Royal Randwick: Australian Turf Club Saturday, 08 April 2017

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position:
Dual Track Meeting: N
Track Type: Turf
Track Condition: N/A
Weather:
Penetrometer:
Track Information:
Nominations Last Published: Mon 20-Mar-17 7:00AM AEDT
Weights declared by: Tue 04-Apr-17 4:00PM AEST
Acceptances must be declared before: Wed 05-Apr-17 9:00AM AEST
Riders must be declared before: Wed 05-Apr-17 12:00PM AEST
Scratching close: Sat 08-Apr-17 7:30AM AEST
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 378

For more information on new NSW Apprentice Riding Weights feature click here
Race 1 - LONGINES QUEEN ELIZABETH STAKES (2000 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $4,000,000.1st $2,340,000, 2nd $760,000, 3rd $400,000, 4th $180,000, 5th $100,000, 6th $40,000, 7th $40,000, 8th $40,000, 9th $30,000, 10th $30,000, Equine Welfare Fund $40,000. GROUP 1
Standard Weight for Age, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 111x840 ABBEY MARIE M 4 Michael Kent 97
2 x808462x00 ALMOONQITH (USA) H 7 David & B Hayes & T Dabernig 106
3 511112x124 ANTONIO GIUSEPPE (NZ) G 4 Chris Waller 103
4 x00352x020 AROD (IRE) H 6 Chris Waller 107
5 917x277x41 ASTRONOMOS (GB) G 6 John P Thompson 97
6 x12129x211 BLACK HEART BART G 6 Darren Weir 114
7 121x5338 COMIN’ THROUGH C 3 Chris Waller 90
8 112x3x321x CONSENSUS (NZ) M 5 Stephen McKee
9 1290x12117 CYLINDER BEACH (NZ) G 4 Desleigh Forster 103
10 49x2329249 DIBAYANI (IRE) G 7 David & B Hayes & T Dabernig 106
11 6116x11338 ECUADOR (NZ) G 7 Gai Waterhouse & Adrian Bott 108
12 x3915x0x36 ENDLESS DRAMA (IRE) H 5 Chris Waller 104
13 x12x210x20 EURO ANGEL (NZ) M 4 Michael, Wayne & John Hawkes 99
14 x183538x63 EXOSPHERIC (GB) H 5 Lee & Anthony Freedman 112
15 1240x518x0 FIRST SEAL M 5 John P Thompson 110
16 4x120143x8 FLOODLIGHT (USA) H 4 John O'Shea 84
17 x230x533x0 FOUNDATION (IRE) G 4 David & B Hayes & T Dabernig 100
18 3x56469x21 HAPPY CLAPPER G 6 Patrick Webster 107
19 11x92384x3 HARLEM (GB) H 5 David & B Hayes & T Dabernig 98
20 211123x282 HARTNELL (GB) G 6 John O'Shea 115
21 2x12182x34 HAURAKI G 5 John O'Shea 112
22 7323590x16 HE OR SHE G 6 David & B Hayes & T Dabernig 103
23 2x41670x91 HEAVENS ABOVE M 5 Tim Martin 103
24 x1110x8747 HE’S OUR ROKKII (NZ) G 4 David & B Hayes & T Dabernig 108
25 31129x4221 HUMIDOR (NZ) G 4 Darren Weir 100
26 17346 IMPAVIDO G 3 Bjorn Baker 63
27 471210x442 JAMEKA M 4 Ciaron Maher
28 5x046741x0 JESSY BELLE M 6 David & B Hayes & T Dabernig 98
29 51429x3380 LAND OF PLENTY C 3 Grahame Begg 72
30 x22251x112 LE ROMAIN G 4 Kris Lees 113
31 123x115 MAN FROM UNCLE G 3 Anthony & Edward Cummings 86
32 6251162x15 MCCREERY (GB) G 5 Chris Waller 106
33 14x82876x2 MIME (NZ) M 4 Murray Baker & Andrew Forsman 95
34 10x7111x62 NEW TIPPERARY G 4 Joseph Pride 88
35 1182x535 NO DOUBT H 4 Anthony & Edward Cummings 68
36 1x01x70 NURSE KITCHEN (NZ) F 3 David Brideoake 82
37 129x12x27 OMEI SWORD F 3 Chris Waller 92
38 501x5860x1 OUR IVANHOWE (GER) H 7 Lee & Anthony Freedman 111
39 51008x4461 PALENTINO H 4 Darren Weir 111
40 10x4540x60 PREFERMENT (NZ) H 5 Chris Waller 114
41 463351x620 PRIZED ICON C 3 James Cummings 107
42 x613311255 RED EXCITEMENT G 7 Gerald Ryan 110
43 120x5x21x1 REDKIRK WARRIOR (GB) G 6 David & B Hayes & T Dabernig 99
44 312x75 RIGHTEOUS MATE (NZ) G 3 Mark Newnham 68
45 0x274088x2 RISING ROMANCE (NZ) M 6 David & B Hayes & T Dabernig 104
46 454282x060 SEABURGE C 3 David & B Hayes & T Dabernig 103
47 641454x12x SENSE OF OCCASION G 6 Kris Lees 103
48 x145x227x0 SINGING (FR) H 7 Kris Lees 97
49 402211Fx70 SINGLE GAZE M 4 Nick Olive 103
50 165344x403 SO SI BON C 3 Robbie Laing 78
51 21x090x735 SOFIA ROSA (NZ) M 4 Stephen Marsh 104
52 21x13433x1 SPECTROSCOPE (USA) H 4 John O'Shea 81
53 x850211146 STRATUM STAR H 5 Darren Weir 111
54 3061x00x51 TAVAGO (NZ) G 4 Trent Busuttin & Natalie Young 105
55 2x6145x353 THE UNITED STATES (IRE) H 7 Robert Hickmott
56 0x21524274 TOO GOOD TO REFUSE H 4 Desleigh Forster 95
57 51709x4x22 TOSEN STARDOM (JPN) H 6 Darren Weir 110
58 9x549169x6 VANBRUGH H 4 Chris Waller 103
59 6527255x36 WHO SHOT THEBARMAN (NZ) G 8 Chris Waller 108
60 1x1111x111 WINX M 5 Chris Waller 132
61 15x0560x26 ZANBAGH M 6 John P Thompson 99
Race 2 - SCHWEPPES SYDNEY CUP (3200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $2,000,000.1st $1,170,000, 2nd $380,000, 3rd $200,000, 4th $90,000, 5th $50,000, 6th $20,000, 7th $20,000, 8th $20,000, 9th $15,000, 10th $15,000, Equine Welfare Fund $20,000. GROUP 1
Handicap, Minimum Weight 49kg, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 2x9533x324 ALEGRIA M 5 John O'Shea 93
2 x808462x00 ALMOONQITH (USA) H 7 David & B Hayes & T Dabernig 105
3 850202x092 AMBIENCE M 4 John O'Shea 99
4 x0x7711351 ANNUS MIRABILIS (IRE) G 6 Stuart Webb 98
5 511112x124 ANTONIO GIUSEPPE (NZ) G 4 Chris Waller 103
6 153x9210x7 ASSIGN (IRE) G 6 Robert Hickmott 101
7 917x277x41 ASTRONOMOS (GB) G 6 John P Thompson 97
8 435323x634 BAYANOVA (NZ) M 6 Michael Kent 70
9 x1x4211211 BIG DUKE (IRE) G 5 Darren Weir 93
10 450x423124 CHANCE TO DANCE (IRE) G 7 Robert Hickmott 100
11 x081582171 CHENILLE (NZ) M 5 Tony Pike 97
12 15x6631625 CILLA (NZ) M 4 John Sargent 64
13 3423414x0 DARABAD (FR) H 4 Robbie Laing 82
14 x726910x99 GRAND MARSHAL (GB) G 7 Chris Waller 107
15 11x92384x3 HARLEM (GB) H 5 David & B Hayes & T Dabernig 98
16 17346 IMPAVIDO G 3 Bjorn Baker 74
17 170x41x754 KINEMA (IRE) G 6 Chris Waller 98
18 110x740x06 LAST WISH (NZ) G 6 John P Thompson 77
19 341112x874 LIBRAN (IRE) G 6 Chris Waller 107
20 6750x75880 LIKE A CAROUSEL G 7 Ken Keys 82
21 x679520449 LORD VAN PERCY (GB) G 7 Darren Weir 89
22 6x5340x548 MAGIC HURRICANE (IRE) G 7 John O'Shea 105
23 11x4444813 MASTER OF ARTS (NZ) H 5 Darren Weir 100
24 50100x6053 MISTER IMPATIENCE (GB) G 7 Michael Moroney 98
25 5x7416x807 MORE ENERGY G 6 Jason Coyle 66
26 124x431431 ONCIDIUM RULER G 5 Michael Kent 82
27 42x513x412 OUR CENTURY (IRE) G 6 Robert Hickmott 92
28 501x5860x1 OUR IVANHOWE (GER) H 7 Lee & Anthony Freedman 111
29 8111511x50 PACORUS (NZ) G 5 Chris Wood 89
30 115x956287 PARAGON G 5 John Sargent 68
31 3x0x85x10x PENGLAI PAVILION (USA) G 7 Charlie Appleby 98
32 x067379x97 PENTATHLON (NZ) G 5 John Wheeler 95
33 3065205309 PERFECT START (NZ) M 7 Wayne Hillis 88
34 38x2x20x4x POLARISATION (GB) G 5 Charlie Appleby 88
35 61844831x7 PURPLE SMILE G 6 David & B Hayes & T Dabernig 98
36 8835332465 SHALMANESER G 6 Jason Attard 78
37 0x42172974 SNOW SECRET (NZ) M 5 Shaune Ritchie 87
38 x02303x377 TALLY G 4 John O'Shea 102
39 3061x00x51 TAVAGO (NZ) G 4 Trent Busuttin & Natalie Young 110
40 266223x690 TOM MELBOURNE (IRE) G 6 Lee & Anthony Freedman 97
41 18x1931236 VANDANCER (NZ) M 4 Michael Moroney 85
42 5x52482x54 VENGEUR MASQUE (IRE) G 5 Michael Moroney 90
43 6527255x36 WHO SHOT THEBARMAN (NZ) G 8 Chris Waller 108
Race 3 - JAMES BOAG'S PREMIUM AUSTRALIAN OAKS (2400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,000,000.1st $585,000, 2nd $190,000, 3rd $100,000, 4th $45,000, 5th $25,000, 6th $10,000, 7th $10,000, 8th $10,000, 9th $7,500, 10th $7,500, Equine Welfare Fund $10,000. GROUP 1
Set Weights, Three-Years-Old, Fillies, Apprentices cannot claim.

Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 0x21110 AHNDRAS F 3 Toby Edmonds
2 528x33 ALMALITA F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott
3 7x424 ARAMOANA (NZ) F 3 Michael, Wayne & John Hawkes
4 464x6456 ARAZONA F 3 Chris Waller
5 5x16327 BEWILDERING F 3 David & B Hayes & T Dabernig
6 3x95 BLANCO CARA (NZ) F 3 John P Thompson
7 8x60x9133 BLUE OCEAN F 3 Lee & Anthony Freedman
8 1x5P3x BONNEVAL (NZ) F 3 Murray Baker & Andrew Forsman
9 0x73125x60 BRIDLE LANE F 3 John P Thompson 62
10 878x411x6 CAMBAGE F 3 Scott Singleton 68
11 154811 CASSADEE F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 67
12 2131x79 CEYLON (NZ) F 3 Trent Busuttin & Natalie Young 64
13 081x4135 CONCESSIONS F 3 Scott Singleton 66
14 57519 CONCISELY F 3 John P Thompson 63
15 0x11x DAME MARGO FONTEYN (NZ) F 3 Stephen Autridge & Jamie Richards
16 13x60 DANCING HARE F 3 Lee & Anthony Freedman
17 5111 DAWN WALL F 3 Chris Waller 71
18 61142x DEVISE (NZ) F 3 Shaune Ritchie
19 3218271 DOMESTICATED F 3 David & B Hayes & T Dabernig
20 32x21013x2 ELEONORA (NZ) F 3 Murray Baker & Andrew Forsman
21 4311 FACE LIKE THUNDER F 3 Kris Lees 53
22 34x3948523 FARAWAY TOWN F 3 Matthew Smith 76
23 8x32327x18 FLEETING STRYKE F 3 Theresa Bateup 62
24 12x114x241 FOXPLAY F 3 Chris Waller 92
25 954750x214 FROMPARIS WITHLOVE F 3 Leon & Troy Corstens
26 x611562x34 HARLOW GOLD (NZ) F 3 David & B Hayes & T Dabernig 94
27 431 HIGH IMPULSE F 3 James Cummings 64
28 7343x60 HOLD ALL TICKETS F 3 Scott Aspery
29 6080x5362 KAMILI F 3 Pat Carey
30 5144x222 KARAVALI (NZ) F 3 Kris Lees 70
31 14x3111x10 LA BELLA DIOSA (NZ) F 3 Mandy & Matt Brown 92
32 2x422 LA CHATTE F 3 John O'Shea
33 2167 LADY EVELYN F 3 Jason Deamer 52
34 66 LADY OF DARKNESS F 3 David & B Hayes & T Dabernig
35 741600x360 LAMMA HILTON F 3 Anthony & Edward Cummings 62
36 538241x027 LASQUETI SPIRIT F 3 Lee Curtis 104
37 02x32 LILYMORN (NZ) F 3 Michael Moroney
38 6x2231x552 LUBITON F 3 Bjorn Baker 71
39 936x146 MISS STRATHALLAN F 3 David & B Hayes & T Dabernig
40 1x66735x19 MISSROCK F 3 Robbie Laing 81
41 22x435x211 MONTOYA’S SECRET F 3 Leon & Troy Corstens
42 5435149x70 MOQUEEN F 3 Anthony & Edward Cummings 71
43 621 MULL OVER F 3 James Cummings
44 55x27153 NAUGHTY THOUGHTS F 3 Chris Waller 62
45 724151x NICOLETTA (NZ) F 3 Murray Baker & Andrew Forsman
46 1x01x70 NURSE KITCHEN (NZ) F 3 David Brideoake 82
47 129x12x27 OMEI SWORD F 3 Chris Waller 92
48 231x994818 PARTHESIA (NZ) F 3 Darren Weir
49 50x4426130 PEGAPUS F 3 Scott Morrisey
50 36x9314 PERFECT RHYME F 3 Ron Leemon 63
51 55x3581811 PERILOUS LOVE F 3 Scott Morrisey
52 7x0 POET’S EDITION F 3 Kerry Parker
53 43x81x38 PYGMY F 3 John O'Shea 62
54 65x321 ROCK GISELLE F 3 Lee & Anthony Freedman
55 x556520x18 SEBRING DREAM F 3 David & B Hayes & T Dabernig 77
56 6x911x7 SEDANZER F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 67
57 4x673161 SHE’S MAGICAL F 3 Gregory Hickman 62
58 24x16 SIREN’S FURY F 3 Jason Coyle 64
59 8421x3 SO BELLE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
60 3x10x10 SOGNANI F 3 Michael Moroney
61 2x21 THE PINNACLE F 3 Peter & Paul Snowden 67
62 4x21 THINK LIKE A BIRD F 3 Michael, Wayne & John Hawkes
63 9444x13 TOFFEE NOSE F 3 Danny O'Brien
64 4x411x3342 UP THE TEMPO F 3 John & Chris Meagher
65 2x57 WAKING MOMENT F 3 John P Thompson
66 7x212 WANGAALA F 3 Danny O'Brien
67 15130 WHEAL LEISURE F 3 Archie Alexander
68 067 ZAMBESIA F 3 Pat Carey
69 0x4311x972 ZENALICIOUS F 3 Les Bridge 75
Race 4 - COOLMORE LEGACY STAKES (1600 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $1,000,000.1st $585,000, 2nd $190,000, 3rd $100,000, 4th $45,000, 5th $25,000, 6th $10,000, 7th $10,000, 8th $10,000, 9th $7,500, 10th $7,500, Equine Welfare Fund $10,000. GROUP 1
Standard Weight for Age, Three-Years-Old and Upwards, Fillies and Mares, Apprentices cannot claim.

Track Type: Turf

Field Limit: 16 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 111x840 ABBEY MARIE M 4 Michael Kent 97
2 x15355x795 ALASKAN ROSE (NZ) M 4 Michael Moroney 84
3 353x112921 ANISHA M 5 Mark Newnham 70
4 1x5629x333 CHANDANA M 4 Chris Waller 72
5 x33311x561 CIRCULAR M 4 John O'Shea 92
6 63105x62 CLASSIC DIVA F 3 Robbie Griffiths
7 x47110x420 CLOCKWORK ORANGE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
8 18x359x473 DANISH TWIST M 5 Kris Lees 102
9 x44434x240 DENMAGIC M 4 David Pfieffer 97
10 0x000560x3 DIAMOND MADE M 4 Bruce Cross 71
11 x20214x310 DIXIE BLOSSOMS M 4 Ron Quinton 105
12 5137x89117 ELLE LOU M 5 Chris Waller 98
13 31x5470x17 ENGLISH M 4 Gai Waterhouse & Adrian Bott 110
14 x12x210x20 EURO ANGEL (NZ) M 4 Michael, Wayne & John Hawkes 99
15 811849x3 EXOCET F 3 Lee & Anthony Freedman
16 23121435x2 EXTENSIBLE M 5 Peter & Paul Snowden
17 34x3948523 FARAWAY TOWN F 3 Matthew Smith 76
18 3x13523x8 FIFE M 4 Robert Smerdon
19 1240x518x0 FIRST SEAL M 5 John P Thompson 110
20 x0060471x6 FLYING JESS F 3 John Moloney
21 12x114x241 FOXPLAY F 3 Chris Waller 92
22 672162x880 FRENCH EMOTION M 5 Chris Waller 100
23 3110x600 FRENCH FERN F 3 David Payne 82
24 3611x92130 GLOBAL GLAMOUR F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 107
25 130x6333x6 HAPPY HANNAH M 4 Peter & Paul Snowden 93
26 x611562x34 HARLOW GOLD (NZ) F 3 David & B Hayes & T Dabernig 94
27 2x41670x91 HEAVENS ABOVE M 5 Tim Martin 103
28 7x212x9 HURRY (NZ) F 3 Michael Moroney
29 154231x271 I AM A STAR (NZ) F 3 Shane Nichols 107
30 22x1541112 INVINCIBLE GEM F 3 Kris Lees 94
31 5x046741x0 JESSY BELLE M 6 David & B Hayes & T Dabernig 98
32 3511x2286x LA LUNA ROSSA (NZ) F 3 Murray Baker & Andrew Forsman
33 02x32 LILYMORN (NZ) F 3 Michael Moroney
34 14x82876x2 MIME (NZ) M 4 Murray Baker & Andrew Forsman 95
35 9x1030x033 MISS ROSE DE LAGO M 6 Danny O'Brien 104
36 1x66735x19 MISSROCK F 3 Robbie Laing 81
37 5435149x70 MOQUEEN F 3 Anthony & Edward Cummings 71
38 129x12x27 OMEI SWORD F 3 Chris Waller 92
39 21x9x238 OREGON’S DAY F 3 Mick Price
40 390x304648 PRESS REPORT M 5 Kris Lees 85
41 50x7225x34 PURE PRIDE (NZ) M 4 Murray Johnson
42 27156x5554 REAL LOVE M 6 Darren Weir 105
43 0x274088x2 RISING ROMANCE (NZ) M 6 David & B Hayes & T Dabernig 104
44 316220x651 ROCKET COMMANDER M 5 Matthew Dale 96
45 6x12640x25 ROSA CAROLINA (NZ) F 3 Kris Lees 67
46 x556520x18 SEBRING DREAM F 3 David & B Hayes & T Dabernig 77
47 x51024x940 SHILLELAGH (NZ) M 5 Chris Waller 88
48 12x231x212 SILENT SEDITION M 4 Andrew Noblet 102
49 402211Fx70 SINGLE GAZE M 4 Nick Olive 103
50 21x090x735 SOFIA ROSA (NZ) M 4 Stephen Marsh 104
51 3x10x10 SOGNANI F 3 Michael Moroney
52 0x2248x428 THAMES COURT M 4 David Brideoake 99
53 142x2183 TOP OF MY LIST M 4 Anthony & Edward Cummings 74
54 18x1931236 VANDANCER (NZ) M 4 Michael Moroney 77
55 321307x8 WATERLOO SUNSET F 3 David & B Hayes & T Dabernig
56 1x1111x111 WINX M 5 Chris Waller 132
57 15x0560x26 ZANBAGH M 6 John P Thompson 99
58 0x4311x972 ZENALICIOUS F 3 Les Bridge 75
59 1438x10135 ZESTFUL M 5 Kris Lees 97
60 2x1111x ZUMBELINA F 3 Chris Waller 80
Race 5 - ARROWFIELD 3YO SPRINT (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $600,000.1st $348,000, 2nd $114,000, 3rd $60,000, 4th $27,000, 5th $15,000, 6th $6,000, 7th $6,000, 8th $6,000, 9th $6,000, 10th $6,000, Equine Welfare Fund $6,000. GROUP 2
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 63x69x819 AQUATIC G 3 Chris Waller 65
2 2x1 ARTEMIS ROSE F 3 Michael, Wayne & John Hawkes
3 x101x1122x ASTERN C 3 John O'Shea 107
4 1349x237 ATHENA LASS F 3 David & B Hayes & T Dabernig
5 164x8x1 AVIATOR C 3 Gerald Ryan 66
6 1x110x2030 BARTHELONA G 3 Michael Moroney
7 112 BASTILLE C 3 David & B Hayes & T Dabernig
8 1x20x BLOWING KISSES F 3 John P Thompson 66
9 15x CHAPELCO C 3 Joseph Pride 66
10 x47110x420 CLOCKWORK ORANGE F 3 David & B Hayes & T Dabernig
11 152x70 COCOEXCEL F 3 Chris Waller 68
12 13x68x212 CRAFTY COP G 3 Michael, Wayne & John Hawkes 75
13 2210x18x DEFCON C 3 Peter & Paul Snowden 85
14 x12037x431 DERRYN C 3 David & B Hayes & T Dabernig
15 2x5 DIAMONDS ARE G 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott
16 1321x62 DIDDUMS F 3 Gerald Ryan 69
17 22212 DORTMUND C 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 66
18 1118x15x36 EXTREME CHOICE C 3 Mick Price
19 1x FERRANDO (NZ) C 3 Graeme Rogerson
20 2x123x11x7 FLYING ARTIE C 3 Mick Price
21 12x114x241 FOXPLAY F 3 Chris Waller 92
22 5x111410 FUHRYK F 3 David & B Hayes & T Dabernig 82
23 85x1123x GIBRALTAR GIRL F 3 Peter & Paul Snowden
24 1x224 GLENALL C 3 Les Bridge 75
25 05x953717x GOOD STANDING C 3 James Cummings
26 x10520x427 GRETNA F 3 Chris Waller 70
27 6x1x14x320 GUARD OF HONOUR C 3 Kris Lees 79
28 1x0192x51 HEAR THE CHANT F 3 David & B Hayes & T Dabernig
29 13x3314x64 IMPENDING C 3 John O'Shea 97
30 2111184 IMPROVEMENT (NZ) F 3 Gary Portelli 81
31 1x1248 INTO ORBIT C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 72
32 22x1541112 INVINCIBLE GEM F 3 Kris Lees 94
33 1124x2 KEN’S DREAM C 3 Darren Weir
34 1x KITTEAU G 3 Joseph Pride 62
35 9x12110x9 LEOTIE F 3 Henry Dwyer
36 4x16 LILAC LANE F 3 Bryce Heys 57
37 2x LOVELETTER F 3 John P Thompson
38 9x16 MA TANTE F 3 Anthony & Edward Cummings 66
39 1x66735x19 MISSROCK F 3 Robbie Laing 81
40 1x023x29 MODERN WONDER F 3 Leon & Troy Corstens
41 x11x3620x7 MY COUNTRY F 3 Peter & Paul Snowden 75
42 115x NEW UNIVERSE (NZ) G 3 Chris Waller 67
43 129x12x27 OMEI SWORD F 3 Chris Waller 92
44 3x12833x03 OVERSTEP F 3 Chris Waller
45 PASSAGE OF TIME C 3 James Cummings
46 38x723x641 RAMPAGE G 3 David & B Hayes & T Dabernig
47 513x3424 REACH FOR HEAVEN (NZ) G 3 Kris Lees 64
48 13x65620x9 REVOLVING DOOR C 3 Clinton McDonald
49 6x12640x25 ROSA CAROLINA (NZ) F 3 Kris Lees 67
50 11114x1 RUSSIAN REVOLUTION C 3 Peter & Paul Snowden 97
51 4x11812 SAMANTHA F 3 Gerald Ryan 77
52 3x11568x43 SARACINO (NZ) C 3 Murray Baker & Andrew Forsman
53 1110x129 SCARLET RAIN F 3 Gai Waterhouse & Adrian Bott 89
54 01974x5635 SELENIA F 3 Robbie Griffiths
55 29x459x31 SMART AMELIA F 3 James Cummings
56 31x354x51x SOUCHEZ C 3 John O'Shea
57 10x14x SPIRIT AND FIRE C 3 Michael, Wayne & John Hawkes 71
58 323x111x38 SPRIGHT F 3 Garry Frazer 87
59 3x233322x6 STAR OF MONSOON C 3 Gerald Ryan 70
60 56x1213x33 STAR TURN C 3 Michael, Wayne & John Hawkes
61 5x11210x23 SUPER MAXI G 3 Michael, Wayne & John Hawkes 75
62 24x11113 TACTICAL ADVANTAGE G 3 James Cummings 79
63 28x19 TERMINALLY PRETTY F 3 Michael, Wayne & John Hawkes 63
64 17 TRIBAL WISDOM G 3 Michael Moroney
65 36x3064290 TWIST TOPS F 3 Kris Lees 78
66 3x23x1245 VINTAGE QUARTZ F 3 David & B Hayes & T Dabernig
67 4x42213x19 WAR HERO G 3 John Ramsey 60
68 321307x8 WATERLOO SUNSET F 3 David & B Hayes & T Dabernig
69 310x40980x ZAMZAM F 3 David & B Hayes & T Dabernig
70 2x1111x ZUMBELINA F 3 Chris Waller 80
Race 6 - IG SHARE TRADING PERCY SYKES STAKES (1200 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $600,000.1st $348,000, 2nd $114,000, 3rd $60,000, 4th $27,000, 5th $15,000, 6th $6,000, 7th $6,000, 8th $6,000, 9th $6,000, 10th $6,000, Equine Welfare Fund $6,000. GROUP 2
Set Weights plus Penalties, Two-Years-Old, Fillies, Apprentices cannot claim.

Track Type: Turf

Field Limit: 14 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 AALTO F 2 John P Thompson
2 42 ALIZEE F 2 John O'Shea
3 1 ALMANZORA F 2 John O'Shea
4 2 AQUA D’IVINA F 2 Matthew Smith
5 41x328 ARCTIC ANGEL F 2 Mathew Ellerton & Simon Zahra
6 BLONDE INTUITION F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
7 11110 CATCHY F 2 David & B Hayes & T Dabernig
8 3x CHATEAU GRIFFO F 2 Robbie Griffiths
9 20 COULD YOU BE LOVED F 2 Tim Martin
10 17x DEBONAIRLY F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
11 180 DELAGO THUNDER F 2 David Payne
12 9x33 DIDN’T MENTION IT F 2 Gerald Ryan
13 1 EARTH ANGEL F 2 David & B Hayes & T Dabernig
14 ELLENROH F 2 John O'Shea
15 41270 EXCEEDS F 2 James Cummings
16 7 FARSIGHT F 2 Gerald Ryan
17 FLY BY F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
18 1130 FORMALITY F 2 David & B Hayes & T Dabernig
19 22112 FROLIC F 2 Michael Freedman
20 105 FROM WITHIN F 2 Chris Waller
21 GOD SENT F 2 Kurt Goldman
22 5x99 GREATER GOOD F 2 John P Thompson
23 HASAHALO (NZ) F 2 Stephen McKee
24 66 LA CHICA ROSA F 2 Chris Waller
25 3 LATINO BABE F 2 Ciaron Maher
26 236x LEGAL GIRL F 2 Clarry Conners
27 15 LIMBO SOUL F 2 Tim Martin
28 3112 LIMESTONE F 2 Darren Weir
29 32x47 LUCKY LOUIE F 2 Anthony & Edward Cummings
30 9x1 LUQYAA F 2 David & B Hayes & T Dabernig
31 4 MADE FOR GLORY F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
32 131320 MADEENATY F 2 David & B Hayes & T Dabernig
33 27x MADONNICA F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
34 MARISHKA F 2 Peter & Paul Snowden
35 3608 MELIBOEA F 2 John P Thompson
36 2x23 MEMENTO F 2 Anthony & Edward Cummings
37 4 MISS VICTA F 2 Paul Perry
38 0 MONOPOLY F 2 Clarry Conners
39 2 NASHVILLE SKYLINE F 2 Bryan & Daniel Guy
40 151 ONE MORE HONEY F 2 John P Thompson
41 ORDOS HONOR F 2 Chris Waller
42 OSCAR AWARD F 2 James Cummings
43 OUR CROWN MISTRESS F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
44 0 PELLEGRINA F 2 John P Thompson
45 6 PIG ’N’ WHISTLE F 2 Chris Waller
46 PROPOSAL F 2 David & B Hayes & T Dabernig
47 1x PURE SCOT F 2 David & B Hayes & T Dabernig
48 114x SERENA BAY F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
49 28x SHEIKHA F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
50 11 SHOALS F 2 Lee & Anthony Freedman
51 SHOWY ZOE F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
52 6xL SHUDABEEN F 2 Tim Martin
53 SHUMOOKH F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
54 67 SMOOTH LANDING F 2 John P Thompson
55 SOMNIUM F 2 David & B Hayes & T Dabernig
56 2x4323 SPOILS F 2 Clinton McDonald
57 216 STAR SENSATION F 2 Mark Newnham
58 63 STELLA VICTORIA F 2 David Payne
59 6 SUNSILK GIRL F 2 Paul Perry
60 324 SWEET DEAL F 2 John P Thompson
61 SWEET STREET F 2 Gai Waterhouse & Adrian Bott
62 1x130 TEASPOON F 2 Michael Freedman
63 1x2614 TIME AWAITS F 2 Tony McEvoy
64 40 TORVILL F 2 Clarry Conners
65 12413 TULIP F 2 David & B Hayes & T Dabernig
66 221 UNDOUBTABLE MISS F 2 Robbie Griffiths
67 13 VILLA CARLOTTA F 2 James Cummings
68 2x54 WOMAN IN RED F 2 Grahame Begg
69 76 ZA ZI BA F 2 Gerald Ryan
Race 7 - THE PROVINCIAL CHAMPIONSHIPS FINAL (1400 METRES) Times displayed in local time of Race Meeting
Of $390,000.1st $212,000, 2nd $86,000, 3rd $43,000, 4th $21,000, 5th $10,000, 6th $4,000, 7th $2,500, 8th $2,500, 9th $2,500, 10th $2,500, Equine Welfare Fund $4,000.
Set Weights, Apprentices cannot claim.
BOBS Bonus available: $20,000

Track Type: Turf

Field Limit: 15 + 4 EM

  Last 10 Horse Sex Age Trainer Hcp Rating
1 x3737420x2 BETTER NOT BLUE G 5 Michelle Ritchie 85
2 x614210972 BUDDEROO KNIGHT G 5 Robert & Luke Price 70
3 7212x44321 NOBLE JOEY G 4 Robert & Luke Price 85
4 3x113 PRINCESS POSH F 3 Kris Lees 71
5 536148x513 REIBY RAMPART M 4 Jason Attard 66
6 x1025x7621 SHAZEE LEE F 3 Scott Singleton 71

© Racing NSW (and other parties working with it). NSW racing materials, including fields, form and horse racing results, is subject to copyright which is owned by Racing NSW and other parties working with it.