RV Racing

From Monday 31 Aug 2015, Victorian Club Track Managers are entering track conditions directly and entry will no longer be performed by Racing Australia.

Please note that no further Track Condition Reports outside of the four Racing Victoria submission timeframes and deadlines outlined below are required to be submitted unless there is a change in Track Rating. If there is a change in Track Rating at any stage an additional report will be entered by the Victorian Club Track Managers.
For further information please contact the relevant racing club.

Item Inspection Timeframe Inspection Deadline for Track Rating to be Submitted Non Submission Follow Up
1 Day of nominations close
[after nominations close]
Following Noms Close & Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
2 Day before acceptances close
[after nominations close]
Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
3 Day of acceptances close
[before acceptances close]
Prior to 6:50am
[where there has been significant weather conditions overnight resulting in a change in Track Rating since the prior day's report]
4 Day before Race Day
[after acceptances close]
Prior to 2:50pm By Racing Victoria
Post 3pm and prior to 4pm
5 Race Day
[after acceptances close]
Prior to 6:50am By Racing Australia
Post 6:50am


 

Werribee: Werribee Racing Club Sunday, 10 December 2017

Meeting Type: Country (TAB MEETING)
Rail Position: True Entire Circuit
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: Good 4
Weather: Fine
Penetrometer: 5.1
Track Information: Inspection 3:46PM 10/12;
Nominations Last Published: Tue 05-Dec-17 12:41PM AEDT
Weights declared by: Wed 06-Dec-17 4:00PM AEDT
Acceptances must be declared before: Thu 07-Dec-17 9:30AM AEDT
Riders must be declared before: Thu 07-Dec-17 1:00PM AEDT
Scratching close: Sun 10-Dec-17 7:30AM AEDT
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 351
Finalised 10/12 - 7:45am. Rider Replacement R8 N1. Late Scratching R6 N8
Race 1 - Maiden Plate (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $25,000.1st $13,750, 2nd $4,250, 3rd $2,000, 4th $1,125, 5th $750, 6th $625, 7th $625, 8th $625, 9th $625, 10th $625
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 3 ALBERTS LAD G 3 Peter Gelagotis
2 5264x ALONZAH M 4 Allison Sheehan
3 2 ANOTHER MCCLOUD G 4 Luke Oliver
4 APHRODITE ROCK F 3 David & B Hayes & T Dabernig
5 9x556 ARCOLA (NZ) G 5 Robert Linnell
6 0425x AURIC GOLD G 4 Peter Morgan
7 BEAT IT JUSTBEATIT G 3 Leon & Troy Corstens
8 BELLA LUCIANA F 3 Michael, Wayne & John Hawkes
9 03x987 BENELLA F 3 Robbie Griffiths
10 524 BLUEBROOK G 3 Todd Balfour
11 40x48x BROADSTONE G 4 Mitchell Beer & Max Hinton
12 BRUIN G 4 Penny Reeve
13 050002 CHARMING MISS M 6 Geon Singh
14 x26636647x CHOPSTICKS G 5 Jamie Edwards
15 CINNABON F 3 David & B Hayes & T Dabernig
16 0x4435x373 CITY OF PEARLS G 4 Matt Laurie
17 COMPERE G 3 Stephen Brown
18 CRYPTO SALLY ROCKS F 3 Shawn Mathrick
19 060x DEAD NED TED G 4 Timothy Grace
20 84x334 DIVINE RED (NZ) C 3 Matt Laurie
21 55 ELUDED G 3 Mathew Ellerton & Simon Zahra
22 EQUIAMICO G 3 Pat Cannon
23 658x927375 FAMILY BUSINESS M 4 Paul Banks
24 GOD’S CRYSTAL G 4 Anne Blackburn
25 GROUP SESSION C 3 Aaron Purcell
26 HARDLY SURPRISING F 3 Aaron Purcell
27 HELIX PARK F 3 David & B Hayes & T Dabernig
28 HIGHEST DUTY G 4 Damien Williams
29 32x2x4 I AM WILDWOOD M 5 Luke Oliver
30 898x6 ILOVETHISGIRL F 3 Robbie Griffiths
31 342x INVINSKI G 4 Andrew J Payne
32 IT’S LA PREMIERE G 3 Luke Oliver
33 4x9x54 KAERA JAANI F 3 Patrick Payne
34 4 KALASHANI GEM M 5 Terry Walsh
35 2x KING WIMBBLE G 4 Symon Wilde
36 7x06x KLARIK G 4 Simone Ferchie
37 789948789x LEESABEEL (NZ) M 6 Sergio Beani
38 LOOK BEHIND F 3 John Sadler
39 423 LORD MORNINGTON G 4 Peter White
40 4x8x LYNNE’S WATCHING M 5 Mitchell Beer & Max Hinton
41 ME WHEE G 3 Robert Smerdon
42 MODERNISTIC G 3 John Sadler
43 2 MR MONEY BAGS G 3 Robbie Griffiths
44 748 MY KIND OF SCENE M 4 James Wardeiner
45 4 O’GRACE F 3 Aaron Purcell
46 4x8x8x52 ORPHANALI M 4 Grant & Peter Dalziel
47 OUR REGAL WARRIOR C 3 Henry Dwyer
48 PARIS GEM F 3 Sue Naylor
49 56x368x5 POOLSIDE HAMILTON G 3 Trudi Christie
50 36x2833 PREMIO MOMENTO G 3 David & B Hayes & T Dabernig
51 RACEY RAFF G 3 Michael Huglin
52 REGIS COMMAND G 3 Jason Warren
53 0x6 RISING MIRAGE M 5 Brooke Schreuder
54 ROYAL THUNDER G 3 David & B Hayes & T Dabernig
55 8240398636 SERGEANT SAM G 5 Gavin Bedggood
56 SHALWA (NZ) F 3 Mick Price
57 7x SHAMROCK JOY F 3 Luke Oliver
58 40 SHEZ GONE COMMANDO F 3 Charlotte Littlefield
59 SINNAMON LANE F 3 George Osborne
60 2534x SLEEK ACHEEVA G 4 Stuart Webb
61 7x23x2 TATA MADIBA G 3 David & B Hayes & T Dabernig
62 00x87459 TEMPT G 3 John Moloney
63 64040x2049 THE FREAK G 5 Simone Ferchie
64 x7444203x2 THE WILD WILD WEST M 4 Pat Cannon
65 260x5x TRAFFIC COP G 5 Luke Oliver
66 6x45 TROON G 3 Mick Price
67 2 TRUMP SHOT (NZ) C 3 Chris Meagher
68 TWO BILLS G 4 Symon Wilde
69 29 VERA JOY M 4 Terence Ahern
70 58x9870 VICTORY DAY F 3 Robbie Griffiths
71 VILLA FORTUNA F 3 Paul Banks
72 6x49x6037 VISION OF LIFE G 5 Len Ablett
73 232 WALHALLA G 3 Robbie Griffiths
74 354566653x ZANAHARY H 4 Robbie Laing
Race 2 - Maiden Plate (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $25,000.1st $13,750, 2nd $4,250, 3rd $2,000, 4th $1,125, 5th $750, 6th $625, 7th $625, 8th $625, 9th $625, 10th $625
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 9 ALL ABOUT JULIA F 3 David & B Hayes & T Dabernig
2 80x AMERICAIN ROCK G 3 Stephen Brown
3 9x ANNEKA F 3 Robert Smerdon
4 57948x65x0 BARKLEY G 5 Sergio Beani
5 BEAU SOLEIL G 4 Brendan McCarthy
6 03x987 BENELLA F 3 Robbie Griffiths
7 68 BIG ROY G 4 Jim Cerchi (Jnr)
8 6 BLACK VAIN G 3 David & B Hayes & T Dabernig
9 524 BLUEBROOK G 3 Todd Balfour
10 8 BURZALI (NZ) M 4 Geoff Brunsdon
11 56x CALIFORNIAGRANDCRU G 3 Peter & Paul Snowden
12 56x33 CAREERING AWAY G 3 John McArdle
13 9x5 CATSKILL ROC (NZ) F 3 Stuart Webb
14 704x4 CHICOLABEL M 4 Rick Harrison
15 0x4435x373 CITY OF PEARLS G 4 Matt Laurie
16 6x90x4x9 DEE ENNAY G 4 Barry Muddle
17 0x7 DESIDERO G 3 Colin Scott
18 34 DRAMATIST F 3 Robert Smerdon
19 7566536x EAST WEST G 4 Ray Coombes
20 ENDLESS ROSE (NZ) F 3 Trent Busuttin & Natalie Young
21 20x4 EVOLUTIONIST G 3 Robbie Griffiths
22 326x32 EVOPEX G 4 Peter Morgan
23 9x532 FILLE GRIS M 4 John Price
24 53x9059043 FLYING FRENCHY M 4 Luke Oliver
25 30x84 GABRIEL G 4 Heath Conners
26 3x GRUNT (NZ) C 3 Mick Price
27 563x67470x HEART OF CORAL M 4 Kane Harris
28 0x7 HE’S ALL CLASS C 3 Mitchell Beer & Max Hinton
29 7 IMMUTABLE G 4 Brett Scott
30 342x INVINSKI G 4 Andrew J Payne
31 47 KALEDI F 3 Rachael Cunningham
32 3 LAST BOY SCOUT G 3 Kane Harris
33 5x LOXWOOD G 3 Anthony Freedman
34 0x0000x MAMTRICOL G 4 Mick Sell
35 088x MANGO DELIGHT F 3 Dan O'Sullivan
36 984x2409x3 MISS HUGO A GOGO M 4 Mitchell Beer & Max Hinton
37 07232 MISSCINO F 3 Robert Smerdon
38 2 MR MONEY BAGS G 3 Robbie Griffiths
39 46x44 NOYA G 5 Michael & Luke Cerchi
40 3 PAINT THIS CITY G 3 Jason Warren
41 3 PRETTY TO SEA (NZ) F 3 Aaron Purcell
42 89x708 RAPAREE G 3 Michelle Payne
43 7x53 RED LIBERTY (NZ) G 4 Danny O'Brien
44 7x5x8x3879 RED SKIES G 5 John Brooks
45 403 RERELEASE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
46 x20x736x09 RUN FOR RAFFIN G 6 Grant & Peter Dalziel
47 23x44229x3 SHE’S TIDY M 4 Pat Cannon
48 60x4 SHINSEKI G 3 Pat Carey
49 768x5x8 SNOWBOARDER M 5 George Osborne
50 46 SO YOU DREAM C 3 Robbie Griffiths
51 6x8353 SPRINGTHORPE G 3 Mick Price
52 SUKOOT (NZ) C 3 David & B Hayes & T Dabernig
53 337x73x SUPERGRASS G 4 Michael Kent
54 00x87459 TEMPT G 3 John Moloney
55 800 THE PRESENTER G 3 Stuart Webb
56 58x9870 VICTORY DAY F 3 Robbie Griffiths
57 3444x79322 WESSELS G 4 Daniel Bowman
58 5 WHITE WITH ONE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
59 70x043507x ZERO SECRETS G 4 Richard Laming
Race 3 - Super Vobis Maiden Plate (2000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $25,000.1st $13,750, 2nd $4,250, 3rd $2,000, 4th $1,125, 5th $750, 6th $625, 7th $625, 8th $625, 9th $625, 10th $625
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Maiden, Set Weights, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices can claim.
This race carries a SUPER VOBIS Nominators Bonus of $3,600 and a SUPER VOBIS Owners Bonus of $8,400 for qualified horses.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 7 ALABAMA MAN Super Vobis Bonus Scheme G 3 Jackson Pallot
2 35559x6346 ALJAMAAL Super Vobis Bonus Scheme G 5 Michael Townsend
3 7x9870696 AVALON LAD Super Vobis Bonus Scheme G 5 Gary Bridges
4 53624x845x CANTERBURY KING (NZ) G 5 Peter Lafferty
5 6582 CAPTAIN ARJENTO Super Vobis Bonus Scheme G 4 Peter Gelagotis
6 00320 CASTAGNE Super Vobis Bonus Scheme M 4 Robert Smerdon
7 0049750743 COSTANO MILLE (NZ) M 6 Bryce Stanaway
8 7x598x5966 DANE CAVALLO G 4 Robbie Laing
9 7540 DIFFUSE Super Vobis Bonus Scheme G 4 Robbie Laing
10 0x57548 EATON G 5 Michael & Luke Cerchi
11 055x630 EL CHORRILLO (NZ) H 5 Robbie Laing
12 5322x97265 ENDEVINALLES Super Vobis Bonus Scheme G 8 Sharyn Trolove
13 04668 EYES ARE BLUE (GB) G 4 Darren Weir
14 0063 FRANKLIN LANE (NZ) G 3 Anthony Freedman
15 x669x0x059 GRASSHOPPER Super Vobis Bonus Scheme G 4 Timothy Grace
16 35x00684 GREAT ALPINE ROAD (NZ) M 5 Bob Challis
17 x424287573 JOSEPH Super Vobis Bonus Scheme G 6 Bob Challis
18 26043 JUST A GIGOLO Super Vobis Bonus Scheme G 4 Patrick Payne
19 326 MAGNAPEGASUS Super Vobis Bonus Scheme G 3 Anthony Freedman
20 x430076706 MAQUINA AMOR Super Vobis Bonus Scheme G 4 Ern Ewert
21 220x24 MARCHING ON G 4 Michael Kent
22 72 MELOMAKARONA (NZ) C 3 Luke Oliver
23 2 MOORABOOL M 4 Bryce Stanaway
24 35 PENTHOUSE PLAYBOY (NZ) G 4 Darren Weir
25 570x950472 PEPPINO G 3 Steve Richards
26 557 PERFECT CLARITY Super Vobis Bonus Scheme F 3 Colin Little
27 5x66 PRINCE ALBY G 4 Charlotte Littlefield
28 48x376x674 RICHLY SPEAKING Super Vobis Bonus Scheme G 4 Sally Wynne
29 7220x86625 SUBUTAI (NZ) G 4 Danny O'Brien
30 60 TIME FOR TIFFANY Super Vobis Bonus Scheme F 3 Mick Sell
31 0292060422 WOODBRIDGE G 4 Robbie Laing
32 8062683763 ZATSO (NZ) M 4 Wayne Walters
Race 4 - Class 1 Handicap (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $25,000.1st $13,750, 2nd $4,250, 3rd $2,000, 4th $1,125, 5th $750, 6th $625, 7th $625, 8th $625, 9th $625, 10th $625
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Class 1, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 2x271x732 ALEJANDRA M 4 Mick Sell 61
2 333x33810x AMERICAN GENIUS G 3 David & B Hayes & T Dabernig 63
3 173 BANNED’N’DANGEROUS G 3 Geoff Brunsdon 22
4 7x7P10 BARKING SPIDER G 3 Daniel Bowman
5 3664655430 BELLA MISSILE M 7 Sharyn Trolove 55
6 x154x0x567 BITE THIS G 5 Lisa Enright 56
7 17x3 BUMGARNER G 4 Henry Dwyer 63
8 8617x02 CHEEKY AS F 3 Darren Weir 60
9 3x3316x543 CONDUCTRESS M 4 Jason Warren 60
10 7230x6880x DAM READY G 4 David & B Hayes & T Dabernig
11 7x3160x DEADLY CHOICES G 4 Trevor J Andrews 62
12 4x0525133x ELECTROLYTE (NZ) G 4 Colin Little 59
13 432756323x FERRERO M 7 Charmaine Barnes 49
14 46x23172 FUTURIST G 4 Robert Smerdon 62
15 7x05024436 GERSHOM G 4 Robbie Griffiths 56
16 2x23314 HOT HUSSLER M 4 Daniel Bowman 61
17 1x08x8x0x HROVAT G 5 Patrick Payne 61
18 00x5x2219 I LOVE CHAMPAGNE M 4 Grant & Peter Dalziel 59
19 242942072x KAPTIVE HERO G 4 Robbie Griffiths 60
20 10x LAST REQUEST G 4 Darren Weir 63
21 21 LEELAVADEE M 5 Sarah Zschoke 62
22 1 MAGNORUM G 3 David & Coral Feek 63
23 17x6x MIGHTY MOSHE M 4 Melody Cunningham 61
24 77x4532549 NINE CLOUDS G 4 Michael & Luke Cerchi 55
25 254316430x OCEAN MAGIC M 4 Shane Nichols 59
26 13x ONEHUNDRED PERCENT G 3 Henry Dwyer 63
27 1028x RAPTOR G 4 Mick Bell 62
28 20x2145 RIVERINA ROMANCE F 3 David & B Hayes & T Dabernig 61
29 5x323133x4 SAXOPHONE G 4 Mark Young 62
30 26x1990x SERVEUR G 4 David & B Hayes & T Dabernig 61
31 290x666815 SHEER FORCE M 5 Robert Linnell 44
32 0x6473x0x5 SIANARA M 6 Jim Cerchi (Jnr) 52
33 21438x SKY PUNCH (NZ) G 3 Anthony Freedman 63
34 9x1x543 SMUG SATISFACTION F 3 Henry Dwyer 60
35 8x104x SPLEASURE M 4 Luke Oliver 60
36 519x TAKEMEHOMEMISTER G 3 Michael, Wayne & John Hawkes 63
37 6620x62166 TATTOO YOU G 4 Shane Bottomley 57
38 10x TRIAGE G 4 David Brideoake 62
39 29 VERA JOY M 4 Terence Ahern 57
40 7673x5176 XIN LOI M 4 Mitchell Beer & Max Hinton 58
Race 5 - Fillies and Mares BM64 Handicap (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $25,000.1st $13,750, 2nd $4,250, 3rd $2,000, 4th $1,125, 5th $750, 6th $625, 7th $625, 8th $625, 9th $625, 10th $625
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 64, Handicap, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 11x ADDISON (NZ) M 4 David & B Hayes & T Dabernig 67
2 2031570x25 CLASSIC DIVA M 4 Robbie Griffiths 64
3 35216x966 DIVINE COMMAND M 4 Darren Weir 59
4 5367394514 ECOLOGY M 7 Michael & Luke Cerchi 58
5 1546605084 ELEGANT QUEEN M 5 Tom Scanlon 63
6 3x29421x61 ELITE JOY M 7 Kevin McCartin 61
7 x504897x25 EYE EM ARE M 5 Jackson Pallot 52
8 1180x16723 FLO FO M 5 Symon Wilde 67
9 14319x8536 FROMPARIS WITHLOVE M 4 Leon & Troy Corstens 61
10 7339221217 GAUTENG GAL M 6 Rachael Cunningham 67
11 232x3221 GIN ATOMIC M 4 Paul Preusker 60
12 0x37412x32 HI SUPPOSE M 4 Michael Cornish & Donna Gaskin 59
13 x34250126x ISABELI M 5 Mark Young 58
14 0x21350x69 LADY PROVOCATEUR (NZ) M 5 Henry Dwyer 63
15 x216x98736 LUCKY HUSSON M 5 Daniel Bowman 57
16 x59074127x MANCARFIO M 10 Bill Kingsbury 61
17 4x0441x MINA HARKER M 4 Robert Smerdon 61
18 x10x100x74 NAVAGIO (NZ) M 4 Colin Little 65
19 525757x632 NAVITA M 5 Brett Scott 55
20 x251068342 NEAR QUEUE M 5 Dan O'Sullivan 59
21 5x10339x31 NICODAME M 4 Pat Carey 65
22 x3179213x1 PLUS EFFRONTE M 5 Archie Alexander 68
23 x246x63618 POP QUEEN M 5 Lyn Tolson & Leonie Proctor 63
24 901x007165 PURELY ROYAL F 3 Robbie Griffiths 62
25 0x528x7312 RED GUCCI M 4 Saab Hasan 55
26 22210x6232 RED HEARTS M 4 Peter & Paul Snowden 64
27 x84449x214 RED’S SISTER ROSIE M 5 Brad Cole 61
28 6x821x062x ROYAL DISGUISE F 3 Mick Price 62
29 2x6x10 SEDUCTIVE MISS F 3 John Salanitri 62
30 15x862144 SHAMAR F 3 Anthony Freedman 64
31 0x85072302 STAR PATRIOT M 4 Todd Balfour 62
32 100x7560x4 TEOFLYTE M 5 Robbie Griffiths 60
33 6x33217 ZOEY LASS F 3 Darren Weir
Race 6 - BM64 Handicap (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $25,000.1st $13,750, 2nd $4,250, 3rd $2,000, 4th $1,125, 5th $750, 6th $625, 7th $625, 8th $625, 9th $625, 10th $625
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 64, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 76x6687232 BANK STREET G 6 Andrew J Payne 55
2 76x24182x3 BEDFORD (NZ) G 4 Anthony Freedman 62
3 124739x722 BIG PAT’S PONTIAC G 4 Nigel Blackiston 58
4 0423130x56 BLOODLETTE M 4 Darren Weir 61
5 218532x572 BONVILLE (NZ) G 4 Danny O'Brien 58
6 521x584 BREAK AND ENTER G 4 Matthew Williams 61
7 07145798x1 CATCH ME LATAR G 7 Tom Cowan 55
8 5x4221612x CHARLTON H 4 Robbie Griffiths 64
9 15x61475x5 CLEMMENSEN G 6 Quinton Scott 64
10 4x9843x801 COLUMN (GB) G 5 Aaron Purcell 65
11 322217x644 DANGLE LAD G 6 Paul Preusker 64
12 1071628846 DRY BISCUIT G 7 Michael Ryan 61
13 31x ECKHART (NZ) G 4 Patrick Payne 62
14 1546605084 ELEGANT QUEEN M 5 Tom Scanlon 63
15 0x5811 ELRAAZY F 3 David & B Hayes & T Dabernig 65
16 1180x16723 FLO FO M 5 Symon Wilde 67
17 16x6053453 GEE WHIZZER G 6 John Price 62
18 353x50x055 GOLD ARTISAN G 4 Michael, Wayne & John Hawkes 58
19 x666038x48 GRAN TRYPHENA M 4 Anthony Freedman 58
20 57410x0711 LEISHMAN G 4 Symon Wilde 66
21 728660x222 MENEGATTI M 6 Bill Cerchi 58
22 x86248x507 MICK’S HUSTLER G 7 Matthew Williams 64
23 311246x051 MORTIFIED G 5 Wendy Kelly 62
24 75715420x7 NAPOLEON’S WAR G 5 Andrew Noblet 61
25 85610x21 NELSONS ARCH G 4 Charlotte Littlefield 62
26 2x12246x2 NETHERFIELD (NZ) G 4 Mick Price 64
27 6x081 NORDIC POWER (NZ) F 3 Francis Finnegan 59
28 7x121145x0 NORTHERN CHARM M 5 Mick Price 68
29 647x421170 PURRFECT TRICK G 5 Symon Wilde 64
30 451x627334 RANSOM MONEY G 4 Darren Weir 60
31 613x863 RHYOLA G 4 Peter Morgan 61
32 2254x56151 ROYAL APPLAUSE M 5 Symon Wilde 69
33 50541140x0 RUBME G 5 Shane Bottomley 62
34 257x206513 SIGA LA VACA G 6 Aaron Purcell 68
35 21 SINJAREE (NZ) C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 63
36 576143 SNOWS BRO G 3 Jason Warren 61
37 2112490x06 STELLARIZED G 7 Quinton Scott 66
38 96154107x5 TOAN THANG G 4 Pat Carey 61
39 16x468x TUSCAN RED G 5 Enver Jusufovic 60
40 54335x0000 UN DE SCEAUX G 5 Todd Balfour 71
41 140x9x8961 YULONG SHENG LONG H 4 Darren Weir 62
Race 7 - BM70 Handicap (1100 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $30,000.1st $16,500, 2nd $5,400, 3rd $2,700, 4th $1,500, 5th $900, 6th $600, 7th $600, 8th $600, 9th $600, 10th $600
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
BenchMark 70, Handicap, Apprentices can claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 408x659x9x ALL ABOUT RHYTHM M 6 Saab Hasan 66
2 31132x691x ALVILDA M 5 George Osborne 65
3 x745x62051 ANOTHER DIAMOND M 5 Bill Cerchi 75
4 x81758x120 ARCHIE LUXURY G 4 Shane Bottomley 66
5 845271660x ARTIE FRED G 5 Paul Rocke 66
6 302256783x AURELIUS HERO G 6 Dan O'Sullivan 66
7 120x610 BANACHEK G 4 Darren Weir 65
8 543372160x BIRDS OF TOKYO M 6 Luke Oliver 72
9 1452111 BLOOD MOON M 4 Trent Busuttin & Natalie Young 73
10 186x218297 CARLINGFORD G 4 Mick Sell 66
11 117349x658 COOL COOL WORLD G 7 Jamie Edwards 64
12 x6722320x8 CORAM G 6 John Sadler 71
13 511471x576 COUNT THE INTEREST G 8 Gary Mallinson 69
14 4x1815153x CRITICAL RHYTHM G 5 Robbie Griffiths 68
15 7230x6880x DAM READY G 4 David & B Hayes & T Dabernig
16 7471233N21 DRAGON ARTIST M 7 Carolyn Knight 62
17 267x165123 FOR A SONG M 5 Rob Blacker 63
18 x11536104x GREVISTE G 4 Mitchell Freedman 71
19 6x4218x004 HYDRO FORCE G 7 Wayne Nichols 60
20 2111x6 INN KEEPER G 4 Symon Wilde 69
21 24353524x5 IT’S A SHAME BILLY G 7 Udyta Clarke 67
22 2524537x96 JACK HENRY G 6 Paul Banks 51
23 1x21x627x0 KAKANUI G 7 Brendan McCarthy 68
24 411579x816 KISSEE MEE M 5 Hanna Powell 69
25 4x251889x1 LAYNE’S STAR M 4 Pat Cannon 61
26 1 MAGNORUM G 3 David & Coral Feek 63
27 x207x44x70 MANIHI MISCHIEF G 5 Grant & Peter Dalziel 65
28 224014x502 MR COOLEY G 8 Paul Banks
29 x15866222x MR OPTIMISTIC G 5 Tony Noonan 67
30 021847x342 PATIENT M 5 Richard Laming 62
31 55x951993x PEPPERBERRY M 5 Stuart Webb
32 121x38x7 PERFECT COMMAND G 4 Robbie Griffiths 65
33 x7336x13x0 PONTE ROMA (NZ) M 4 Robert Smerdon 66
34 1028x RAPTOR G 4 Mick Bell 62
35 x56305412x REINE HAPPY G 6 George Osborne 68
36 183x2x9882 ROYAL SPINNER G 7 Bill Cerchi 69
37 x4x2012230 ROYALIC G 5 David & B Hayes & T Dabernig 70
38 3x41054355 SISTER KITTY MAC M 4 Symon Wilde 63
39 5272101x10 STRATEGIC SPIN G 4 Jason Warren 69
40 x71771690x TERINDAH G 4 Robbie Griffiths 68
41 5x02103645 TIME FORD G 7 Gary Bridges 63
42 8x0200x166 TOORAK COWBOY G 4 Pat Carey 66
43 6063466x30 WAZZENME G 4 Stuart Webb 69
44 2514150322 WINSPOT M 7 Dianne Wynne 71
45 15x14 WRECKING BALL G 4 Leon & Troy Corstens 66
Race 8 - Werribee Cup (2000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $100,000.1st $55,000, 2nd $18,000, 3rd $9,000, 4th $5,000, 5th $3,000, 6th $2,000, 7th $2,000, 8th $2,000, 9th $2,000, 10th $2,000
Prize money contribution totalling 2% will be directed to jockey and equine welfare prior to distribution
Handicap, Apprentices cannot claim.

Track Name: Main Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 0318696314 AAGAS G 6 Todd Balfour 64
2 211x734x14 AERATUS G 8 Kylie Vella 88
3 010x550408 ARTICUS (FR) G 6 Darren Weir 96
4 66364116x0 BANKSTERS BONUS (IRE) G 10 Timothy Grace 79
5 1433042112 BRIGADIER (NZ) G 5 Wayne Walters 74
6 233716x444 COLDSTONE (FR) G 6 Michael Kent 90
7 3709626822 CRAFTY CRUISER G 10 Bryce Stanaway 66
8 007715 CURRA KID G 6 Andrew Benyan 55
9 x0x8056684 DARABAD (FR) G 5 Robbie Laing 78
10 x246211x04 DE LITTLE ENGINE G 7 Danny O'Brien 97
11 16x977x641 DOCTOR CARE (NZ) G 7 Paul Preusker
12 43x6432110 DODGING BULLETS G 6 Symon Wilde 93
13 10x70x0076 DYLANSON G 8 Todd Balfour 82
14 6267x30232 ESCHIELE G 5 Mark Young 73
15 6142460548 EXTRA ZERO G 11 David & B Hayes & T Dabernig 94
16 5x40x90113 FUDGED M 4 Cindy Alderson 71
17 1650x07431 GET THE PICTURE G 5 Stuart Webb 73
18 4x6018903 GRAND CASINO C 3 John Sadler 60
19 222x653146 KASTOR M 4 Rachael Cunningham 61
20 83x1164121 NIGHT’S WATCH (NZ) G 4 Darren Weir 82
21 431431x012 ONCIDIUM RULER G 6 Michael Kent 90
22 1176x12096 ROCK AWAY M 6 Rachael Cunningham 66
23 66214x2703 SECOND BULLET G 7 Danny O'Brien 93
24 46474366x3 SHOREHAM G 8 Saab Hasan 81
25 x419482184 SUPER MARIO (NZ) G 5 Cindy Alderson 59
26 00x33159x1 THE MIGHTY JROD (NZ) G 6 Robbie Laing 64
27 892690x770 UP CUPS G 7 Rhonda Mangan 87

© Racing Victoria Limited (RVL) (and other parties working with it). VIC racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by RVL and other parties working with it.