7x48 HEAVENLY THUNDER F 2 David Payne
129 6x35 HIEMAL C 2 James Cummings
130 1x7 HIGH RATIO C 2 Mick Price
131 3x53 HIKAYA (NZ) F 2 Tony McEvoy
132 7 HOME SCENE C 2 Chris Waller
133 HOSTWIN SUPREME C 2 Gary Moore
134 I LIKE IT EASY F 2 Gerald Ryan
135 0x066 I STOLE YOUR LOVE F 2 Gary Portelli
136 7 ICON C 2 Leon & Troy Corstens
137 IGNITER C 2 Robbie Griffiths
138 636 I’M SO SWEET F 2 Michael, Wayne & John Hawkes
139 7x06 IMPETUOSO F 2 Peter & Paul Snowden
140 9 ININDEED F 2 Aaron Purcell
141 1539 INTO THE ABYSS F 2 John P Thompson
142 INVICTUS SALUTE F 2 Mark Newnham
143 9x523 INVINCIBLE LAD C 2 Peter & Paul Snowden
144 INVINCIBLE PRIDE F 2 Murray Johnson
145 INVINCORE C 2 Toby Edmonds
146 1x37 IRISH BET C 2 John O'Shea
147 8x25 IRUKANDJI C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
148 IS WHAT IT IS F 2 Darren Weir
149 IT’S EASY F 2 Brett Partelle
150 JIMMY THE JET C 2 Tim Martin
151 JUST ROLLING C 2 Tony McEvoy
152 JUST TOO GOOD C 2 Gary Portelli
153 8x55 KARA’S HOPE F 2 Tim Martin
154 4x KEIRABELLA F 2 Matthew Dunn
155 KEY FACTOR F 2 Joseph Pride
156 10 KINKY BOOM F 2 Tony McEvoy
157 58 KNIEVEL C 2 Gregory Hickman
158 15 LA PARVA F 2 James Cummings
159 LADY LEGEND F 2 Les Bridge
160 64 LAKE DISTRICT GIRL F 2 Tony McEvoy
161 LECTURE F 2 Aaron Purcell
162 LEGION FIGHTER C 2 Mick Price
163 1x48x0 LEGISLATION C 2 Peter & Paul Snowden
164 24x2 LET ME SLEEP ON IT F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
165 2126 LILITH F 2 Allan Denham
166 936 LINE UP GIRLS G 2 Gary Moore
167 364 LOGAN RIVER C 2 Tony McEvoy
168 LORD ZOULANDER G 2 Gary Portelli
169 LOVE BOAT F 2 Paul Perry
170 50 MANDALONG TAPIT (USA) C 2 Gary Nickson
171 MANNIX C 2 Trent Busuttin & Natalie Young
172 13x MASQUE (NZ) C 2 Graeme Rogerson
173 MAXIMUS MAGNUS G 2 Mick Price
174 619 MELVEEN F 2 Henry Dwyer
175 4x15 MESSERSCHMITT C 2 Anthony Freedman
176 MIMIC F 2 Kris Lees
177 9x7 MISS BLUMENTHAL F 2 Anthony & Edward Cummings
178 2 MISS FABULASS F 2 Kris Lees
179 MISS SAV F 2 Darren Weir
180 250 MISTEED F 2 Peter & Paul Snowden
181 MIZZY F 2 Anthony & Edward Cummings
182 MOANA MARIE F 2 Anthony & Edward Cummings
183 MONARCH COURT (NZ) C 2 Darren Weir
184 MORE SUNDAYS C 2 Bjorn Baker
185 8x2 MUNICH C 2 Peter & Paul Snowden
186 5 MUSWELLBROOK G 2 David & B Hayes & T Dabernig
187 MUTANAASEQ (NZ) C 2 David & B Hayes & T Dabernig
188 2116 NASAAYIM F 2 David & B Hayes & T Dabernig
189 56113 NATIVE SOLDIER C 2 Darren Weir
190 NATURE F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
191 1x4 NEUTRALITY C 2 Peter & Paul Snowden
192 NO COMPLAINTS C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
193 1x015 NOMOTHAJ F 2 David & B Hayes & T Dabernig
194 NORDICUS C 2 Bjorn Baker
195 8x NORTHERN VOYAGE G 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
196 51 NOT A SINGLE CENT C 2 Aaron Purcell
197 0 NOT A ZIN ZAN F 2 Matthew Smith
198 NOTHING NEEDED F 2 Bjorn Baker
199 4x7560 NOW OR NEVER F 2 Gary Portelli
200 47 NUCLEAR BLITZ F 2 Michael, Wayne & John Hawkes
201 OCTANE C 2 Aaron Purcell
202 1206 OLLIVANDER C 2 Mathew Ellerton & Simon Zahra
203 8 OMAR C 2 Gerald Ryan
204 ON OUR HONOUR F 2 David & B Hayes & T Dabernig
205 25x12 ONLY WANNA SING G 2 Robert Heathcote
206 0 ONYAR C 2 Paul Perry
207 5x342 OSORNO C 2 James Cummings
208 43 OUR DAWN F 2 Clarry Conners
209 135 OUTBACK BARBIE F 2 Tony Gollan
210 7x210 OUTRAGEOUS C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
211 35 OXFORD TYCOON C 2 Kim Waugh
212 5 PAPER PLANE F 2 David & B Hayes & T Dabernig
213 323x8 PAQUIRRI C 2 Gary Moore
214 PATCH MAN C 2 Lance O'Sullivan & Andrew Scott
215 617 PATRON BLACK C 2 Gary Portelli
216 63 PEMBROKE CASTLE C 2 Chris Waller
217 31x867 PERFECT PITCH F 2 Gary Portelli
218 PERSUADER F 2 Mick Price
219 40 PIERRLESS F 2 Allan Kehoe
220 0 PIERRO BELLE F 2 Tony McEvoy
221 29 PINDUS C 2 James Cummings
222 PISTOLERO C 2 Tony Gollan
223 2x205 PLAGUE STONE C 2 James Cummings
224 PLEASE RISE C 2 Aaron Purcell
225 PREDECESSOR C 2 Dean Binaisse
226 PRETORIUS C 2 James Cummings
227 PRIESTESS F 2 Michael, Wayne & John Hawkes
228 572 PURE ELATION F 2 Peter & Paul Snowden
229 PYRO G 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
230 0x110x QUACKERJACK C 2 Mark Newnham
231 QUADRIGA C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
232 QUAFFANY C 2 Tony McEvoy
233 QUICK NICK C 2 Paul Perry
234 212x69 RAGGED RASCAL C 2 Paul Perry
235 RAPID AWARD C 2 Mick Price
236 READY TO PROPHET F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
237 77 REPUBLIC G 2 John P Thompson
238 REREVAKI C 2 Mick Price
239 REVEL C 2 Tony Gollan
240 18 RINGERDINGDING C 2 Edward O'Rourke
241 RIVALRY C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
242 6 ROBE DE FETE C 2 Robbie Griffiths
243 ROCK THE DRUM C 2 David & B Hayes & T Dabernig
244 ROCK TYCOON C 2 Mick Price
245 73x00 ROCK ZONE G 2 David Payne
246 769 ROMANTIC WHISPER F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
247 RONSTAR G 2 Gary Portelli
248 2x656 ROOBEENA F 2 Tony McEvoy
249 1 ROOSEVELT C 2 James Cummings
250 ROSINA KOJONUP F 2 Bjorn Baker
251 8x ROYAL CAPTAIN C 2 Gerald Ryan
252 58 ROYAL WITNESS G 2 John Sargent
253 RUBAN BLEU C 2 David & B Hayes & T Dabernig
254 71 SAINT ANTONIO LAD C 2 Peter & Paul Snowden
255 SAINT PETER C 2 Edward O'Rourke
256 SAINTLY SUNRISE C 2 Peter & Paul Snowden
257 SALSA MAN C 2 Paul Perry
258 25120 SANCTIMONIOUS C 2 Tony McEvoy
259 34x6 SANGITA F 2 Peter & Paul Snowden
260 54 SARZANA F 2 Richard Freedman
261 3x SASSY CHARLIE F 2 Paul Perry
262 1x20 SATIN SLIPPER F 2 Peter & Paul Snowden
263 4 SCHNAPPS C 2 Brad Widdup
264 SECRET LEGEND G 2 Les Bridge
265 SECRET’S SAKE F 2 Tony Gollan
266 SEEWHATSHEBRINGS F 2 David & B Hayes & T Dabernig
267 SEQUITUR F 2 Michael, Wayne & John Hawkes
268 211x40 SETSUNA F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
269 SHAHALA F 2 Bjorn Baker
270 SHEBRINGS LUCK F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
271 6 SHE’S FURLINE F 2 Peter & Paul Snowden
272 SHE’S MY GIRL F 2 Brett Partelle
273 SHE’S OUR REWARD F 2 Darren Weir
274 SHORT ’N’ REGAL F 2 Richard Freedman
275 66 SIGNORE FOX C 2 Peter & Paul Snowden
276 3 SISTER SLEDGE F 2 Anthony & Edward Cummings
277 44 SIZZLESUN C 2 Aaron Purcell
278 SKIDMAN C 2 Aaron Purcell
279 2606 SKYRAY G 2 Clarry Conners
280 0x23x SOKUDO C 2 Peter & Paul Snowden
281 SPIRIT OF INDIGO F 2 Toby Edmonds
282 7 SPIRITUAL PURSUIT F 2 Jason Coyle
283 STAR FALL C 2 Aaron Purcell
284 79 STAR ORDER F 2 Matt Cumani
285 88 STARRY F 2 Peter & Paul Snowden
286 4 STARVIRGO C 2 Anthony Freedman
287 60 STEALTH SNIPER C 2 Gerald Ryan
288 STILL INVINCIBLE C 2 Tony McEvoy
289 32x71 STUNTS C 2 James Cummings
290 SULTRY DREAMER F 2
291 226 SUNDARBANS (NZ) F 2 Michael, Wayne & John Hawkes
292 227 SUNREEL F 2 Kris Lees
293 1x53 SWEET AVA F 2 Gerald Ryan
294 3 SWELT C 2 Brad Widdup
295 50 TA CHANSON G 2 Bjorn Baker
296 TAKEITTOTHELIMIT F 2 Tony Sears
297 TAROBA G 2 Paul Perry
298 04 TATIARA F 2 Robbie Laing
299 TAWARET F 2 Chris Waller
300 53 TCHAIKOVSKY C 2 Peter & Paul Snowden
301 30 TELL NO TALES F 2 Matthew Smith
302 4230 TERMINOLOGY F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
303 TEST OF WAR G 2 Gary Portelli
304 9 THANK HEAVENS F 2 Tim Martin
305 5 THE FOUNDER C 2 David & B Hayes & T Dabernig
306 8 THE RUNNING MAN C 2 Robbie Griffiths
307 THORONDOR C 2 Robbie Laing
308 TONY NICCONI C 2 David & B Hayes & T Dabernig
309 3x60 TOULOUSE C 2 David Payne
310 8 TRANSACT G 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
311 TREVELYAN C 2 Mark Newnham
312 28 ULUSABA G 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
313 437 VEGA ONE C 2 John P Thompson
314 VENDOME (NZ) C 2 Michael, Wayne & John Hawkes
315 54 VENOM F 2 Clarry Conners
316 VERNAZZA F 2 Matthew Dunn
317 13 VIENNESE STAR F 2 Aaron Purcell
318 30 VIRTUAL INSANITY C 2 David & B Hayes & T Dabernig
319 2 WAGNER C 2 James Cummings
320 WATCHING C 2 Anthony & Edward Cummings
321 17x WHISKEY SHOOTER F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
322 WILLIAM C 2 Matthew Dunn
323 WINGED KEEL F 2 Mick Price
324 WISDOM PATCH C 2 Lance O'Sullivan & Andrew Scott
325 YULONG JUNE C 2 Darren Weir
326 YULONG NEPTUNE C 2 Mick Price
327 YULONG PLUTO C 2 Mick Price
328 ZOUMANOR C 2
329 146 ZOUSAIN C 2 Chris Waller
Race 2 - GEORGE RYDER STAKES (1500 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,000,000.1st $580,000, 2nd $190,000, 3rd $98,000, 4th $44,000, 5th $22,000, 6th $10,000, 7th $10,000, 8th $10,000, 9th $8,000, 10th $8,000, Equine Welfare Fund $10,000, Jockey Welfare Fund $10,000. GROUP 1
Standard Weight for Age, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 20/03/2018 11:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 113x385x66 CLEARLY INNOCENT G 6 Kris Lees 110
2 211x214191 CRACK ME UP (NZ) G 4 Bjorn Baker 106
3 11x137 D’ARGENTO C 3 Chris Waller 88
4 x0x360x314 ENDLESS DRAMA (IRE) H 6 Chris Waller 107
5 1x23475x38 FOXPLAY M 4 Chris Waller 110
6 5x121262x1 HAPPY CLAPPER G 7 Patrick Webster 116
7 41112x13x3 INVINCIBLE GEM M 4 Kris Lees 108
8 1x4320x111 KEMENTARI C 3 James Cummings 109
9 3x128x25x2 MISTER SEA WOLF (IRE) G 6 Chris Waller 99
10 13x72x203x ONE FOOT IN HEAVEN (IRE) R 6 Chris Waller 108
11 11x11111x1 WINX M 6 Chris Waller 132
Race 3 - RANVET STAKES (2000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $700,000.1st $402,000, 2nd $132,000, 3rd $69,000, 4th $32,000, 5th $16,000, 6th $7,000, 7th $7,000, 8th $7,000, 9th $7,000, 10th $7,000, Equine Welfare Fund $7,000, Jockey Welfare Fund $7,000. GROUP 1
Standard Weight for Age, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 20/03/2018 11:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 1141124x32 ALWARD (IRE) G 5 Chris Waller 95
2 0222511x73 CLASSIC UNIFORM G 5 Gary Moore 109
3 40x2842442 CONSENSUS (NZ) M 6 Stephen McKee 105
4 111x270x40 EGG TART M 4 Chris Waller 104
5 143150x112 GAILO CHOP (FR) G 7 Darren Weir 115
6 515867x281 HARLEM (GB) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 109
7 1x1661x502 LEVENDI C 3 Peter Gelagotis 85
8 02720x2426 PRIZED ICON H 4 Kris Lees 107
9 1412x3x50x SARRASIN (GB) H 6 Richard Freedman 98
10 90x5611103 SINGING (FR) H 8 Kris Lees 102
11 054420x225 SINGLE GAZE M 5 Nick Olive 109
12 85x6144332 TERWILLIKER G 3 Anthony & Edward Cummings 62
13 46925041x8 THE TAJ MAHAL (IRE) H 4 Liam Howley 106
14 5x76200x43 VENTURA STORM (IRE) G 5 David & B Hayes & T Dabernig 107
Race 4 - THE GALAXY (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $700,000.1st $402,000, 2nd $132,000, 3rd $69,000, 4th $32,000, 5th $16,000, 6th $7,000, 7th $7,000, 8th $7,000, 9th $7,000, 10th $7,000, Equine Welfare Fund $7,000, Jockey Welfare Fund $7,000. GROUP 1
Handicap, Minimum Weight 50kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 394x2531x6 BALL OF MUSCLE G 7 Joseph Pride 104
2 0x21330x60 CATCHY F 3 David & B Hayes & T Dabernig 102
3 00x21172xN DAL CIELO (NZ) G 5 Kris Lees 95
4 1368x008x9 DERRYN H 4 David & B Hayes & T Dabernig 102
5 266x4269x5 ENGLISH M 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott 111
6 21x78192x0 FUHRYK M 4 David & B Hayes & T Dabernig 102
7 32079x1581 GUARD OF HONOUR G 4 Kris Lees 89
8 5x523x112x IN HER TIME M 5 Benjamin Smith 112
9 76875113x2 JUNGLE EDGE G 7 Mick Bell 109
10 x307324017 LADY ESPRIT M 5 Aaron Purcell 98
11 11202x250x LE ROMAIN G 5 Kris Lees 114
12 1220x129x PARIAH C 3 Peter & Paul Snowden 91
13 167x5114x1 SECRET AGENDA M 5 Mick Price 112
14 2121x11x22 SNITTY KITTY M 4 Henry Dwyer 106
15 117x1111 SUGAR BELLA M 4 Kris Lees 94
16 x930x15x45 SUPIDO H 6 Michael Kent 104
17 847x5400x7 TAKEDOWN G 5 Gary Moore 107
18 61x70600x8 THE MISSION C 3 Paul Perry 90
19 306x13x140 THRONUM H 4 David & B Hayes & T Dabernig 103
20 5x2450x415 TULIP F 3 David & B Hayes & T Dabernig 90
21 11x115x4 VIRIDINE C 3 James Cummings 94
Race 5 - SKY RACING ROSEHILL GUINEAS (2000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $600,000.1st $344,000, 2nd $114,000, 3rd $58,000, 4th $28,000, 5th $14,000, 6th $6,000, 7th $6,000, 8th $6,000, 9th $6,000, 10th $6,000, Equine Welfare Fund $6,000, Jockey Welfare Fund $6,000. GROUP 1
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 155111x554 ACE HIGH C 3 David Payne 107
2 21321130 AGE OF FIRE C 3 Stephen Autridge & Jamie Richards 100
3 11243 BELFAST C 3 Trent Busuttin & Natalie Young 77
4 42251x6009 CAPITAL GAIN G 3 Paul Butterworth 88
5 12126x1271 CLIFF’S EDGE C 3 Darren Weir 98
6 3235x2128 CONDOR C 3 Paul Perry 69
7 11x137 D’ARGENTO C 3 Chris Waller 88
8 132485 ENDOWMENT (NZ) G 3 Donna Logan & Chris Gibbs 79
9 1111 FURORE (NZ) G 3 Kris Lees 73
10 311x626 KAONIC (NZ) C 3 Chris Waller 80
11 1x1661x502 LEVENDI C 3 Peter Gelagotis 85
12 x212135x40 MAIN STAGE (NZ) G 3 Trent Busuttin & Natalie Young 75
13 211x1156 MISSION HILL G 3 Murray Baker & Andrew Forsman 79
14 374211 MONGOLIAN MARSHAL (NZ) G 3 Murray Baker & Andrew Forsman 72
15 921x13272 MONGOLIANCONQUEROR (NZ) G 3 Stephen Autridge & Jamie Richards 90
16 2x2273x294 SALSAMOR (NZ) C 3 Trent Busuttin & Natalie Young 82
17 112x1295 SIEGE OF QUEBEC C 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 86
18 31x512 SO YOU WIN G 3 Chris Waller 72
19 0x94220x60 TANGLED C 3 Chris Waller 90
20 74x120 TANGMERE (NZ) C 3 Chris Waller 68
21 85x6144332 TERWILLIKER G 3 Anthony & Edward Cummings 62
22 14164 THE MAYOR (NZ) G 3 Chris Waller 80
23 3141x74 VILLERMONT C 3 Aaron Purcell 85
24 12235x4631 VIN DE DANCE (NZ) G 3 Murray Baker & Andrew Forsman 102
25 2x24718x55 WEATHER WITH YOU G 3 Murray Baker & Andrew Forsman 73
26 9x97345131 YURALLA BOY G 3 Todd Howlett 62
Race 6 - TAB BIRTHDAY CARD STAKES (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $150,000.1st $84,000, 2nd $28,200, 3rd $13,350, 4th $6,750, 5th $3,450, 6th $2,250, 7th $2,250, 8th $2,250, 9th $2,250, 10th $2,250, Equine Welfare Fund $1,500, Jockey Welfare Fund $1,500. GROUP 3
Quality, Minimum Weight 53kg, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x31105x252 ACQUME F 3 Brad Widdup 80
2 05x2468x49 CONCHITA M 4 Paul Perry 73
3 523x444x11 FARAWAY TOWN M 4 Matthew Smith 97
4 65512x1x42 FRAGONARD M 4 James Cummings 84
5 408x83x500 HERMOSA BEACH M 7 Matthew Dale 84
6 x38355330x HETTY HEIGHTS M 6 Kim Waugh 84
7 72117x3250 INSENSATA M 4 Jason Coyle 86
8 3x1131x LISDOONVARNA (NZ) F 3 Amanda Turner & Mauro Poletti 66
9 4341280x01 MARIQUITA M 5 Gerald Ryan 75
10 16x132 MISS QUE M 4 Joseph Pride 82
11 x14104x251 MISSILE CODA M 4 Peter & Paul Snowden 78
12 3279x0981x NANCY M 6 Peter & Paul Snowden 100
13 24316x5525 NO INTEREST M 5 Jason Coyle 76
14 195x4549x6 ONE MORE HONEY F 3 John P Thompson 77
15 x13347x281 QUILISTA M 4 Darren Weir 86
16 x493x134x4 RAVI M 5 Peter & Paul Snowden 102
17 682147530x RED CHANDELIER M 5 Anthony & Edward Cummings 62
18 136x1312x7 SLOW BURN M 4 Les Bridge 82
19 x38483x90x SPRIGHT M 4 Garry Frazer 86
20 3325x21023 STAR REFLECTION M 5 Kris Lees 79
21 117x1111 SUGAR BELLA M 4 Kris Lees 94
22 121 TARABAI F 3 Michael, Wayne & John Hawkes 70
23 5x2450x415 TULIP F 3 David & B Hayes & T Dabernig 90
24 113 TWILIGHT SONG F 3 David & B Hayes & T Dabernig 69
25 3323x13423 WITCHES M 4 Brad Widdup 72
26 x14611x434 ZA ZI BA F 3 Brad Widdup 72
Race 7 - EPONA STAKES (1900 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $150,000.1st $84,000, 2nd $28,200, 3rd $13,350, 4th $6,750, 5th $3,450, 6th $2,250, 7th $2,250, 8th $2,250, 9th $2,250, 10th $2,250, Equine Welfare Fund $1,500, Jockey Welfare Fund $1,500. GROUP 3
Set Weights plus Penalties, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 20/03/2018 11:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 7x05278x14 ARDANZA M 5 Wendy Roche 66
2 0x99045357 ASTARA (NZ) M 4 Michael Kent 76
3 79239x1711 CEYLON (NZ) M 4 Trent Busuttin & Natalie Young 79
4 116x5986x5 CONSOMMATEUR (NZ) M 5 Michael Kent 91
5 x2115x3321 DOMED M 4 John P Thompson 71
6 340x4687x4 HARLOW GOLD (NZ) M 4 David & B Hayes & T Dabernig 90
7 x173314x21 KARAVALI (NZ) M 4 Kris Lees 86
8 11x0230x76 LA COURBETTE (FR) M 5 Matthew Smith 71
9 11x080x939 MONTOYA’S SECRET M 4 Leon & Troy Corstens 96
10 631x743 NETTOYER M 4 Wendy Roche 81
11 227x421712 NOT BOSSY M 4 Joe Cleary 56
12 323x37x877 OKLAHOMA GIRL M 4 Chris Waller 85
13 22x6278x85 PERFECT RHYME M 4 Ron Leemon 85
14 59x8025564 PIONEERING M 5 Chris Waller 80
15 211329x232 THE PINNACLE M 4 Peter & Paul Snowden 81
Race 8 - IRRESISTIBLE POOLS N E MANION CUP (2400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $150,000.1st $84,000, 2nd $28,200, 3rd $13,350, 4th $6,750, 5th $3,450, 6th $2,250, 7th $2,250, 8th $2,250, 9th $2,250, 10th $2,250, Equine Welfare Fund $1,500, Jockey Welfare Fund $1,500. GROUP 3
Quality, Minimum Weight 53kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 233323x672 ADMIRAL JELLO G 5 Kris Lees 93
2 1x21402x24 ALMANDIN (GER) G 8 Liam Howley 111
3 1141124x32 ALWARD (IRE) G 5 Chris Waller 95
4 05518x9030 ARALDO JUNIOR (GER) G 7 Michael Moroney 89
5 6211x06843 BON EQUUS G 5 Joseph Pride 67
6 23x7365111 BONDEIGER H 6 Darren Weir 90
7 22x4321223 EQUIPPED G 4 John Sargent 64
8 x33x24103x FOUNDRY (IRE) G 8 Liam Howley 103
9 515867x281 HARLEM (GB) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 109
10 3946x140x6 HARRISON (GB) G 5 Liam Howley 86
11 x9x2180580 IMPERIAL AVIATOR (GB) G 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott 86
12 5x2114x397 LORD FANDANGO (GER) H 5 Archie Alexander 102
13 4813x56672 MASTER OF ARTS (NZ) H 6 Darren Weir 98
14 0x85202261 MULTITUDE G 5 Gai Waterhouse & Adrian Bott 82
15 11x3131146 PATRICK ERIN (NZ) G 6 Chris Waller 97
16 4x746x0151 PERIBSEN (IRE) H 5 John O'Shea 77
17 90x5611103 SINGING (FR) H 8 Kris Lees 102
18 46x1492123 TAMARACK (NZ) G 4 Joseph Pride 72
19 85x6144332 TERWILLIKER G 3 Anthony & Edward Cummings 62
20 47560x7478 THE BANDIT (JPN) G 6 John P Thompson 74
21 4129x48738 THE GETAWAY G 4 Paul Perry 80
22 46925041x8 THE TAJ MAHAL (IRE) H 4 Liam Howley 106
23 5x76200x43 VENTURA STORM (IRE) G 5 David & B Hayes & T Dabernig 107
Race 9 - DARBY MUNRO STAKES (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $125,000.1st $70,000, 2nd $23,500, 3rd $11,125, 4th $5,625, 5th $2,875, 6th $1,875, 7th $1,875, 8th $1,875, 9th $1,875, 10th $1,875, Equine Welfare Fund $1,250, Jockey Welfare Fund $1,250. LISTED
Set Weights plus Penalties, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 18 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 20/03/2018 11:00:00 AM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x31105x252 ACQUME F 3 Brad Widdup 80
2 1x313744x3 BEAU GESTE C 3 James Cummings 79
3 215x1137 BRAVE SONG C 3 Peter & Paul Snowden 79
4 221127x40 FROLIC F 3 Edward O'Rourke 99
5 1x53772x11 I AM EXCITED F 3 David Pfieffer 88
6 1x1 ISAURIAN C 3 James Cummings 73
7 011x MANICURE F 3 James Cummings 72
8 195x4549x6 ONE MORE HONEY F 3 John P Thompson 77
9 6x673715x5 PERAST C 3 Paul Perry 82
10 211 RISK AND REWARD G 3 Peter Nestor 61
11 211x SEAWAY (NZ) C 3 Chris Waller 71
12 121 TARABAI F 3 Michael, Wayne & John Hawkes 70
13 5x2450x415 TULIP F 3 David & B Hayes & T Dabernig 90
14 113 TWILIGHT SONG F 3 David & B Hayes & T Dabernig 69
15 2144x1832 WILD HEART G 3 Michael, Wayne & John Hawkes 80
16 x14611x434 ZA ZI BA F 3 Brad Widdup 72

© Racing NSW (and other parties working with it). NSW racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by Racing NSW and other parties working with it.